Inwestycje odpowiedzialne społecznie (SRI) kontra akcje grzechu

Na rynku akcji lub inwestycji jest to powszechne dla inwestorów, aby szukać nowych i zyskownych opcji. W tym poście omówimy społecznie odpowiedzialne inwestowanie (SRI) kontra akcje grzechu.

SRI kontra akcje grzechu

Inwestycje odpowiedzialne społecznie (SRI) a akcje grzechu

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie (SRI) jest rodzajem inwestowania, które nie rezygnując z zainteresowania lub chęci osiągnięcia celu ekonomicznego, skupia się na etycznym inwestowaniu opartym na osiągnięciu jakiegoś celu społecznego. Na przykład, zrównoważony rozwój lub ochrona planety, walka z ubóstwem i integracja społeczna.

Inwestycje te dokonywane są poprzez akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne oraz inwestycje typu venture capital. Są to również inwestycje społecznie odpowiedzialne, które powstały w wyniku metodologii stworzonej przez Johna Wesleya, jako sposób na uzyskanie korzyści ekonomicznych bez szkody dla sąsiadów i bez generowania jakiegokolwiek uszczerbku dla społeczeństwa.

Zasady

Aby osiągnąć swój cel, inwestycje społecznie odpowiedzialne opierają się na następujących zasadach:

 1. Firma musi inwestować i realizować cel dla społeczeństwa; dziś jednym z głównych celów jest walka z globalnym ociepleniem poprzez tworzenie nowych odnawialnych źródeł energii lub integracja społeczna migrantów z różnych krajów objętych konfliktem.
 2. Inwestycje nie powinny być powiązane z firmami lub korporacjami, które są kwestionowane przez sektor, w którym działają, np. przemysł alkoholowy, śmieciowego jedzenia lub tytoniowy.
 3. Udziałowcy i inwestorzy powinni być zaangażowani w pracę społeczną i powinni mieć kontrolę nad monitorowaniem i wynikami firmy.

Akcje grzechu

Z drugiej strony, „akcje grzeszne” są odpowiednikiem inwestycji społecznie odpowiedzialnych, ponieważ uważa się, że należą one do firm, które dążą jedynie do osiągnięcia celu ekonomicznego bez uwzględnienia szkód, jakie wyrządzają społeczeństwu, tj. firm, które nie mają żadnej etyki biznesowej.

W tej kategorii znajdziemy następujące elementy:

 • Przemysły zajmujące się produkcją uzbrojenia.
 • Przedsiębiorstwa produkujące napoje alkoholowe
 • Gry hazardowe, kasyna lub loterie.
 • Przemysł pornograficzny lub seksualny.
 • Przemysł tytoniowy.
 • Produkcja, która generuje zanieczyszczenia i niszczy środowisko.
 • Przemysł gier wideo.
 • Branża fast food.
 • Produkcja napojów słodzonych.

Wszystkie te klasyfikacje podlegają kwalifikacji inwestorów jako grzesznych lub określeniu przez rządy nadzorujące inwestycje, klasyfikując je jako zachowania nieetyczne, które choć wymagane przez określony sektor społeczeństwa, nie mają pozytywnego wpływu na jego konsumentów.


Zalety  

Ci, którzy inwestują w te akcje, otrzymują następujące korzyści:
Wady  

„Akcje grzechu” mają następujące wady:
Stałe zyski dzięki wykreowanemu u konsumenta zapotrzebowaniu na produkty.Sin bonds są opodatkowane przez niektóre samorządy wraz z pewnymi opłatami.
Niski poziom konkurencji.W niektórych stanach istnieje ryzyko polityczne.
Firmy z tego sektora są notowane na kilku światowych giełdach.Mogą one zostać uznane za moralnie upadłe, tzn. jako firmy, których działalność opiera się na nagannych sytuacjach, narażają się na ryzyko zmniejszenia swojej aktywności na rynku.

Należy więc zrozumieć, że akcje grzechu są akcjami spółek, które czerpią zyski z biznesu lub działalności, które nie są uważane za bardzo etyczne, podczas gdy inwestycje społecznie odpowiedzialne mają zadanie społeczne, na którym się koncentrują i osiągają cel ekonomiczny.

Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom zrozumieli Państwo, czym jest inwestowanie odpowiedzialne społecznie (SRI) w porównaniu do akcji grzechu (sin shares).


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!