Jak inwestować w fundusze inwestycyjne (dla początkujących)

W tym artykule dowiesz się, jak inwestować w fundusze inwestycyjne jako początkujący i dlaczego jest to jedna z najbardziej polecanych opcji inwestycyjnych dla każdego, kto szuka zwrotu ze swoich oszczędności.

Ale zacznijmy od początku…

Czym są i jak inwestować w fundusze inwestycyjne?

Fundusz inwestycyjny to w zasadzie zbiorowy instrument inwestycyjny zarządzany przez profesjonalistę.

Innymi słowy, jest to jak skarbonka, do której każdy może wnieść pieniądze, a zarządzający odpowiada za ich zainwestowanie w aktywa (takie jak akcje lub inne fundusze), aby wygenerować zwrot z całego tego kapitału.

Jest to szczególnie przydatne, gdy dana osoba nie ma czasu na analizowanie spółek i tworzenie własnego portfela akcji.

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

Istnieje wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych:

  • Fundusze o stałym dochodzie
  • Fundusze mieszane
  • Fundusze kapitałowe
  • Fundusze indeksowe lub pasywne
  • Fundusze emerytalne

Ważne jest, aby znać cechy charakterystyczne każdego z nich, ponieważ jeśli chodzi o inwestowanie, NIE MA jednej strategii, która jest najlepsza dla wszystkich.

Ponieważ każda osoba ma inną osobowość, cechy i awersję do ryzyka, należy pamiętać, że najlepsza strategia inwestycyjna nigdy nie jest taka sama dla jednej osoby jak dla drugiej.

Dlatego zanim dowiemy się, czy inwestować w fundusze o stałym dochodzie, akcje czy fundusze indeksowe, to co musimy najpierw poznać, to nasz profil inwestora.

Jaki jest Twój profil inwestora?

Jedną z najważniejszych rzeczy, których należy się nauczyć o inwestowaniu na giełdzie lub w fundusze jest to, że nie da się wygrywać przez cały czas.

Dlatego naszym celem nie może być wygrywanie każdego dnia, ale naszym celem jest zrozumienie, że w krótkim okresie giełda może iść w dół lub w górę, ale to, co nas interesuje, to zarabianie pieniędzy w długim okresie czasu.

Zamiast zostawiać pieniądze w banku, nie generując dla nas żadnej wartości, to co nas interesuje to ich inwestowanie i generowanie rentowności w długim okresie.

Ale ile jesteśmy gotowi stracić w krótkim czasie?

Ile jesteśmy gotowi stracić w krótkim okresie czasu, nie denerwując się i nie podejmując złych decyzji inwestycyjnych?

Biorąc pod uwagę, że gospodarka jest cykliczna, gdy mamy zainwestowane pieniądze, zdamy sobie sprawę, że są takie okresy jak marzec 2020, kiedy nasz portfel inwestycyjny może spaść nawet o 50%.

Oznacza to, że w ciągu mniej niż miesiąca, jeśli zainwestowałeś 20 000 euro, możesz spaść do 10 000 euro.

Nie jest to normą, ale właśnie dlatego, gdy tak się dzieje, wiele osób denerwuje się i nie może uniknąć podejmowania złych decyzji, takich jak sprzedaż w tych negatywnych chwilach.

A kiedy decyzje inwestycyjne oparte są na emocjach, to właśnie wtedy się mylimy. Jeśli nie, to spójrz na wyniki głównego amerykańskiego indeksu giełdowego od marca 2020 roku:

Czy wyobrażasz sobie minę człowieka, który 20 marca sprzedał wszystko? No właśnie.

Dlatego jeśli wiemy, że nasz umysł nie jest w stanie pokonać strat większych niż 40%, czy 20% (czy jakikolwiek inny procent), musimy dostosować do tego nasz portfel inwestycyjny, a istnieją alternatywy alokacji aktywów, które pozwolą nam ograniczyć te jednorazowe straty.

Ponadto posiadanie 1000 euro dostępnych do zainwestowania to nie to samo, co posiadanie 100 000 euro dostępnych do zainwestowania. Nasze inwestycje mogą się też znacznie różnić w zależności od tego, jakimi pieniędzmi dysponujemy.

Jak wybrać fundusz inwestycyjny?

W Rankia regularnie aktualizujemy, które fundusze inwestycyjne były najlepsze, jednak trzeba też wiedzieć, że wyniki z przeszłości nie gwarantują przyszłych zysków.

Dlatego inwestowanie w fundusze, które dały najlepsze stopy zwrotu w przyszłości nie jest dobrą strategią inwestycyjną.

Oto 5 kluczowych wskazówek, które pomogą Ci wybrać dobre fundusze inwestycyjne:

  • Najpierw zdecyduj, jakich rodzajów aktywów potrzebuje Twój portfel w oparciu o Twój profil ryzyka. Jeśli nie tolerujesz strat większych niż 20%, nie możesz mieć portfela składającego się w 100% z funduszy akcyjnych.
  • Bardzo ważne jest, aby przejrzeć opłaty funduszy. Wysokie opłaty to na dłuższą metę ogromne obciążenie. Nawet różnice rzędu 1% rocznie są znaczące, jeśli utrzymujemy inwestycję przez lata.
  • Aktywne zarządzanie czy zarządzanie indeksowane? Zdecyduj, czy chcesz powielać rynek, czy wybrać profesjonalnego zarządzającego, który wybierze najlepsze okazje, jakie uda mu się znaleźć.
  • Inwestuj systematycznie. Najpierw zaprojektuj swój plan inwestycyjny, a następnie go wykonaj. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podejmować racjonalne decyzje i popełnisz mniej błędów.
  • Zbadaj zespół zarządzający funduszem – jak fundusz radził sobie w poprzednich okresach bessy? Jaka jest jego strategia i filozofia inwestycyjna.

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!