Co to jest fundusz o podwójnym przeznaczeniu?

Tego typu fundusze były bardzo popularne pod koniec lat 70-tych i na początku lat 80-tych, ale pod koniec lat 80-tych znalazły się w trudnej sytuacji, gdy przepisy podatkowe uczyniły je nieatrakcyjnymi w porównaniu z innymi typami funduszy. 

Co to jest fundusz o podwójnym przeznaczeniu?

Co to jest fundusz o podwójnym przeznaczeniu?

Fundusze o podwójnym przeznaczeniu są funduszami zamkniętymi, które są przedmiotem obrotu na giełdach w ciągu dnia. Obecnie fundusze te są bardzo podobne do funduszy inwestycyjnych nadzorowanych przez aktywnego menedżera. 

Celem tego funduszu jest maksymalizacja wzrostu w czasie oraz akcje płacące dywidendę. 

Cena akcji 

Cena jednostki uczestnictwa funduszu o stałym dochodzie może się zmieniać w zależności od warunków rynkowych i zmian wartości papierów wartościowych posiadanych przez fundusz. 

Rodzaje akcji 

Fundusz o podwójnym przeznaczeniu to zamknięty fundusz, który posiada akcje zwykłe i uprzywilejowane. Aby lepiej zrozumieć tę definicję, poniżej wyjaśnimy kilka ważnych aspektów: 

Akcje zwykłe 

Akcje zwykłe są wybierane przez inwestorów, którzy oczekują wzrostu wartości ich akcji w czasie; jeśli tak, to mogą one wypłacać lub nie wypłacać dywidend swoim akcjonariuszom. 

Akcje uprzywilejowane 

Akcje uprzywilejowane są akcjami dla inwestorów, którzy potrzebują regularnych wypłat dywidendy, które gwarantuje ta klasa akcji. Zazwyczaj ten typ akcji utrzymuje swoją wartość, ale nie zwiększa swojej ceny znacznie. 

Cele inwestorów 

Fundusze dwuzadaniowe można dokładniej zdefiniować jako fundusze odrębnego przeznaczenia, pamiętając, że większość inwestorów kapitałowych koncentruje się na: 

  • Regularnym wzroście cen lub dochodów. 
  • Są tolerancyjni lub awersyjni do ryzyka 
  • Inwestor może być gdzieś pośrodku, ale nie w obu tych miejscach jednocześnie. 
  • Z tych powodów fundusze dwufunkcyjne starają się służyć obu celom jednocześnie. 

Inwestowanie w fundusz o podwójnym przeznaczeniu 

Fundusze te znajdują się w obrocie publicznym i pozyskują kapitał poprzez emisję określonej liczby akcji w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO). 

Następnie fundusz jest strukturyzowany i notowany na publicznej giełdzie papierów wartościowych, ale w odróżnieniu od zwykłych akcji. Udziały w funduszu zamkniętym reprezentują udział w określonym portfelu inwestycyjnym, który jest aktywnie zarządzany przez doradcę inwestycyjnego. 

Podobieństwo i różnica w stosunku do funduszy wzajemnych 

Fundusze dwufunduszowe (fundusze zamknięte) mają kilka podobieństw do funduszy inwestycyjnych z punktu widzenia inwestora, ponieważ inwestorzy ci: 

  • Sprzedają akcje w portfelu zarządzanym przez aktywnego menedżera. 
  • Wielu inwestorów ma już opracowane możliwości w konkretnych branżach, regionach lub rynkach. 
  • Większość z nich można scharakteryzować na podstawie ich stylu inwestycyjnego i stopnia ryzyka, które tolerują, 
  • Naliczają roczny wskaźnik kosztów, dystrybuując dochód i zyski kapitałowe do swoich udziałowców. 
  • Główna różnica polega jednak na tym, że otwarte fundusze inwestycyjne obracają papierami wartościowymi tylko raz dziennie w porównaniu z zamkniętymi funduszami, które działają 24 godziny na dobę i wymagają również rachunku maklerskiego do kupna i sprzedaży. 

Wady funduszu zamkniętego 

Główną wadą tego funduszu jest to, że mogą one stać się dość płynne, więc jego akcje mogą nie być dostępne w wystarczającej ilości lub objętości, aby zapewnić sprzedawcy, że ich inwestycja zwróci się szybko bez ryzyka straty. 

Z tego powodu ceny jednostek uczestnictwa funduszy zamkniętych zmieniają się w oparciu o podaż i popyt samego funduszu, jak również zmieniającą się wartość jego udziałów. Teraz, gdy już wiesz, czym jest fundusz dwufunkcyjny, możesz wybrać spośród najlepszych opcji do zainwestowania. 


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!