Jakie wskaźniki powinniśmy analizować, aby wybrać najlepszy fundusz?

Gdy otrzymujemy prospekt funduszu inwestycyjnego w naszym banku lub gdy przeglądamy go na stronach internetowych z informacjami finansowymi, zawsze znajdujemy w nim rozdział poświęcony wskaźnikom, o których znaczeniu i zastosowaniu większość inwestorów nie ma pojęcia.

analiza wskaznik

Metody analizy funduszy inwestycyjnych: ilościowe vs. jakościowe

Indeksy analityczne pozwalają na ilościowe podejście do wyboru najlepszych funduszy.

  • Analiza ilościowa funduszy:
    • Przy użyciu różnych wskaźników, fundusze z tej samej kategorii i podobnego uniwersum inwestycyjnego są porównywane w celu wybrania funduszu o najlepszych wynikach w przeszłości.
    • Problemy: Wszystkie raporty analizują dane z przeszłości i nie mają żadnej wartości predykcyjnej poza pokazaniem wyników portfela zarządzającego w różnych scenariuszach, przez które przeszedł.
  • Analiza jakościowa funduszy:
    • Skupia się na filozofii inwestycyjnej zarządzającego, polityce zarządzającego, niezależności zarządzania itp.
    • Tego typu analiza nie chroni nas przed stronniczością inwestorów i naraża na efekt halo lub efekt stada.

Jakie są najpopularniejsze indeksy wykorzystywane do analizy funduszu inwestycyjnego?

Zmienność

Pierwszym wskaźnikiem, który będziemy badać jest zmienność. W rzeczywistości wskaźnik ten nazywany jest odchyleniem standardowym, które daje zmienność lub zmienność zwrotów, mierząc w ten sposób całkowite ryzyko składnika aktywów.

  • Niskie odchylenie standardowe lub zmienność oznacza, że zyski nie zmieniają się zbytnio w danym okresie czasu, więc ryzyko jest niskie i odwrotnie.

Zmienność zależy również od rynków i portfela funduszu. Na przykład, rynki wschodzące są zazwyczaj bardziej zmienne niż rynki krajów rozwiniętych.

W ostatnich latach dość zmiennym sektorem były surowce, przy czym fundusze ropy naftowej i surowcowe osiągały bardzo wysoką zmienność.

Aby przybliżyć normalne wskaźniki zmienności, które możemy znaleźć, fundusze rynku pieniężnego zazwyczaj mają zmienność poniżej 1%, fundusze o stałym dochodzie mają szerszy zakres możliwości, ponieważ zależy to od tego, czy są to krótkoterminowe fundusze o stałym dochodzie, wysokodochodowe itp.

Można zatem stwierdzić, że zmienność zależy od rynków, rodzaju aktywów oraz, w przypadku aktywów o stałym dochodzie, od terminu ich zapadalności, więc aby porównać zmienność funduszy, musimy sprawdzić, czy należą one do tej samej kategorii.

Współczynnik 2: Beta

Beta jest jednym z głównych wskaźników szacowania ryzyka inwestycji, ponieważ mierzy związek między wydajnością aktywów a wydajnością rynku, na którym aktywa są notowane. Innymi słowy, porównuje wahania, których doświadczyła dana akcja w stosunku do wahań innego składnika aktywów, zwykle powiązanego z indeksem, do którego należy.

β<1 oznacza, że analizowany przez nas konkretny papier wartościowy jest mniej zmienny niż rynek. Na przykład, jeżeli beta wynosi 0,55 oznacza to, że jeżeli rynek spadnie o 5%, β=1 oznacza, że analizowany przez nas papier wartościowy jest tak samo zmienny jak rynek. W związku z tym będzie on miał powiązany zwrot równoważny zwrotowi uzyskanemu przez indeks odniesienia, będąc w pełni skorelowanym z rynkiem. Jeśli rynek spadnie o 5%, fundusz również spadnie o 5%.

β>1 oznacza, że analizowany przez nas walor jest bardziej zmienny niż rynek, a więc wzmacnia ruchy rynkowe.

ruchy rynkowe.  Jeśli beta wynosi 1,5, a rynek spadnie o 5%, fundusz spadnie o 7,5%, wzmacniając ruchy rynkowe.

Alfa

Alfa portfela papierów wartościowych mierzy dodatkowy zwrot, jaki dany koszyk osiąga w stosunku do swojego benchmarku. Innymi słowy, mierzy on różnicę między rzeczywistym zyskiem z inwestycji a oczekiwanym zyskiem z niej, biorąc pod uwagę poziom ryzyka określony przez współczynnik beta.

  • α>0 oznacza, że rzeczywisty zysk z inwestycji przekroczył zysk oczekiwany.
  • α<0 oznacza, że rzeczywisty zwrot z inwestycji był niższy od oczekiwanego.

Kiedy generowana jest alfa, mówi się, że zarządzający dodaje dodatkową wartość swoim zarządzaniem, ponieważ przekracza oczekiwaną stopę zwrotu. Jeśli występuje nadwyżka zwrotu ponad indeks, oznacza to, że zarządzający poradzili sobie lepiej niż rynek z doborem aktywów i timingiem.

Dodatnia alfa oznacza, że nawet jeśli rynek jest płaski, fundusz da dodatni zwrot.

Wskaźnik Sharpe'a

Wskaźnik Sharpe'a mierzy nadwyżkę zwrotu z inwestycji (Ra- Rf) na jednostkę ryzyka (σa). Z reguły preferujemy fundusze o wyższym wskaźniku Sharpe'a, ponieważ pozwala nam to uzyskać wyższy zwrot w stosunku do podjętego ryzyka.

Ważne jest, aby wnioski wyciągać tylko z funduszy o dodatnim wskaźniku Sharpe'a, ponieważ gdy stopa zwrotu z aktywów jest ujemna, wyniki wskaźnika Sharpe'a mogą prowadzić do błędnych wniosków.

Ra: Zwrot z aktywów

Rf: Zysk z aktywów nieobciążonych ryzykiem

σa: Odchylenie standardowe zmienności

Raport informacyjny

Ostatnim wskaźnikiem, który poddamy analizie jest wskaźnik informacyjny, który mierzy nadwyżkę zwrotu na jednostkę ryzyka. Jest on bardzo podobny do wskaźnika Sharpe'a, jednak różnią się one tym, że wskaźnik Sharpe'a porównuje zwrot i ryzyko ze stopą procentową wolną od ryzyka, natomiast wskaźnik informacyjny porównuje nadwyżkę zwrotu i ryzyka z określonym benchmarkiem.

Ra: wyniki portfela funduszu

Rm: Wyniki benchmarkingu

σ ER: tracking error: odchylenie wyników portfela funduszu od wzorca (benchmark)

Inne sprawozdania

Istnieje ogromna różnorodność wskaźników, szczególnie do użytku akademickiego lub do dogłębnej analizy portfeli funduszy. Jeśli jesteś zainteresowany zrozumieniem, jak działa któryś z powyższych współczynników, zostaw nam swoje zapytanie w komentarzu do tego wpisu, a my wyjaśnimy, jak są one obliczane.

  • Sprawozdania Treynora
  • Jensen Alfa
  • Współczynnik korelacji
  • Sprawozdanie Israelsena
  • Skośność
  • Kurtosi
  • Maksymalny spadek
  • Maksymalny okres odzysku
  • Raport Sortino
  • Wskaźnik wygranych

Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!