Turystyczne ETF-y: jakie są najlepsze ETF-y podróżnicze i turystyczne?

Turystyka to sektor, który w czasie pandemii przeżył poważny kryzys, ale obecnie jego odbudowa poczyniła ogromne postępy. Jeśli więc jesteś zainteresowany inwestowaniem w sektor turystyczny, w tym wpisie poznasz najlepsze ETF-y na podróże i turystykę.

Turystyczne ETF

Turystyczne ETF-y: które z nich są najlepsze?

Zanim zaczniesz, powinieneś wiedzieć, że ETF-y są klasyfikowane według ich unikalnych cech, takich jak metoda replikacji i polityka dywidendowa.

  • ETF-y replikowane syntetycznie (unfunded): w których replikacja nie polega na inwestowaniu we wszystkie papiery wartościowe indeksu, lecz na kontraktach swapowych z kontrahentem. Różnica w stosunku do funduszy w pełni replikowanych polega na tym, że sama replikacja jest mniej wierna, a ponadto należy ocenić ryzyko kontrahenta.
  • W pełni fizycznie replikowane fundusze ETF, w których fundusz inwestuje prawie wszystkie papiery wartościowe indeksu referencyjnego. W tym przypadku, ponieważ skład indeksu i funduszu jest niemal identyczny, replikacja jest niemal całkowicie wierna. Są to fundusze mniej ryzykowne.

Indeksy odwzorowujące Travel & Leisure

Przed zapoznaniem się z najlepszymi ETF-ami dla branży turystycznej i rekreacyjnej, należy poznać główne indeksy dla branży turystycznej i rekreacyjnej oraz ich strategię inwestycyjną:

  • STOXX® Europe 600 travel and leisure
  • STOXX® Europe 600 Optimised Travel & Leisure

Celem tych indeksów jest śledzenie wyników spółek giełdowych działających w europejskim sektorze podróży i wypoczynku, który może obejmować europejskie linie lotnicze, sieci hotelowe, restauracje, firmy cateringowe i firmy zajmujące się grami.

Najlepsze ETF-y dla branży turystycznej

Nazwa ETFKwota (€)
iShares STOXX® Europe 600 Travel & Leisure UCITS ETF> 320 MLN
Lyxor STOXX® Europe 600 Travel & Leisure UCITS ETF> 110 MLN
Invesco STOXX® Europe 600 Optimised Travel & Leisure UCITS ETF> 15 MLN

Niektóre z najlepszych funduszy ETF inwestujących w podróże i turystykę to:

Lyxor STOXX® Europe 600 Travel & Leisure UCITS ETF

  • Ticker: TradingView LTVL
  • ISIN: LU1834988781 / Ticker: LTVL

Lyxor STOXX® Europe 600 Travel & Leisure UCITS ETF to turystyczny fundusz ETF, którego celem jest odwzorowanie wyników indeksu STOXX® Europe 600 Travel & Leisure poprzez replikację syntetyczną, oferując długą ekspozycję na ten indeks. Ten turystyczny fundusz ETF firmy Lyxor został uruchomiony w 2006 r., ma siedzibę w Luksemburgu i zarządza ponad 110 mln euro. Koszt utrzymania wynosi 0,30% rocznie, a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny.

iShares STOXX® Europe 600 Travel & Leisure UCITS ETF

  • Ticker: TradingView EXV9
  • ISIN: DE000A0H08S0 / Ticker: EXV9

Pierwszym i największym funduszem ETF w sektorze turystycznym jest iShares STOXX® Europe 600 Travel & Leisure UCITS ETF. Fundusz ten śledzi wyniki indeksu STOXX® Europe 600 Travel & Leisure z pełną replikacją fizyczną, oferując długą ekspozycję na instrument bazowy. Jest dostępny od 2002 r. i ma siedzibę w Niemczech, a obecnie zainwestowano w niego ponad 320 mln euro. Opłata za zarządzanie wynosi 0,46% rocznie, a dywidenda wypłacana jest corocznie.

Invesco STOXX® Europe 600 Optimized Travel & Leisure UCITS ETF

  • Ticker: TradingView SC0R
  • ISIN: IE00B5MJYC95 / Ticker: SC0R

Jest to najnowszy i najmniejszy fundusz ETF poświęcony turystyce w Europie. Oferuje wyniki strategii długoterminowej poprzez replikację bazowego funduszu Invesco STOXX® Europe 600 Optimized Travel & Leisure UCITS ETF. Fundusz ten jest replikowany syntetycznie, założony w 2009 r., ma siedzibę w Irlandii i zarządza nieco ponad 15 mln EUR. Opłata za zarządzanie wynosi 0,30% rocznie, a dywidenda jest dodatnia.

Jak widać, te ETF-y turystyczne i podróżnicze można nabyć za pośrednictwem bezpiecznego i regulowanego brokera. DEGIRO umożliwia handel na różnych giełdach i można je znaleźć, po zarejestrowaniu się na platformie, wpisując w pasku wyszukiwania różne numery ISIN lub tickery wskazane w tym poście.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świecie funduszy ETF, polecamy kilka artykułów:

Czy chcesz zacząć inwestować w fundusze ETF? Sprawdź rekomendacje naszych brokerów

Minimalny depozyt:

€0.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!