Fundusze obligacji i ETF-y obligacji są tak podobne, jak się różnią, a ich porównanie jest niezbędne, aby zrozumieć, w które z nich warto inwestować. Przekonajmy się o tym razem.

Jaka jest różnica pomiędzy funduszami obligacji a ETF-ami obligacji?
Zanim przejdziemy do różnic pomiędzy funduszami obligacji a ETF-ami, dobrze jest pamiętać, że fundusz obligacji jest otwartym funduszem inwestycyjnym, który inwestuje większość swojego kapitału w obligacje.
Z drugiej strony, obligacyjny ETF jest funduszem, który replikuje indeks obligacji, próbując naśladować jego zwroty.
Cechy wspólne
Oba fundusze inwestują poprzez obligacje lub instrumenty dłużne i oba dywersyfikują portfele, które zawierają dużą liczbę obligacji.
Fundusze obligacji i fundusze ETF obligacji wymagają minimalnych inwestycji w celu dywersyfikacji portfela, które byłyby wymagane, gdyby inwestowały niezależnie, w celu osiągnięcia takiego samego poziomu dywersyfikacji, jak w przypadku inwestowania w poszczególne obligacje.
Fundusze obligacji
Fundusze obligacji, w przeciwieństwie do ETF-ów obligacji, istnieją od wielu lat, a niektóre z nich nawet od końca lat dwudziestych ubiegłego wieku. To „doświadczenie” pozwala takim funduszom na tworzenie bardzo zróżnicowanej oferty, z funduszami, które mogą być aktywnie zarządzane (poprzez ciągłe badanie jakości kredytowej obligacji i badanie stopnia jakości kredytowej obligacji) lub prawie pasywnie zarządzane (poprzez indeksowanie).
Te rodzaje funduszy mogą być otwarte lub zamknięte, co oznacza, że istnieją pewne fundusze, do których normalnie nie mamy dostępu.
Jednym z czynników, którego nie należy lekceważyć, jest przejrzystość. O ile łatwo jest inwestować w fundusze otwarte i rozumieć ich wyniki, ponieważ zazwyczaj nie ma premii ani dyskonta, o tyle przejrzystość prawie nie istnieje, ponieważ informacje o posiadanych udziałach są zazwyczaj przekazywane co pół roku.
Obligacyjne ETF-y
Obligacyjne ETF-y są „nowe” w tym sektorze, gdyż pojawiły się w 2002 r., a z uwagi na ich naturalne pasywne zarządzanie dzięki wykorzystaniu indeksu bazowego, udało im się zrobić sobie miejsce dzięki obniżonym kosztom zarządzania.
Wygoda polega również na możliwości obrotu ETF-ami obligacyjnymi tak, jakby były to akcje, a także na możliwości inwestowania w spółki, które normalnie są obecne na rynkach zamkniętych.
Zawarcie funduszy obligacyjnych i ETF-ów obligacyjnych
Jak wszystko w świecie finansów, i nie tylko, najlepsza opcja zależy od indywidualnych przypadków. Są to 2 fundusze, które mają wspólne cechy na tyle ważne, aby je porównywać, ale różnice są tym, co je wyróżnia.
Jeśli szukasz inwestycji o niskich kosztach utrzymania, która nie będzie Cię wiązać, dając Ci możliwość wyjścia z pozycji, kiedy tylko zechcesz, obligacyjny ETF może być dla Ciebie właściwym wyborem. Byłoby to również w przypadku, gdy nie zależy Ci na braku obligacji, ale potrzebujesz przejrzystości, aby wiedzieć, w co inwestujesz.
Z drugiej strony, fundusze obligacji mogą być najlepszym wyborem w przypadku, gdy chcemy „zaufać” funduszowi, nie martwiąc się o przejrzystość, a tym samym „ryzykując” zarobienie znacznie więcej niż byłoby to możliwe w przypadku ETF.

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.