Czym są i jak inwestować z wykorzystaniem lewarowanych i odwrotnych funduszy ETF

Obecnie dysponujemy wieloma aktywami finansowymi, dzięki którym możemy opracować strategię inwestycyjną odpowiadającą naszym potrzebom w danym momencie. Fundusze ETF cieszą się rosnącą popularnością od wielu lat, a wolumen obrotów tymi aktywami stale rośnie.

lewarowanych i odwrotnych funduszy ETF

ETF jest funduszem notowanym na giełdzie, więc łączy w sobie zalety możliwości inwestowania w koszyk aktywów, uzyskując dywersyfikację funduszu, z wygodą natychmiastowego kupna i sprzedaży na rynku giełdowym.

Czym są i jak inwestować z wykorzystaniem lewarowanych i odwrotnych ETF-ów

Czym są odwrotne ETF-y?

Inverse ETFs to Exchange Traded Funds, to fundusze których celem inwestycyjnym jest odwzorowanie dziennych odwrotnych ruchów procentowych indeksu giełdowego.

Indeks giełdowy. Mogą one, ale nie muszą, mieć współczynnik dźwigni 2 lub więcej. W przypadku odwrotnych funduszy ETF bez dźwigni finansowej, gdy indeks wchodzący na rynek ma ujemny zwrot z sesji, fundusz ten ma równoważny dodatni zwrot. Jeśli dzienny ruch jest pozytywny, zwrot z odwrotnego ETF jest negatywny. W przypadku dźwigni, ruch odwrotny jest mnożony przez współczynnik dźwigni.

Co to jest lewarowany ETF?

Celem lewarowanego funduszu ETF jest odwzorowanie wyników indeksu, ale wzmocnienie jego wyników dzięki dźwigni finansowej, zarówno wzrostowej, jak i spadkowej. Ważne jest, aby zauważyć, że ta dźwignia występuje w odniesieniu do dziennych zwrotów, więc niekoniecznie będzie wzmacniać zwroty w dłuższym okresie o tę samą kwotę.

Dźwignia ta jest osiągana poprzez wykorzystanie instrumentów pochodnych. Ogólnie rzecz biorąc, te ETF-y mają syntetyczną strukturę, co oznacza, że generalnie nie inwestują bezpośrednio w spółki tak jak tradycyjne ETF-y. Inwestują oni w kontrakty terminowe lub opcje w celu odwzorowania indeksu przy danym współczynniku dźwigni.

Jak działają

Lewarowane i odwrotne ETF-y mają zazwyczaj syntetyczną strukturę. Oznacza to, że zazwyczaj nie są one właścicielami aktywów bazowych, ale wykorzystują instrumenty pochodne, aby uzyskać odpowiedni zwrot.

Odwrócone i lewarowane ETF-y

są raczej używane przez krótkoterminowych inwestorów niż inwestorów długoterminowych. Dzieje się tak dlatego, że aktywa te zostały stworzone w celu codziennego replikowania indeksów bazowych. W rzeczywistości, długoterminowe wyniki tych instrumentów zwykle odbiegają dość znacznie od tego, co mogłoby się wydawać, właśnie ze względu na fakt, że obliczenia dokonywane są codziennie i efekt procentu składanego, który powstaje w długim okresie czasu.

Ciekawą rzeczą w ETF-ach, zarówno odwróconych jak i lewarowanych, jest to, że pozwalają nam one na realizację rozbudowanych strategii inwestycyjnych, które uwzględniają nasz krótkoterminowy, kierunkowy pogląd na rynek. Dzięki instrumentom pochodnym możemy uzyskać taki sam rodzaj ekspozycji na rynki, ale kupno i sprzedaż kontraktów terminowych i opcji nie zawsze jest dostępne dla wszystkich inwestorów.

Jak każdy zaawansowany składnik aktywów finansowych, istnieje wysokie ryzyko, jeśli nie rozumiesz go dobrze. Lewarowane ETF-y są aktywami bardziej zmiennymi niż podstawowe, z którymi są powiązane, więc mogą ponosić większe ryzyko poprzez zwielokrotnienie ich zmienności. Najlepszym sposobem, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka jest zawsze zrozumieć cechy aktywów finansowych i włączyć je do swojego portfela w sposób rozsądny i strategiczny.

Wnioski

Wykorzystanie lewarowanych i odwrotnych funduszy ETF daje nam możliwość uzyskania takiej samej elastyczności, jak w przypadku innych bardziej złożonych instrumentów pochodnych, w łatwy i niedrogi sposób realizując rozbudowane strategie inwestycyjne. Jak w przypadku każdej zaawansowanej działalności finansowej, warto wiedzieć, jak ona działa i jakie są możliwe zagrożenia, aby w pełni wykorzystać wszystkie jej możliwości.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!