Czy fundusze inwestycyjne mogą się łączyć?

Czy fundusze inwestycyjne mogą się łączyć? Jesteś nowy na rynkach finansowych i nie wiesz od czego zacząć? To żaden problem! Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym graczem, dzisiejszy artykuł z pewnością Ci pomoże. Czy słyszałeś kiedyś o funduszach inwestycyjnych? Zwykle fundusze są najprostszym sposobem zarówno wejścia, jak i „podążania” za rynkami finansowymi, a ponieważ jest to tak powracający temat w życiu inwestorów, zdecydowaliśmy, że nadszedł czas, aby zagłębić się nieco w temat fuzji funduszy, ponieważ jest to coś, co generuje wiele wątpliwości u osób zaangażowanych.

Czy fundusze inwestycyjne mogą się łączyć?

Ale zanim to zrobimy, aby wyjaśnić osobliwości fuzji tych firm, musimy określić, czym jest fundusz inwestycyjny.

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Fundusze działają na zasadzie swoistego „kondominium” inwestorów, czyli będą gromadzić środki od kilku różnych inwestorów, aby wspólnie je wykorzystać na rynkach finansowych. Wszystkie wyniki uzyskane z aplikacji są dzielone pomiędzy uczestników, w proporcji do wartości wpłaconej przez każdego z nich, czyli w przypadku, gdy fundusz miał rentowność 5% w miesiącu, wszyscy zaangażowani otrzymają 5% wartości, którą zainwestowali.

Suma pieniędzy, które zdecydowali się zainwestować w ten fundusz, tworzy jego kapitał własny, który jest zarządzany i stosowany przez instytucję lub profesjonalistę (menedżera). Decyzje o tym, co zrobić z zasobami, będą podejmowane zgodnie z wcześniej określonymi celami i polityką, co gwarantuje pewien poziom przewidywalności, umożliwiając inwestowanie w fundusz zgodnie z profilem inwestora. Inwestycje mogą być udane lub nie – i to będzie decydować o wzroście lub spadku wartości jednostek uczestnictwa funduszu.

Czy możliwe jest łączenie się funduszy?

Powszechnie nazywana „inkorporacją”, fuzja ma miejsce, gdy fundusz jest przejmowany przez inny, a podmiot, który dokonał zakupu, decyduje się (lub nie) na zarządzanie obecnym funduszem.

Założenie funduszu jest nie tylko dozwolone, ale i przewidziane przez prawo, a w końcu może być czymś ciekawym dla akcjonariuszy, choć zawsze jest to temat, który zasługuje na uwagę. Operacja łączenia ma sens, gdy fundusze (przejmujący i łączony) mają nie tylko podobną politykę inwestycyjną, ale także podobną wartość kapitału własnego, tak że mogą być zgrupowane w jeden fundusz, co przynosi korzyści takie jak redukcja kosztów i zwiększona płynność jednostek uczestnictwa.

Na rynkach finansowych na całym świecie jest jeszcze dużo miejsca na fuzje i inkorporacje funduszy, ponieważ istnieje kilka funduszy „monoaktywnych”, czyli takich, które posiadają jedno aktywo będące przedmiotem obrotu. Na ogół aktywa tych funduszy są niewielkie i mają niewielu akcjonariuszy, a zatem rejestrują niewiele transakcji na giełdzie.

to starsze fundusze, które miały sens w okolicznościach, gdy rynek stawiał pierwsze kroki. Jednak ich przyszłość jest zawsze zbieżna z funduszami multi-asset, a w konsekwencji z bardziej solidnymi i zdywersyfikowanymi aktywami. Fundusze monoaktywne (lub fundusze z niewielką ilością aktywów) oferują znacznie większe ryzyko dla akcjonariuszy, biorąc pod uwagę koncentrację aktywów.

Co zrobić, gdy dochodzi do fuzji funduszy?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po dowiedzeniu się, że fundusz, w którym jest się udziałowcem, zamierza (lub będzie) połączony z innym, jest poszukiwanie informacji o założycielu. Jak wspomniano wyżej, tendencja jest taka, że do fuzji dojdzie w przypadku funduszy o podobnej polityce i aktywach, ale niewykluczony jest inny scenariusz.

Szukajcie informacji o tym, kim są menedżerowie tego funduszu, który będzie zawierał wasz, jak również ich wyniki w ostatnich miesiącach, ich aktywa w portfelu i jeśli to możliwe, ich ocenę ryzyka na rynku. Jeśli dane są podobne do Twoich, nie ma się czym przejmować.

W przypadku, gdy fundusz jest zarejestrowany, jeśli będzie zarządzany przez założyciela i wymagane są zmiany (takie jak platforma), otrzymają Państwo proste i jasne instrukcje, jak postępować.

W przeciwieństwie do tego wszystkiego, jeśli twój fundusz jest założycielem, sugerowałbym, abyś wykonał te same kroki, co powyżej, ale jeżeli chodzi o ryzyka zmian w operacji, jest ono niższe.

Obowiązki podmiotów zarządzających i prawa uczestników

Po uzyskaniu powyższych informacji, administrator Państwa funduszu skutecznie proponuje inkorporację, przy czym warto podkreślić, że tylko posiadacze kwot mogą ją zatwierdzić. W tym celu należy odbyć walne zgromadzenie lub formalne konsultacje z każdym z posiadaczy kwot, a wniosek musi zostać zatwierdzony przez co najmniej połowę posiadaczy kwot. Podkreślam, że najważniejszą kwestią, którą należy przeanalizować przed oddaniem głosu, jest stosunek wymiany akcji, czyli ile akcji funduszu przejmującego otrzyma akcjonariusz funduszu przejmowanego.

Akcjonariusze wszystkich funduszy uczestniczących w połączeniu muszą zdecydować, czy uważają stosunek wymiany za sprawiedliwy, a zadaniem zarządzających funduszami będzie dostarczenie informacji niezbędnych do podjęcia decyzji przez każdego z nich. Informacje te zazwyczaj obejmują wykazanie zgodności funduszy, które będą łączone, poinformowanie, jakie kryteria będą stosowane do wyceny aktywów funduszy i przydzielania kwot uczestnikom połączonych funduszy, a także wykazanie zmian, jakie będą musiały nastąpić w regulaminie łączącego się funduszu.

Dlatego też udział posiadaczy kwot jest niezbędny, gdy ma dojść do połączenia.

Jeśli inwestujesz w fundusz, który ogłosił możliwość inkorporacji, musisz poświęcić uwagę tej sprawie, w końcu mówimy tu o Twoim kapitale, prawda? Należy uważnie ocenić wniosek, w razie potrzeby poprosić administratora o dodatkowe wyjaśnienia, ale nie należy rezygnować z głosowania.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!