Jak inwestować z lewarowanym i odwróconym ETF?

Fundusze ETF są prawdopodobnie najbardziej popularnymi instrumentami dla osób, które po raz pierwszy wchodzą na wymagający rynek finansowy. Dzieje się tak dlatego, że są one niezwykle proste do zrozumienia i użytkowania, ponieważ są intuicyjne i łatwe do inwestowania.

ETF jest funduszem giełdowym, który składa się z portfela akcji odzwierciedlających i podążających za indeksem bazowym, którym może być dowolny rodzaj aktywów: towar, akcja giełdowa, itp. Pozwala to na dywersyfikację inwestycji, zmniejszając ryzyko i pozwalając na tańszą inwestycję. ETF-y są również przedmiotem obrotu na giełdzie, tak jak zwykłe akcje.

lewarowany etf

Istnieje kilka zalet tego typu instrumentów finansowych. Ponieważ ETF jest zdywersyfikowanym portfelem papierów wartościowych, minimalizuje on ryzyko i zwiększa szanse na sukces. Ponadto, ponieważ ich wartość zmienia się w ciągu dnia, można nimi handlować kilka razy do zamknięcia rynku, co również zwiększa szanse inwestora. A ich różnorodność pozwala inwestorowi zabezpieczyć się przed wahaniami rynku, ponieważ ETF-y łączą w sobie aktywa różnych typów.

Co to jest Inverse ETF?

Inverse ETFs, znane również jako Short lub Bear ETFs, są instrumentami finansowymi, które, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu zwrócenie wyniku, który jest proporcjonalnie odwrotny do wyniku aktywów, które odzwierciedlają. Innymi słowy, jeśli wartość aktywów bazowych spada, wartość odwrotnego ETF-u rośnie.

Inwestowanie w taki produkt finansowy pozwala na ograniczenie potencjalnych strat ze względu na niższe ryzyko nieodłączne. Wynika to z faktu, że potencjalna strata jest ograniczona do kwoty zainwestowanej w ETF. Jest to zatem produkt finansowy, który jest bardzo poszukiwany przez inwestorów, którzy są bardziej konserwatywni lub nie chcą korzystać z sytuacji o bardzo wysokim ryzyku.

Co to jest fundusz lewarowany?

Wiemy również, że ETF jest produktem finansowym, który podąża za indeksem aktywów bazowych. Wciąż jednak musimy mówić o lewarowanym ETF-ie, który zwraca wielokrotność zysków z aktywów bazowych. Innymi słowy, wzmacnia on wyniki aktywów śledzonych przez ETF i może pomnożyć lub potroić zainwestowaną kwotę.

Jednakże, tak jak zyski są wysokie, tak samo wysokie jest ryzyko, ponieważ działa to w obie strony. Jeśli aktywo bazowe jest zdewaluowane, straty są również pomnożone. Innymi słowy, związane z tym ryzyko jest wysokie, ale zyski są maksymalizowane i w związku z tym stają się niezwykle atrakcyjne.

Co to jest odwrócony lewarowany fundusz inwestycyjny?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o leveraged inverse ETF – produkcie finansowym, który łączy w sobie oba wymienione rodzaje ETF-ów. Te ETF-y, które są również powszechnie znane jako ultrakrótkie, mają na celu wzmocnienie odwrotności wyników aktywów odzwierciedlanych przez fundusz. Innymi słowy, lewarują one odwrotność wartości indeksu odzwierciedlanego przez ETF, zwiększając w ten sposób ryzyko, ale także możliwe zyski.

Jakie są koszty inwestowania w te ETF-y?

Z inwestowaniem w ETF-y wiążą się koszty, które na pierwszy rzut oka mamy tendencję ignorować, co jest bardzo niebezpiecznym błędem. Koszty te mogą być bardzo wysokie, a ponieważ są one zawsze ponoszone przez inwestora, konieczna jest świadomość ich wartości, aby zrozumieć, czy dany ETF jest opłacalny, czy nie.

Dlatego też należy zrozumieć, że inwestowanie w ETF wiąże się ze wszystkimi opłatami za zarządzanie, które są pośrednim kosztem ponoszonym przez inwestora i zależą od każdego podmiotu zarządzającego. Jak każda świadczona usługa, również ta musi być wynagradzana i dlatego należy być świadomym pobieranych kwot. Są one zawsze przedstawiane w ujęciu rocznym i jako procent od całości zarządzanych środków, ale w praktyce są codziennie odejmowane od wartości udziałów w ETF.

Do tego dochodzą opłaty bieżące, znane pod skrótem TER, które są pochodną całkowitych opłat radiowych. Koszt ten obejmuje prowizję płaconą bankowi powierniczemu, opłaty towarzyszące oraz ewentualne opłaty innych funduszy. Prawdą jest, że ETF ma niższy TER niż fundusz, ale są to ważne koszty, o których należy pamiętać.

Wreszcie, należy również pamiętać, że przy każdej subskrypcji lub umorzeniu ETF może być konieczne uiszczenie opłaty od przeniesionej kwoty. Im dłużej pozostajesz w ETF, tym niższa będzie opłata za umorzenie i jest to wydatek, którego wiele instytucji finansowych już nawet nie pobiera, aby przyciągnąć nowych klientów i zatrzymać starych.

Jakie jest ryzyko inwestowania w ETF?

Fundusze ETF są niezwykle atrakcyjnym instrumentem finansowym z obietnicą łatwych zysków. W końcu, jeśli obietnica podwójnego zwrotu z ETF jest już niewiarygodna, to co powiecie na odwrotny ETF, gdzie, jeśli aktywo spada, ETF zyskuje dwa razy więcej?

Należy jednak pamiętać, że wiąże się z tym pewne ryzyko. W końcu nie mówimy tu o nauce ścisłej więc nie zawsze możliwe jest uzyskanie pozytywnych wyników. I każdy, kto mówi Ci, że jest inaczej, z pewnością kłamie. W rzeczywistości pierwsza tajemnica sukcesu polega właśnie na tym – na uświadomieniu sobie, że nie zawsze będzie możliwe osiągnięcie sukcesu, jakiego byśmy sobie życzyli. Sztuką jest więc znalezienie idealnej równowagi pomiędzy ograniczeniem ryzyka a maksymalizacją zainwestowanych oszczędności.

Dlatego też należy zdawać sobie sprawę, że dźwignia finansowa funduszy ETF jest regulowana codziennie, co oznacza, że ich wartość może ulec znacznej zmianie w krótkim czasie. Dlatego też dla osób inwestujących w ETF-y niezwykle ważny jest moment kupna i sprzedaży i to jest największe ryzyko tego typu produktów, którego wszyscy przedsiębiorcy i inwestorzy powinni być świadomi i uważni.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Dodaj komentarz

Bądź pierwszym, który to skomentuje!
Komentarz

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności