Jakie są różnice pomiędzy funduszami indeksowymi?

Fundusze indeksowe od lat cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Oto ukryte różnice pomiędzy funduszami indeksowymi.

Jakie są ukryte różnice pomiędzy funduszami indeksowymi?

Poznanie ukrytych różnic pomiędzy funduszami indeksowymi jest ważnym punktem, abyś wiedział, jak działają fundusze indeksowe.

Ale co to jest fundusz indeksowy?

Fundusz indeksowy jest rodzajem funduszu typu ETF (exchange-traded fund), który zawiera akcje lub papiery wartościowe odwzorowujące istniejący indeks rynku finansowego. Bardzo powszechnym przykładem jest fundusz indeksowy, który podąża za indeksem Standard & Poor's 500.

W tym przypadku inwestorzy nie mogą sami kupować indeksu, ale mogą inwestować w fundusze indeksowe, które są tworzone w celu replikowania tego indeksu. Tak więc fundusze indeksowe są uważane za inwestycje pasywne; zarządzający funduszem jest odpowiedzialny za wybór zestawu aktywów dla funduszu.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że fundusz ten ma niższe opłaty za zarządzanie niż aktywnie zarządzane fundusze.

Ukryte różnice w stosunku do innych funduszy

Jeżeli ten fundusz indeksowy jest oceniany po raz pierwszy, może istnieć niewiele różnic pomiędzy tym funduszem a innymi na rynku. Jednakże, gdy przyjrzymy się bliżej każdemu z funduszy, znajdziemy wiele różnic, które są dobrze ukryte.

W ramach tych różnic można znaleźć:

Prowizje: chociaż można znaleźć wiele funduszy indeksowych o identycznych składach portfela i strategiach inwestycyjnych, należy zwracać uwagę na strukturę prowizji, ponieważ niektóre fundusze pobierają prowizje z góry (prowizje lub opłaty za sprzedaż z góry) lub prowizje i opłaty przy sprzedaży inwestycji.

Różnica ta może wskazywać na słabą konstrukcję funduszu, a jeszcze bardziej, gdy obecne są wysokie prowizje lub koszty operacyjne. Dzieje się tak dlatego, że wysokie koszty powodują, iż wyniki funduszu indeksowego są znacznie niższe niż wyniki indeksu.

Wskaźnik kosztów: jest to jedna z najbardziej ukrytych różnic i jest wyrażona jako stosunek lub procent wydatków do średniej rocznej kwoty zarządzanych oszczędności. W tym przypadku koszty operacyjne są bardzo zróżnicowane pomiędzy funduszami.

Inwestycje kapitałowe w fundusz: Należy pamiętać, że jeśli fundusz twierdzi, że jest indeksowany, nie oznacza to, że dokładnie odwzorowuje indeks bazowy lub sektor. Oznacza to, że niektóre fundusze mają inne zachowania w zakresie zarządzania niż zarządzający portfelem i mogą dodawać do funduszu akcje, które są podobne do tych zawartych w indeksie.

Brak dywersyfikacji: W ramach klasyfikacji funduszy indeksowych, tę ukrytą różnicę można znaleźć w fakcie, że nie wszystkie fundusze są tak zdywersyfikowane, jak te śledzące indeks, taki jak S&P 500. Należy pamiętać, że brak dywersyfikacji w funduszach może narazić inwestorów na większe ryzyko niż w przypadku funduszu śledzącego indeks S&P 500.

Wreszcie, zalecamy porównywanie funduszy indeksowych przy użyciu błędów śledzenia, które mierzą jak bardzo fundusz może odchylić się od indeksu, który śledzi. Nie należy zapominać, że nie wszystkie fundusze indeksowe mają taki sam zwrot; dlatego inwestorzy powinni dokładnie zbadać fundusz indeksowy przed jego zakupem i upewnić się, że jego opłaty są niskie.

Teraz, gdy znasz już ukryte różnice, które można znaleźć, jeśli przyjrzysz się bliżej funduszom indeksowym, daj nam znać, czy masz jakieś różnice do dodania i co myślisz o funduszach indeksowych.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!