Fundusze inwestycyjne: 5 zalet i wad inwestowania

Każda inwestycja ma swoje ryzyko, zalety i wady. Przyjrzyjmy się pięciu największym zaletom inwestowania w fundusze inwestycyjne oraz pięciu największym wadom.

Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne? 5 Zalet i wad

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest bardzo powszechną praktyką, ale jak w przypadku wszystkich rodzajów inwestycji, istnieją wady i zalety.

Przyjrzyjmy się 5 głównym zaletom i 5 głównym wadom inwestowania w fundusze inwestycyjne.

5 korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne

  • Minimalny budżet potrzebny do realizacji tego typu inwestycji jest bardzo mały. Oznacza to, że każdy, kto może odłożyć pieniądze, jest w stanie dokonać tego typu inwestycji.
  • Fundusze inwestycyjne są regulowane, co oznacza, że Twoje pieniądze są bezpieczne i nie ma ryzyka, że znikną lub zostaną przemieszczone w podejrzany sposób.
  • Biorąc pod uwagę fakt, że fundusze inwestycyjne reinwestują swoje inwestycje w różne akcje, oznacza to, że inwestują Państwo w zróżnicowany portfel.
  • Z tego samego powodu, który właśnie został opisany, fundusze inwestycyjne mają zmniejszone ryzyko, ponieważ aby narazić inwestycję na poważne ryzyko, kilka spółek, na które fundusz jest ukierunkowany, musiałoby upaść.
  • Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać i której nie należy lekceważyć, jest fakt, że wszystkim zarządza profesjonalista. Zamiast więc samodzielnego inwestowania w akcje, z własną wiedzą i doświadczeniem, które mogą być mniej lub bardziej aktualne, inwestycjami w fundusze inwestycyjne zarządzają profesjonaliści.

5 wad inwestowania w fundusze inwestycyjne

  • Rentowność jest niska. Wszystkie zalety funduszu prowadzą do wady, jaką jest niska rentowność. Jest to oczywista przyczyna, ponieważ inwestowanie w fundusz inwestycyjny oznacza inwestowanie w kilka spółek, które wzajemnie się równoważą i tak jak w przypadku, gdyby jedna spółka radziła sobie bardzo źle, straty byłyby minimalne dzięki równoważeniu się pozostałych spółek, tak samo byłoby w przypadku, gdyby jedna spółka radziła sobie bardzo dobrze. Nie należy również zapominać o innych związanych z tym kwotach, ponieważ regulacja kosztuje, a zarządzanie funduszem przez profesjonalistę również kosztuje.
  • Nie można również pominąć faktu, że w zasadzie jest to jak dokonywanie serii mikro-inwestycji.

Pozostałe 3 wady są powszechne i związane z czynnikiem ryzyka, a mianowicie:

  • Ryzyko walutowe, które powstaje, gdy waluta, którą posługuje się fundusz, jest inna niż waluta inwestora.
  • Ryzyko związane ze stopą procentową.
  • Ryzyko związane z sytuacją gospodarczą kraju, w którym fundusz jest emitentem.

Wniosek

Pomijając ryzyka wspólne dla wszystkich rodzajów inwestycji, fundusze okazują się bardzo ciekawą opcją inwestycyjną z kilkoma zaletami, choć zaleta w postaci bardzo niskiego minimalnego budżetu na inwestycje okazuje się raczej „bezużyteczna”, gdyż niska rentowność sprawia, że ewentualne zyski, jakie można osiągnąć dzięki niewielkiej inwestycji, są raczej śmieszne.

Inwestując jednak dość znaczną kwotę, są realną opcją z dobrym poziomem bezpieczeństwa.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!