Czym są supermarkety funduszy inwestycyjnych?

Supermarkety funduszy inwestycyjnych to dla jednych coś jasnego, a dla innych niezrozumiałego. Niektórzy słyszą ten termin na co dzień, inni być może czytają go teraz po raz pierwszy. Przyjrzyjmy się więc, czym są, jakie są ich główne cechy, dlaczego coś takiego istnieje i jak mogą być dla Ciebie użyteczne.

Czym są supermarkety funduszy inwestycyjnych?

W ostatnich latach rozwija się „zjawisko” znane jako supermarkety funduszy inwestycyjnych, ale co to jest? Zasadniczo są to „sklepy” internetowe, które oferują możliwość „kupowania” funduszy.

We Włoszech istnieje poważny problem z włoskimi funduszami: są one często ignorowane. Brokerzy do matrycy bankowej, w rzeczywistości, zazwyczaj proponują jeden ogromny wybór funduszy zagranicznych i jeden ryzykowny wybór włoskich funduszy.

Oznacza to, że zazwyczaj, jeśli ktoś próbuje uzyskać dostęp do funduszy za pośrednictwem brokera bankowego, jest zmuszony do wyboru funduszy zagranicznych.

Wielu Włochów uważa, że ważne jest inwestowanie we własnym kraju, a w tym przypadku we włoskie fundusze. Tu właśnie wkraczają supermarkety funduszy.

Ze względu na sposób działania brokerów bankowych, inny sposób dostępu do włoskich funduszy został uznany za konieczny, ponieważ możesz nie znaleźć brokera, który bierze pod uwagę konkretny fundusz, którym jesteś zainteresowany, lub możesz go znaleźć, ale nie chcesz mieć z nim nic wspólnego.

Internetowe supermarkety funduszy oferują sposób na pokonanie tego problemu. Dzięki niezależnym brokerom możliwy jest dostęp do znacznie szerszej gamy włoskich funduszy, niż byłoby to możliwe za pośrednictwem brokerów kierowanych przez banki.

Przykładem są SICAV, które posiadają ponad 40 firm zarządzających, zarówno włoskich jak i zagranicznych, oraz Online SIM, firma pośrednicząca w obrocie papierami wartościowymi, która daje dostęp do sieci setek funduszy inwestycyjnych.

Fundsworld może być również znaną nazwą, chociaż obecnie należy do grupy Intesa, ponieważ oferuje ponad 1.000 subfunduszy i funduszy firm zarządzających. Mimo, że jest włoska, oferuje jednak głównie dostęp do zagranicznych firm zarządzających.

Wniosek

Supermarkety funduszy są czymś, co może być łatwo wykorzystane i może dać Ci możliwość zainwestowania w fundusz włoski, który naprawdę Cię interesuje. Jeśli chcesz się skupić na Włoszech, a brokerzy bankowi nie dają Ci takiej możliwości, radzimy skorzystać z supermarketów funduszy.

Nazwa jest uważana za niewłaściwą przez wielu ludzi, ale oddaje ideę doskonale: supermarket, gdzie można iść kupić to, co wolisz, nie ograniczając się jedynie do tego co jest dostępne w minimarkecie pod domem.

Należy jednak podkreślić, że jako niezależni brokerzy musicie być jeszcze bardziej ostrożni niż zwykle i nie brać za pewnik pewnych rzeczy, które mogą wydawać się wam trywialne. Tak więc, zdobądźcie informacje, zwróćcie uwagę, a tylko wtedy będziecie mogli bez obaw inwestować poprzez supermarkety funduszy.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!