Instrumenty finansowe typu ETP: czym są i jak inwestować

Produkty strykturyzowane ETP śledzą aktywa bazowe, indeksy lub inne instrumenty finansowe. Podobnie jak akcje, instrumenty ETP są przedmiotem obrotu na giełdach. Ich ceny mogą się zmieniać z dnia na dzień i w ciągu dnia. Ceny ETP są jednak ustalane w oparciu o inwestycje bazowe, które śledzą. Z pewnością słyszałeś o instrumentach typu ETP, ETF, ETN lub ETC. Dowiedzmy się, czym one są i jakie są korzyści z ich stosowania.

instrumenty etp

ETP co to jest i jak inwestować

ETP jest skrótem od Exchange Traded Product i być może słyszałeś o nim, a być może o jego podkategoriach: ETF, ETC i ETN.

Jest to instrument inwestycyjny, który próbuje replikować indeks, zwykle nazywany „indeksem bazowym”. Osobliwością tych wyników jest oczywiście to, że replikują one indeks bazowy, ale nigdy go nie przewyższają.

Exchange Traded Product przedmiotem obrotu tak, jakby były akcjami. Zwykle mają niskie koszty, a w przypadku towarów możliwe jest nawet „kupno” fizycznego składnika aktywów.

Jedną z zalet ETP jest to, że są one łatwe w użyciu. Zamiast handlować kilkoma akcjami różnych spółek z tego samego sektora lub indeksu, można handlować ETP z indeksem bazowym, który obejmuje interesujące nas spółki.

Jednym z aspektów, które często skłaniają do handlu za pomocą ETP jest fakt, że istnieją spółki lub papiery wartościowe, które nie są normalnie dostępne. Oznacza to, że jeśli chcesz handlować spółką, którą nie możesz handlować, możesz to zrobić „pośrednio” poprzez handel ETP z indeksem bazowym, który zawiera interesującą Cię spółkę.

Czym jest handel indeksami?

Kupno i sprzedaż określonego indeksu giełdowego to handel indeksami. Spekulując na wzroście lub spadku ceny indeksu, inwestorzy decydują, czy kupić lub sprzedać. Indeksy reprezentują wyniki grupy akcji, więc nie kupuje się pojedynczych akcji, ale raczej średnie wyniki grupy akcji. Wartość indeksu wzrasta, gdy cena akcji spółek wchodzących w jego skład rośnie. Gdy cena spada, wartość indeksu maleje.

Rodzaje instrumentów typu ETP

Dla produktów giełdowych można ustalić poziomy odniesienia w stosunku do różnych inwestycji, takich jak towary, waluty, akcje i obligacje. Ponieważ ceny ETP mogą ulegać wahaniom, inwestorzy mogą osiągać zyski, ale mogą też tracić pieniądze. ETP mogą składać się z kilku lub kilkuset inwestycji bazowych. Instrumenty typu ETP dzielą się na trzy rodzaje, różniące się nieznacznie, ale istotnie.

Co to jest ETF?

Fundusz inwestycyjny typu ETF (exchange-traded fund) jest papierem wartościowym podobnym do funduszu powierniczego. Typowy ETF śledzi indeks, sektor, towar lub inny składnik aktywów, ale w przeciwieństwie do funduszy wzajemnych, ETF można kupować i sprzedawać na giełdzie papierów wartościowych, tak jak zwykłe akcje. Struktura funduszu ETF może być dostosowana do śledzenia wszystkiego, od ceny konkretnego towaru po duży zbiór papierów wartościowych. Mogą one nawet śledzić określone strategie inwestycyjne..

Są one bardzo popularne, ponieważ ich koszty są niskie i są zarządzane pasywnie.

Co to jest ETC?

ETC, Exchange Traded Commodity, mogą być uważane za towarowe ETF-y. Sposób ich działania jest taki sam, a bazowy indeks towarowy jest replikowany lub wyniki konkretnego towaru mogą być bezpośrednio replikowane.

Do towarów należą na przykład złoto i pallad, a w przypadku obu z nich możliwe jest skorzystanie z instrumentów typu ETP, które pozwalają na handel syntetyczny (poprzez handel opcjami i kontraktami terminowymi) lub fizyczny (poprzez fizyczny handel towarem).

Użyłem terminu ETP, ponieważ chociaż ETC są specyficzne, ETC nie są jedynymi, które replikują bazowe indeksy towarowe. Na przykład, można znaleźć kilka ETF-ów na złoto i pallad.

Co to jest ETN?

ETN, Exchange Traded Notes, mogą być postrzegane jako ETF w wersji „dłużnych papierów wartościowych”. ETN-y wypłacają inwestorom kwotę równą oczekiwanej stopie zwrotu z indeksu bazowego w dniu zapadalności.

Są one zatem podobne do obligacji w tym sensie, że w terminie zapadalności inwestorzy otrzymują zwrot, choć bez odsetek.

Opinia

ETP są niewątpliwie bardzo użytecznym i wartościowym instrumentem. Spośród tych trzech rodzajów funduszy ETF są z pewnością najtańsze i najłatwiejsze w użyciu, dlatego też są najpowszechniej stosowane. Zalecamy poważne traktowanie instrumentów typu ETP, szczególnie w przypadku towarów. Celem inwestycji nie musi być zysk, ale mogą one być bardzo przydatne do wzbogacenia portfela.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!