Jak dokonać społecznie odpowiedzialnej inwestycji (SRI) poprzez ETF-y

Dzisiejszy rynek inwestycyjny jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków, na którym istnieje wiele form inwestowania odpowiedzialnego społecznie. W tym wpisie opowiemy, jak dokonać inwestycji odpowiedzialnej społecznie (SRI) poprzez ETF-y.

społecznie odpowiedzialnej inwestycji (SRI)

Jak inwestować społecznie odpowiedzialnie (SRI) poprzez ETF-y

„Inwestowanie odpowiedzialne społecznie” to rodzaj inwestycji opartych na kryteriach środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego.

Inwestycję tę uznaje się za inwestycję etyczną, ponieważ uwzględnia ona wyżej wymienione czynniki, nie zaniedbując celu każdej inwestycji, którym jest uzyskanie zwrotu finansowego lub zysku, przy jednoczesnym wywieraniu pozytywnego wpływu na planetę i zwalczaniu w ten sposób problemów nękających społeczeństwo.

ETFy

Konieczne jest również zdefiniowanie „Exchange Traded Funds lub ETF; są to fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie tak jak akcje, a w ramach ich polityki istnieje możliwość replikowania rynku akcji lub indeksu o stałym dochodzie.

Jednym z najczęstszych sposobów inwestowania są aplikacje wirtualne lub rynki giełdowe; w tym przypadku większość funduszy inwestycyjnych odpowiada spółkom należącym do sektora towarowego, chociaż obejmują one również spółki z inwestycjami środowiskowymi lub społecznymi, których cechą charakterystyczną jest stosowanie ładu korporacyjnego jako lepszego sposobu zarządzania organizacją.

Jak dokonywać społecznie odpowiedzialnych inwestycji poprzez ETF-y?

W tym celu należy wykonać następujące czynności:

  1. Zdefiniuj rodzaj inwestycji zgodnie z Twoimi kryteriami etycznymi, którymi w tym przypadku mogą być czynniki społeczne lub ochrona środowiska.
  2. Po wybraniu rodzaju inwestycji, należy stworzyć lub wyszukać najbardziej odpowiedni portfel inwestycyjny zgodnie z rodzajem spółek, w które chcemy inwestować, a następnie skonfigurować go zgodnie z wybranymi kryteriami etycznymi.
  3. Jak powiedzieliśmy wcześniej, ETF-y mają za zadanie kopiować indeks określonych spółek; dlatego też pierwszym krokiem w inwestowaniu jest zidentyfikowanie indeksów, które kopiują akcje spółek SRI – jeden z najbardziej znanych indeksów odpowiedzialnych społecznie w Europie.

Można przyjrzeć się funduszowi BNP Paribas Easy MSCI Europe Small Caps SRI S-Series ETF z UCITS, Amundi Index MSCI EMU SRI UCITS ETF DR (C) oraz BNP Paribas Easy MSCI EMU SRI S-Series ETF z UCITS; w tej części znajdziemy zielone obligacje, energię odnawialną i spółki zajmujące się przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Przykładem może być TESLA, która dzięki pojazdom elektrycznym stworzyła wielki biznes i jest jedną z najbardziej dochodowych firm na świecie.

4. Sam wybierasz sposób inwestowania w ETF-y; możesz inwestować w fundusz za pośrednictwem maklera lub niezależnego doradcy albo zainwestować w aplikację, która może inwestować w ETF-y. W tym przypadku opłata może być niższa niż w przypadku inwestowania za pośrednictwem tradycyjnego doradcy finansowego lub maklera.

Pamiętaj, że jeśli jesteś etyczny i masz pieniądze do zainwestowania, nie wahaj się skorzystać z tej formy inwestowania, która zyskała na popularności wśród młodych ludzi, ponieważ pomożesz rozwiązać problemy, z którymi boryka się obecnie świat, jednocześnie otrzymując korzyści ekonomiczne za swoją inwestycję. Nie zapominaj, że inwestycje te mogą być dokonywane w akcjach lub poprzez ETF.

Mamy nadzieję, że zrozumieliście, jak inwestować w sposób odpowiedzialny społecznie.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!