Jak wybrać najlepszy ETF?

Jeśli lubisz czytać o giełdzie lub chcesz inwestować, to zapewne słyszałeś o ETF-ach. Początkowo ETF-y były funduszami typu equity-index trackers, ale obecnie oferują one szeroki wachlarz opcji inwestycyjnych. Pierwszy exchange-traded fund (ETF) w USA, Standard & Poor's Depositary Receipts, został wprowadzony na rynek w 1993 roku. Jego popularność wśród inwestorów doprowadziła do powstania ETF-ów opartych na innych benchmarkowych indeksach akcji amerykańskich, takich jak Dow Jones Industrial Average czy Nasdaq 100. W tym artykule wyjaśnimy, jak wybrać najlepszy ETF.

najlepszy-etf

Co to jest ETF (Exchange Traded Fund lub fundusz notowany na giełdze)?

ETF to instrument inwestycyjny znany z prostego sposobu działania. Składa się on z koszyka aktywów finansowych i notowanych papierów wartościowych.

Celem tego funduszu jest odwzorowanie ruchów indeksu, którym może być indeks o stałym dochodzie, akcje, waluty i towary. Sposób działania jest podobny do akcji, a nie do funduszu, a jedną z jego głównych cech jest to, że może być sprzedawany i kupowany w dowolnym momencie.

Wybór właściwego funduszu ETF

Zanim zaczniesz inwestować, wybierz ETF w oparciu o swoje cele inwestycyjne. Weź pod uwagę, że waga portfela zależy od klasy aktywów, którą reprezentuje (np. akcje, obligacje czy towary). Następnym krokiem jest opracowanie strategii dywersyfikacji. Odpowiedz sobie na pytanie czy interesuje Cię dywersyfikacja pomiędzy różnymi aktywami, czy też uchwycenie unikalnych segmentów rynku? Na przykład, możesz inwestować w akcje na całym świecie wybierając jeden ETF, lub możesz skupić się na regionach takich jak Emerging Markets, lub nawet na poszczególnych krajach. Można także skupić się na konkretnych branżach, strategiach akcyjnych lub tematach inwestycyjnych.

Jest to decyzja, która ma dużą liczbę opcji, ponieważ szacuje się, że istnieje w sumie 5000 ETF-ów. Dlatego też inwestor musi znać kilka prostych kroków, które pozwolą mu znaleźć najlepszy ETF; nie zapominając, że nie ma dobrych i złych ETF-ów, wszystko zależy od tego, jak każdy inwestor je wykorzysta.

Jak wybrać najlepszy ETF?

Jednym z podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest znajomość rodzaju rynku, na który jesteś narażony, więc musisz znać i zidentyfikować ETF, który posiada inwestycję, którą chcesz. Należy pamiętać, że istnieją ETF-y oparte na złocie lub innych papierach wartościowych; z tego powodu należy zapoznać się z arkuszem informacyjnym w celu uzyskania szczegółowych informacji. Teraz, aby podjąć taką decyzję, należy przeanalizować następujące aspekty:

Obiektywne kryteria wyboru ETF

Pierwszym krokiem jest zbadanie, jak obiektywne kryteria mogą być stosowane przy wyborze ETF-ów. Dlatego też ocena ETF oparta na tych kryteriach jest niezależna od osobistej sytuacji czy preferencji użytkownika. Tańszy ETF wygrałby, gdyby oba ETF-y różniły się tylko opłatami bieżącymi.

Poziom aktywów

Aby ETF mógł być uznany za opłacalną inwestycję musi posiadać minimalny poziom aktywów. Często spotykanym progiem jest 10 milionów dolarów. Fundusze ETF z aktywami poniżej tego progu raczej nie będą cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów. Przekłada się to na niską płynność i szerokie spready tak jak w przypadku akcji.

Aktywność handlowa

Ważne jest, aby sprawdzić czy ETF, który bierzemy pod uwagę jest codziennie aktywnie handlowany. W najpopularniejszych ETF-ach każdego dnia obraca się milionami akcji. Wysoki wolumen obrotu wskazuje na dobrą płynność. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy wolumen obrotu ETF, tym większa płynność.

Bazowy indeks lub aktywo

Powinieneś zwrócić uwagę na indeks bazowy lub klasę aktywów funduszu ETF. Ze względu na dywersyfikację, lepiej jest inwestować w ETF-y oparte na szerokich, powszechnie śledzonych indeksach niż w niejasne indeksy oparte na wąskich branżach lub obszarach geograficznych.

Tracking Error (Wskaźnik replikacji)

Chociaż większość ETF-ów ściśle podąża za swoimi indeksami, niektóre z nich tego nie robią. ETF-y z minimalnym błędem śledzenia są preferowane od tych z większym błędem. Idealny ETF osiągałby taki sam zwrot jak jego indeks bazowy. Jednak ETF-y podlegają ograniczeniom, które nie mają wpływu na indeksy. Koszty ETF obejmują opłaty transakcyjne, podatki, pensje pracowników, opłaty regulacyjne itp.

Należy wziąć pod uwagę, że istnieją dwa rodzaje replikacji:

  • Replikacja naturalna: która polega na procesie, który powstaje w momencie tworzenia ETF z wszystkich papierów wartościowych, które tworzą indeks.
  • Syntetyczna replikacja, która ma kontrahenta. Zazwyczaj jest to bank inwestycyjny.

Tak więc, gdybyś miał wybierać pomiędzy tymi dwoma rodzajami replikacji, zaleca się stosowanie replikacji naturalnej, a nie syntetycznej; ponieważ ta ostatnia reprezentuje wyższe ryzyko, ponieważ podlega bankowi inwestycyjnemu.

Szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje????

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Opłaty bieżące (TER)

TER to roczny koszt ustalony jako procent aktywów netto, procent ten zawiera pewne opłaty za zarządzanie lub depozyt. Opłaty i oprocentowanie mają wpływ na wybór ETF. ETF mają tę zaletę, że są tańsze niż inne inwestycje, takie jak aktywnie zarządzane fundusze. Możesz określić koszt funduszu ETF patrząc na jego wskaźnik kosztów bieżących (Total Expense Ratio – TER). Wskaźnik ten mierzy przybliżony roczny koszt posiadania funduszu ETF. Koszty te są odejmowane od Twojego zysku po ich zsumowaniu przez zarząd ETF. TER jest szczególnie przydatny jako wskaźnik kosztów i kryterium wyboru, ponieważ podlega jednolitej definicji przez branżę inwestycyjną i Unię Europejską i musi być sumiennie raportowany. Niskie koszty bieżące powinny przekładać się na wyższą stopę zwrotu.

Wiek funduszu

Po osiągnięciu odpowiednich wyników można lepiej porównywać ETF-y. Wymagany jest co najmniej rok danych o wynikach, lepiej trzy lata, a najlepiej jakby fundusz był aktywny przez co najmniej 5 lat. Można także lepiej ocenić ryzyko terminowego zamknięcia funduszu ETF, jeśli ma on już swoją historię. Zazwyczaj nowe ETF-y mają stosunkowo niski wolumen.

Pozycja rynkowa

Istnieje duża szansa, że pierwszy emitent ETF dla danego sektora zapewni sobie większą część aktywów, zanim inni wejdą na rynek. Unikaj funduszy ETF, które są jedynie imitacją oryginalnych pomysłów, gdyż mogą one nie przyciągnąć aktywów inwestorów i nie wyróżnić się na tle rywali.

Dźwignia finansowa

Niektóre ETF-y wykorzystują dźwignię finansową; uważa się jednak, że metoda ta generuje większe ryzyko dla aktywów, dlatego należy ją bardzo dokładnie przeanalizować.

Polityka dywidendowa

Dywidendy, które funkcjonują dla ETF-ów mogą się różnić, dlatego należy przeanalizować każdą z nich.

Jak wybrać najlepszy ETF- Opinia

Mam nadzieję, że zorientowałeś się, jak wybrać najlepszy ETF. Pamiętaj, że istotne jest, aby przejrzeć każdy z tych kroków i wykonać pełną analizę. Nie zapominaj, że nie ma czegoś takiego jak najlepszy ETF, ale raczej taki, który jest najbardziej dogodny dla każdego typu inwestora, więc jeśli zastosujesz się do tych 7 aspektów, wybierzesz najlepszy ETF i taki, który generuje największe zyski.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!