ETF-y pozwalają na bardzo zdywersyfikowaną inwestycję, ponieważ odwzorowują wyniki koszyków akcji. Dzięki funduszom ETF można inwestować w klasy aktywów, tematy, strategie lub kraje. W tym poście wyjaśnimy czym są fundusze ETF i jak działają.

ETF – co to?
EFT to skrót od Exchange Traded Funds, zwanych również funduszami giełdowymi. To określenie wynika z faktu, że te fundusze inwestycyjne mają tę szczególną cechę, że są notowane na giełdzie w taki sam sposób jak akcje; można je kupować i sprzedawać w trakcie sesji po cenie, która istnieje w danym momencie, bez konieczności czekania do zamknięcia rynku, aby poznać wartość likwidacyjną, po której dokonuje się subskrypcji i umorzenia funduszy.
Fundusze ETF, najprościej mówiąc, charakteryzują się tym, że celem ich polityki inwestycyjnej jest odwzorowanie określonego indeksu akcji lub indeksu o stałym dochodzie, a ich jednostki są dopuszczone do obrotu na giełdzie. Ponadto ich jednostki są przedmiotem obrotu na giełdzie w czasie rzeczywistym z takimi samymi cechami jak każdy inny papier wartościowy notowany na giełdzie.
Co to jest fundusz inwestycyjny?
Fundusz inwestycyjny to instrument, w który inwestowany jest kapitał wielu inwestorów. Zarządzający funduszem to ten, który inwestuje te oszczędności starając się wygenerować jak największy zysk. W ramach funduszu majątek inwestorów jest wyodrębniony, a więc gwarantowany w przypadku niewypłacalności. ETF, jak powiedzieliśmy, jest szczególnym rodzajem funduszu, zwanym funduszem indeksowym.
Co to jest fundusz indeksowy?
Fundusz indeksowy odwzorowuje wyniki indeksu giełdowego. W ten sposób inwestorzy w każdej chwili wiedzą, w co zainwestowali. Zarządzający funduszem indeksowym nie wybiera osobiście, w które papiery wartościowe zainwestować, dlatego ETF nazywany jest „pasywnie zarządzanym”, a także ma raczej niskie opłaty.
Przykłady popularnych ETFów
Moglibyśmy podać wiele przykładów indeksowych funduszy, ponieważ istnieje tak wiele indeksów giełdowych. Tutaj zostawiamy Was z wyborem według indeksu:
- Najlepsze fundusze indeksowe Vanguard
- Najlepsze i najgorsze akcje na S&P 500
- Co to jest MSCI WORLD i które ETF-y replikują jego wyniki?
- Najlepsze ETFy na VIX
Co to jest ETF? Zalety
Zalety ETF |
Prostota: powielają indeks. |
Przejrzystość: inwestorzy są świadomi tego, w co inwestują. |
Elastyczność: nie mają terminu zapadalności i są notowane w czasie rzeczywistym. |
Efektywność kosztowa: obniżają koszty aktywnego zarządzania. |
Zmniejszone ryzyko. |
Jak działają ETFy?
Ich główną funkcją jest replikacja danego rynku i próba zaoferowania takiego samego zwrotu (dodatniego lub ujemnego). Istnieją ETF-y na obligacje, akcje, waluty i towary i podobnie jak w przypadku akcji, jednostki ETF można kupować i sprzedawać na giełdzie.
Z tego powodu ETF-y są połączeniem funduszy inwestycyjnych i akcji, co pozwala inwestorowi czerpać korzyści z obu aktywów, takie jak dywersyfikacja inwestycji oraz łatwość i szybkość obrotu.
ETF-y mają jednak te cechy:
- Dzięki nim inwestor może mieć zdywersyfikowany portfel i zminimalizować ewentualne ryzyko swojej inwestycji.
- Kupując udziały w funduszu ETF, inwestor ma już do dyspozycji dużą liczbę notowanych papierów wartościowych.
- W przypadku funduszy ETF koszty są znacznie obniżone ze względu na dywersyfikację portfela, a opłaty są niskie, w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.
- Papiery wartościowe wchodzące w skład portfela funduszu, a także ich wyniki i koszty można przeglądać codziennie.
- Można je kupić w każdej chwili, a zakup będzie skuteczny w tym momencie, bez konieczności czekania do końca sesji.
- Mogą być kupowane i sprzedawane w dowolnym momencie, tak jak akcje, i są w 100% płynne.
Czym są zharmonizowane i niezharmonizowane ETFy?
Zharmonizowane fundusze ETF to takie, które spełniają wymogi dyrektyw europejskich i dlatego są notowane na europejskich giełdach. Z kolei niezharmonizowane ETF-y nie spełniają dyrektyw europejskich i są notowane na innych giełdach.
Ponadto należy mieć świadomość, że nie ma pełnej listy niezharmonizowanych ETF-ów, dlatego należy odwoływać się do numeru ISIN, czyli International Securities Identification Number (jeśli ISIN się zmienia, są to różne instrumenty).
Jeśli jednak chodzi o zharmonizowane fundusze ETF, to podlegają one nadzorowi UE.
„Udział w funduszach ETF mających siedzibę w Unii Europejskiej, których zarządzający podlega nadzorowi w kraju rezydencji, przewiduje, że dochody okresowe oraz dochody uwzględnione w kwocie umorzenia lub w cenie sprzedaży, otrzymane za pośrednictwem pośrednika, podlegają podatkowi u źródła.”
Co to jest ETF: Rodzaje
Fundusze ETF możemy klasyfikować według różnych kryteriów. Tutaj dzielimy główne rodzaje ETF-ów na kategorie.
ETF-y z replikacją fizyczną lub syntetyczną
Kiedy mówimy o replikacji, odnosimy się do tego, jak ETF replikuje rynek referencyjny.
Replikacja dzieli się głównie na:
- Replikacja fizyczna
- Replikacja syntetyczna
Różnica dotyczy mechanizmu replikacji i kopiowania, który jest przyjęty, aby umożliwić ETF-owi kopiowanie indeksu. Fizycznie replikujące ETF-y posiadają papiery wartościowe składające się na indeks, podczas gdy syntetycznie replikujące ETF-y wykorzystują kontrakty i umowy w celu replikacji wyników.
Tradycyjne lub odwrotne ETF-y
ETF-y mogą być:
- Tradycyjne (bezpośrednie) Exchange Traded Funds: replikują zachowanie indeksu lub rynku referencyjnego.
- Inverse ETFs: odwzorowują odwrotne zachowanie benchmarku lub rynku, czyli oferują zwrot, gdy cena benchmarku lub rynku spada, czyli pozwalają na zysk nawet wtedy, gdy warunki nie są korzystne. W każdej chwili można je wykorzystać jako ochronę inwestycji.
- ETF-y lewarowane: podwajają lub potrójnie zwiększają naszą ekspozycję na benchmark lub rynek, są więc bardzo ryzykowne, ale mają wyższe potencjalne zyski.
Dywidendowe ETFy
- Dividend-driven ETFs dystrybuują dywidendy z instrumentów bazowych (akcji, obligacji), które posiadają w swoim portfelu. Dywidendy wypłacane są z reguły co najmniej raz w roku, czasem częściej.
- Akumulacyjne ETF-y zachowują się odwrotnie i dywidendy są reinwestowane w ich kapitał. Zysk w tym przypadku to wzrost całkowitej wartości funduszu ETF, który znajduje odzwierciedlenie we wzroście wartości posiadanych jednostek uczestnictwa.
Czytaj także: Różnice pomiędzy dystrybucyjnymi ETF a akumulacyjnymi ETF
ETFy według aktywów
- Kapitałowe fundusze
- Fundusze rynku nieruchomości
- Obligacyjne ETF-y
- Fundusze ETF typu multi-asset
- Commodity ETFs (Aluminium, miedź, Graphene ETF, Oil ETF, ETF na gaz ziemny)
- ETF-y metali szlachetnych (Gold, Silver, Platinum ETF)
ETFy odpowiedzialne społecznie
- ETF-y na wodę
- Electric Mobility ETF
- ETF-y energii odnawialnej
- ETF-y na wodór
- ESG ETF
Czym są ETFy ESG?
ETFy ESG to fundusze, które w swojej strategii inwestycyjnej uwzględniają cele związane ze zrównoważonym rozwojem, społeczeństwem lub zarządzaniem. Cele te mogą się różnić, ale zdecydowana większość ESG ETF-ów dąży do uwzględnienia następujących elementów:
- 'E' dla Environment, np. ograniczenie emisji dwutlenku węgla, inwestowanie w produkcję zielonej energii lub pojazdy elektryczne.
- S” dla Social, która skupia się na pomysłach obejmujących względy etyczne, takie jak równość płci, traktowanie łańcucha dostaw i przeciwdziałanie niewolnictwu.
- G” (ang. governance) oznacza zarządzanie i administrowanie spółką i ma na celu unikanie spółek, które mogą być skorumpowane, źle zarządzane lub mogą stanowić wysokie ryzyko utraty reputacji.
Tematyczne ETFy
- Fundusze na dobra luksusowe
- Blockchain
- Cannabis
- Gaming
- Metaverse
- Robotics
- Semiconductor
- ETF-y na baterie litowe
- Uranowe ETF-y
- Turystyka
- Cybersecurity
ETFy typu Smart Beta i strategie
- Smart Beta
- Wzrostowe
- Dywidendowe ETF-y
- Momentum
Czym są ETFy Momentum?
Momentum, czyli współczynnik momentum, wskazuje, że akcje, które w danym okresie sprawozdawczym radziły sobie lepiej na rynku, mają tendencję do kontynuowania tego w najbliższej przyszłości. I odwrotnie, akcje, które w niedawnej przeszłości radziły sobie gorzej, będą miały tendencję do osiągania gorszych wyników w nadchodzących miesiącach.
ETF-y według krajów
Szukasz brokera do handlu? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.