Jaki jest największy ETF zrównoważonych inwestycji?

Obecnie pojawiły się różne formy inwestowania, takie jak ETF-y. W tym artykule opowiemy Ci, który z ETF-ów jest największym funduszem zrównoważonego inwestowania?

Co to jest ETF?

Należy zauważyć, że ETF (exchange-traded fund) jest rodzajem funduszu inwestycyjnego, który jest przedmiotem obrotu na giełdzie, tak jakby był akcją. Tego typu fundusze mogą być nabywane po aktualnej cenie, bez konieczności czekania na zamknięcie rynku przed dokonaniem zakupu.

ETF-y charakteryzują się odwzorowaniem indeksu akcji lub obligacji uczestniczących w rynku giełdowym; obrót tego typu akcjami odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem aplikacji lub stron internetowych, które są realizowane w czasie rzeczywistym.

Szacuje się, że obecnie na świecie istnieje około 1000 ETFów.

Cechy charakterystyczne

W ramach ETF-ów istnieje typ inwestycji określany jako zrównoważony, który w ramach swoich cech charakterystycznych:

  • Środowisko: Jest to jeden z głównych aspektów zrównoważonego inwestowania, który polega na generowaniu rozwoju bez naruszania lub powodowania szkód na naszej planecie.
  • Społeczny: Jest to wkład, jaki dana firma generuje dla społeczeństwa.
  • Ład korporacyjny: element, który generuje stabilność w firmach i zapewnia właściwe zarządzanie.

Ale który jest największy ETF zrównoważonych inwestycji?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż istnieje wiele funduszy skupiających się na zrównoważonych inwestycjach według kryteriów ESG. Jednak fundusze, które są uważane za najważniejsze w skali globalnej to:

iShares MSCI World SRI

Jest on oznaczony kodem ISIN IE00BYX2JD69, który działa w oparciu o indeksMSCI World SRI Select Reduced Fossil Fuels” i inwestuje w spółki, które działają zgodnie z kryteriami społecznymi, środowiskowymi i „ładu korporacyjnego” na odpowiednio rozwiniętych rynkach.

Ten ETF został utworzony w 2017 r. i obecnie jego kapitalizacja rynkowa szacowana jest na ok. 3 000 mln euro. Ten rodzaj ETF jest notowany na giełdzie i aby go nabyć, zaleca się skorzystanie z usług brokera Degiro, który pobiera opłatę w wysokości średnio 2,30 euro, o ile zakup nie przekracza 1 000 euro.

MSCI World ESG Xtrackers

ETF, który narodził się w 2018 r., kod to ISIN IE00BZ02LR44 i śledzi w ramach indeksu „MSCI World Low Carbon SRI Leaders”; inwestuje w akcje spółek z rynków o dużej i średniej kapitalizacji, priorytetowo traktując kryteria środowiskowe w zakresie energii odnawialnej lub niskiej emisji gazów węglowych lub poszukując spółek spełniających trzy kryteria ESG.

Jego kapitalizacja wynosi ok. 2 500 mln euro, a w jego skład wchodzi ok. 577 spółek.

UBS ETF (LU) MSCI World Socially Responsible

Jest on chyba najbardziej godny polecenia ze względu na swój wiek na rynku (istnieje od 2011 roku), jego kod ISIN to LU0629459743, który stosuje indeks „MSCI World SRI 5% Capped”, a jego kapitalizacja przekracza 3.000 milionów euro.

Ten ETF również replikuje inne modele, a opłaty za zarządzanie wynoszą 0,22%. Łącznie w tym ETF-ie notowane są 323 spółki, które działają zgodnie z kryteriami ESG.

Mam więc nadzieję, że zorientowaliście się, który jest najlepszym ETF-em zrównoważonych inwestycji; w tym przypadku nie jest to jeden, ale trzy ETF-y, które rekomendujemy ze względu na ich wiarygodność, zdolność do działania i kapitalizację. Pamiętaj, że model, który wybierzesz, zawsze będzie miał coś wspólnego z innymi, a to jest odrzucanie firm, których etyka biznesowa jest kwestionowana. Przeczytaj również nasz artykuł o Indeksy MSCI World.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!