W tym artykule odkryjesz, jak inwestować w fundusze inwestycyjne jako początkujący i dlaczego jest to jedna z najbardziej polecanych opcji inwestycyjnych dla każdego, kto chce, powiększyć swoje oszczędności. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest inwestycją długoterminową, ale zacznijmy od początku.

Co to jest fundusz inwestycyjny?
Fundusz inwestycyjny jest w zasadzie narzędziem zbiorowego inwestowania zarządzanym przez profesjonalistę. Innymi słowy, jest to jakby skarbonka, do której każdy może włożyć pieniądze, a zarządzający jest odpowiedzialny za zainwestowanie ich w aktywa (takie jak akcje czy inne fundusze), aby wygenerować zwrot z całego kapitału. Przeczytaj też:Jak inwestować w fundusze inwestycyjne.
Jest to szczególnie przydatne, gdy dana osoba nie ma czasu na analizowanie spółek i tworzenie własnego portfela akcji.
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne: Rodzaje funduszy
Istnieje wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych:
- Fundusze obligacji
- Fundusze mieszane
- Fundusze kapitałowe
- Fundusze indeksowe lub pasywne
- Fundusze emerytalne
Ważne jest, aby znać cechy każdego z nich, ponieważ jeśli chodzi o inwestowanie, nie ma jednej strategii, która byłaby najlepsza dla wszystkich. Ponieważ każdy inwestor ma inną osobowość, cechy i awersję do ryzyka, należy pamiętać, że najlepsza strategia inwestycyjna nigdy nie jest taka sama dla jednej i drugiej osoby.
Dlatego zanim dowiemy się, czy inwestować w obligacje, akcje czy fundusze indeksowe, musimy poznać swój profil inwestora.
Jaki jest Twój profil inwestowania w fundusze?
Jedną z najważniejszych rzeczy, których należy się nauczyć podczas inwestowania w akcje lub fundusze jest to, że nie da się zawsze wygrywać.
Dlatego naszym celem nie może być wygrywanie każdego dnia, ale zrozumienie, że w krótkim okresie giełda może iść w dół lub w górę, ale to, co nas interesuje, to zarabianie pieniędzy w długim okresie.
Zamiast zostawiać nasze pieniądze w banku, nie generując dla nas żadnej wartości, to co nas interesuje to ich inwestowanie i generowanie rentowności w długim okresie.
Ile jesteśmy gotowi stracić w krótkim czasie?
Ile jesteśmy gotowi stracić w krótkim okresie czasu, nie denerwując się i nie podejmując złych decyzji inwestycyjnych?
Ponieważ gospodarka jest cykliczna, po zainwestowaniu naszych pieniędzy zdamy sobie sprawę, że są okresy, takie jak marzec 2020 roku, kiedy nasz portfel inwestycyjny może spaść nawet o 50 procent.
Oznacza to, że w ciągu niespełna miesiąca, jeśli zainwestowałeś 20 000 EUR, możesz zejść do 10 000 EUR.
Nie dzieje się tak często, ale właśnie dlatego, wiele osób zaczyna podejmować złe decyzje, takie jak sprzedaż udziałów w momentach takiej negatywności.
A gdy decyzje inwestycyjne oparte są na emocjach, to właśnie wtedy popełniamy błędy. Jeśli nie, to spójrz na wyniki głównego amerykańskiego indeksu giełdowego, S&P 500, od marca 2020 roku:

Czy wyobrażasz sobie minę kogoś, kto sprzedał wszystko 20 marca 2020 roku? No właśnie.
Dlatego jeśli wiemy, że nasz umysł nie jest w stanie pokonać strat większych niż 40%, czy 20% (lub jakikolwiek inny procent), musimy dostosować do tego celu nasz portfel funduszy, a istnieją alternatywy alokacji aktywów, które pozwolą nam ograniczyć te jednorazowe straty.
Ponadto posiadanie 1000 euro do zainwestowania to nie to samo, co posiadanie 100 000 euro do zainwestowania. Nasze inwestycje mogą się też znacznie różnić w zależności od tego, jakimi pieniędzmi dysponujemy.
Jak wybrać fundusz inwestycyjny?
W Rankii regularnie aktualizujemy, które fundusze inwestycyjne są najlepsze, jednak należy również wiedzieć, że wyniki z przeszłości nie gwarantują przyszłych zysków.
Dlatego inwestowanie w fundusze, które w przeszłości dawały najlepsze stopy zwrotu nie jest dobrą strategią inwestycyjną.
Tutaj znajdziesz artykuł o tym, jak zrobić analizę funduszu inwestycyjnego, natomiast poniżej podajemy pięć podstawowych wskazówek, które pomogą Ci wybrać dobry fundusz inwestycyjny:
- Najpierw zdecyduj, jakich rodzajów aktywów potrzebuje Twój portfel w zależności od Twojego profilu ryzyka. Jeśli nie tolerujesz strat większych niż 20%, nie możesz mieć portfela składającego się w 100% z funduszy akcyjnych.
- Bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się opłatom funduszy. Wysokie opłaty to na dłuższą metę ogromne obciążenie. Nawet różnice rzędu 1% rocznie są znaczące, jeśli trzymamy inwestycję przez lata.
- Zarządzanie aktywne czy zarządzanie indeksami? Zdecyduj, czy chcesz replikować rynek za pomocą funduszu indeksowego, czy też chcesz wybrać profesjonalnego zarządzającego, który wybiera najlepsze okazje, jakie może znaleźć. Czytaj też: najlepsze fundusze indeksowe.
- Inwestuj systematycznie. Najpierw zaprojektuj swój plan inwestycyjny, a następnie go wykonaj. Dzięki temu łatwiej będzie podejmować racjonalne decyzje i popełni się mniej błędów.
- Przeanalizuj zespół zarządzający funduszem: jak fundusz radził sobie w poprzednich okresach rynkowych spadków? Jaka jest jej strategia i filozofia inwestycyjna? Może zainteresują Cię: najlepsi zarządzający funduszami.
FAQ
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest doskonałą inwestycją długoterminową, zwłaszcza jeśli szukasz średnich zysków bez podejmowania zbyt dużego ryzyka. Rada jest taka, aby szukać funduszu, który jest transparentny i nie ma zbyt wysokich opłat za zarządzanie.
Wśród funduszy inwestycyjnych fundusze obligacji są najmniej ryzykowne, ponieważ inwestują w papiery wartościowe o stałym dochodzie, choć zyski z nich są zazwyczaj niższe. W każdym przypadku inwestowanie w fundusze zapewnia odpowiednie zyski przy niskim ryzyku.
Inwestycje w fundusze dokonywane są poprzez zakup określonej liczby jednostek uczestnictwa, których wartość zmienia się w zależności od wyników inwestycji, w których wykorzystywane są aktywa funduszu. Tutaj znajdziesz listę najlepszych funduszy, w które warto zainwestować.
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.