Jaka jest różnica między ESG a SRI?

Na giełdzie codziennie pojawiają się nowe innowacje, nie tylko w sposobie handlu, ale także w nowych inwestycjach. W tym wpisie omówimy, jaka jest różnica między ESG a SRI?

ESG a SRI

ESG

ESG to forma inwestowania, która w ostatnim czasie nabrała rozpędu, wywodząca się od angielskiego słowa „Environmental, Social and Governance”. Podobnie, ten rodzaj inwestycji dąży do wygenerowania pozytywnego wpływu.

Wśród jego cech charakterystycznych znajdują się następujące kryteria:

Kryteria

Środowisko naturalne

Jest to rodzaj inwestycji, który stara się walczyć ze zmianami klimatycznymi, w ramach tego typu inwestycji znajdziemy odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami, recykling i wykorzystanie wody. Warto wiedzieć, że wszystkie te rodzaje działalności optymalizują i poprawiają jakość życia wielu ludzi poprzez działania, które nie szkodzą środowisku.

Sprawy społeczne

Odpowiada efektowi, który dąży do generowania wpływu społecznego na społeczność, w ramach jego działań znajdujemy poszukiwanie lepszych warunków pracy, ochronę praw człowieka, walkę z ubóstwem oraz wpływ produktów i usług.

Zarządzanie

Koncentrując się na ładzie korporacyjnym, stara się zwalczać korupcję, łapówkarstwo, wkłady polityczne i nowe programy zarządzania państwem.

Obecnie niektóre firmy łączą te rodzaje działalności w swoich akronimach w celu przyciągnięcia różnego rodzaju inwestorów, którzy oprócz uzyskania korzyści ekonomicznych, starają się wygenerować pozytywny wpływ na jedno z trzech wyżej wymienionych kryteriów.

SRI

Ten rodzaj „społecznie odpowiedzialnego inwestowania” powstał w wyniku metodologii stworzonej przez Johna Wesleya jako sposób na uzyskanie korzyści ekonomicznych bez szkody dla sąsiadów lub generowania jakiegokolwiek utrapienia dla społeczeństwa.

SRI to skrót od „Socially Responsible Investing” i jest to rodzaj inwestycji, która generuje pozytywny wpływ na społeczeństwo, biorąc pod uwagę kryteria środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego.

Inwestycji tej dokonuje się za pośrednictwem funduszu ETF (Exchange Trade Fund), który jest notowany na giełdzie papierów wartościowych w taki sam sposób jak akcje. Jego polityka obejmuje zdolność do replikowania indeksu giełdowego lub indeksu o stałym dochodzie.

Ponadto, jedną z jego cech jest to, że musi działać zgodnie z powyższymi kryteriami i zakazać tworzenia lub mieć powiązania z firmami, które są częścią wątpliwych branż, takich jak tytoń, napoje alkoholowe i inne branże, które generują negatywny wpływ na społeczeństwo.

Zasady

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie opiera się na następujących zasadach:

  1. Firma musi inwestować i realizować cel dla społeczeństwa, dlatego dziś jednym z głównych celów jest walka z globalnym ociepleniem poprzez tworzenie nowych odnawialnych źródeł energii lub integracja społeczna migrantów z różnych krajów objętych konfliktem.
  2. Inwestycje nie powinny być powiązane z firmami lub przedsiębiorstwami, które są kwestionowane przez sektor, w którym działają, na przykład z branżą napojów alkoholowych, śmieciowego jedzenia lub tytoniu.
  3. Udziałowcy i inwestorzy powinni być zaangażowani w pracę społeczną, a tym samym mieć kontrolę nad nadzorem i wynikami ekonomicznymi firmy.

W ten sposób należy wyjaśnić, że ESG mają cechy i kryteria, które należy uwzględnić w inwestycjach, natomiast inwestycje społecznie odpowiedzialne polegają na rozwinięciu tych kryteriów w ramach rodzaju inwestycji znanego jako ETF, czyli funduszy inwestycyjnych, które dążą do generowania pozytywnych skutków gospodarczych.

Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom zrozumieli Państwo na czym polega różnica pomiędzy ESG a SRI?


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!