ETF i CEF są często uważane za ten sam rodzaj funduszu, ale tak nie jest. Wspólnie przeanalizujemy, jakie są cechy charakterystyczne, które wyznaczają istotne różnice w stosunku do inwestycji.

ETFy i CEFy? Jaka jest różnica?
Exchange Traded Fund (ETF) to fundusze, które wykorzystują indeks bazowy w celu śledzenia wyników kilku spółek i są często preferowane ze względu na ich wygodę oraz fakt, że pozwalają inwestować w spółki, w które nie byłoby możliwe inwestowanie w normalny sposób.
Fundusze zamknięte (CEF) są aktywnie zarządzanymi funduszami zamkniętymi, które mogą wyglądać bardzo podobnie do ETF-ów, i są nimi, ale system bazowy jest zasadniczo różny. Fundusze CEF nie podążają za indeksem, a przeciwstawny styl zarządzania stwarza istotne różnice dla inwestorów, prowadząc do preferowania jednego lub drugiego.
Prowizje
Opłaty za ETF są niższe niż opłaty za CEF. Wynika to z faktu, że ETF-y są pasywnie zarządzanymi portfelami wykorzystującymi bazowy indeks, a zatem koszty zarządzania są niższe. Prowizje za obrót ETF są również niższe niż prowizje za obrót CEF i w tym przypadku powodem jest niska rotacja portfela.
Dźwignia finansowa
W przypadku ETF-ów nie występuje dźwignia finansowa w strategii inwestycyjnej funduszu. Fundusze CEF charakteryzują się wysoką fluktuacją i większość z nich wykorzystuje dźwignię finansową, co oznacza, że jeśli zarządzający portfelem podejmują właściwe decyzje, dźwignia będzie korzystna, w przeciwnym razie może ona mocno zaszkodzić portfelowi.
Wypłaty z podatków
Ze względu na odmienną strategię zarządzania portfelem (ETF-y są zarządzane pasywnie, podczas gdy CEF-y są zarządzane aktywnie), ma to wpływ na obrót, a tym samym na podział podatku. Niskim obrotom, takim jak w przypadku ETF-ów, odpowiada niskie prawdopodobieństwo wypłaty podatku, natomiast wysokim obrotom, takim jak w przypadku CEF-ów, odpowiada wysokie prawdopodobieństwo wypłaty podatku.
Przejrzystość
CEF-y są funduszami zamkniętymi, a ich przejrzystość jest względna, biorąc pod uwagę fakt, że są to fundusze aktywnie zarządzane. W przeciwieństwie do nich ETF-y charakteryzują się dużą przejrzystością, co jest niewątpliwie ich wielką zaletą. Przejrzystość ETF-ów wynika z faktu, że o ile sam ETF może być mniej lub bardziej przejrzysty, to wciąż deklaruje on indeks bazowy, dlatego też można cieszyć się całkowitą przejrzystością po prostu szukając informacji o samym indeksie lub szukając informacji deklarowanych przez sponsorów funduszu.
Wartość aktywów netto
Fundusze ETF są zazwyczaj notowane według wartości aktywów netto (NAV) bez dużego dyskonta lub premii. Z drugiej strony, CEF-y są zwykle przedmiotem obrotu z premiami lub dyskontami stosowanymi do wartości aktywów netto. Jest to zawsze spowodowane aktywnym zarządzaniem funduszem, w rzeczywistości takie środki są stosowane w celu zwiększenia popytu lub popytu, równoważąc go.
Wnioski dotyczące ETF-ów i CEF-ów
W tym porównaniu nie ma zwycięzcy i przegranego, to są różne fundusze i ich system zarządzania wyznacza główne różnice. Do Ciebie należy decyzja, która inwestycja jest najlepsza, w oparciu o to, czego potrzebujesz i w oparciu o rodzaj podejścia, które chciałbyś mieć na rynku.

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.