Jako nowi inwestorzy zadajemy sobie pytanie, co trzeba zrobić, aby odnieść sukces w inwestycji? Cóż, może słyszeliśmy odpowiedź wiele razy, nie zdając sobie z tego sprawy – dywersyfikować nasz portfel inwestycyjny, który jest niczym innym jak alokacją aktywów do naszych inwestycji. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy co to jest alokacja aktywów.

Co to jest alokacja aktywów?
„Asset Allocation”, angielski termin, który na język polski można przetłumaczyć jako „alokacja aktywów”. Odnosi się do procesu selekcji, włączania i dystrybucji aktywów finansowych do portfela inwestycyjnego, zgodnie z określoną strategią.
Niektórzy ludzie mylą pojęcie „alokacji aktywów” z pojęciem „wybierania akcji”. Oba te elementy mają fundamentalne znaczenie dla inwestycji, ale alokacja aktywów jest czymś więcej niż tylko wybieraniem akcji. Alokacja aktywów określa precyzyjną kombinację tych aktywów w celu zapewnienia właściwej dywersyfikacji portfela i dostosowania ryzyka do profilu inwestora. Jest zawsze pozostając świadomym polityki i celów inwestycyjnych.
„Stock picking” z kolei polega na określeniu, które papiery wartościowe, rozpatrywane indywidualnie, z danej klasy mogą być włączone do portfela. Na przykład, które akcje spółek o dużej kapitalizacji będą dla Ciebie odpowiednie.
Pojęcie „Alokacja aktywów” możemy zdefiniować jako proces dystrybucji aktywów w sposób odpowiadający zainteresowaniom, preferencjom i celom każdego profilu inwestora.
Proces projektowania portfela inwestycyjnego
Być może słyszałeś o akcjach lub instrumentach finansowych, które radzą sobie bardzo dobrze. Jednak inwestycje oparte na pogłoskach są zwykle zawodne, tak samo jak nie ma gwarancji, że ta inwestycja jest odpowiednia dla naszych celów, zainteresowań lub dopuszczalnego poziomu ryzyka. Inwestycja wymaga wiedzy i czasu na analizę aktywów, tym bardziej jeśli chodzi o tworzenie portfela inwestycyjnego.
Po co tworzyć portfel inwestycyjny? Jak wspomniano na początku tego wpisu, odpowiedź leży w koncepcji „Dywersyfikacji”.
Dywersyfikacja skutkuje zmniejszeniem ryzyka. Budując go we właściwy sposób, możemy kształtować zmienność naszej całej inwestycji. Jeżeli nie posiadamy dobrze zdywersyfikowanego portfela, jesteśmy narażeni na kapryśną zmienność poszczególnych aktywów finansowych, wzloty i upadki danego rynku oraz istniejące warunki ekonomiczne.
Aby zaprojektować portfel inwestycyjny, musimy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:
– Nasza tolerancja na ryzyko
– Cele, które zamierzamy osiągnąć.
– Horyzont czasowy, który obejmie nasza inwestycja
Określając te aspekty, będziemy mogli opracować politykę inwestycyjną, która uwzględnia odpowiednie ograniczenia i dąży do optymalizacji kombinacji rentowności i ryzyka.
„Właściwa alokacja aktywów to jedno z zadań, które pozwala nam stworzyć portfel odpowiedni do naszych preferencji, celów i poziomu ryzyka.”
Alokacja aktywów we właściwym doborze aktywów.
Alokacja aktywów jest jednym z końcowych kroków w tworzeniu portfela, jednakże alokacja aktywów jest przeniknięta przez cały proces projektowania i tworzenia portfela. Nie moglibyśmy wybrać i włączyć aktywów do portfela inwestycyjnego bez rozważenia tych kwestii, w zależności od polityki inwestycyjnej i ograniczeń:
– Jakiego rodzaju zasoby są najbardziej odpowiednie?
– Jaki stopień dywersyfikacji byłby właściwy?
– Z ilu aktywów będzie się składał portfel?
– Jaką wagę (ciężar) będą miały poszczególne aktywa w ramach portfela?
Dana akcja może być dobrym wyborem dla określonego rodzaju polityki i strategii, ale może nie być dobrym wyborem dla innych rodzajów portfeli. Może być również bardzo zyskowna, ale może być wykluczona przez wysoki poziom ryzyka (lub inny ograniczony czynnik w polityce inwestycyjnej).
Alokacja aktywów nie jest procesem odosobnionym i wykracza poza analizę wartości. Tak więc pierwszym zadaniem jest podjęcie decyzji o rodzaju aktywów finansowych. Zasadniczo inwestor może inwestować w:
– Dochód stały.
– Zmienny dochód.
– Gotówka.
– Nieruchomości.
– Towary.
– Instrumenty pochodne i inne aktywa.
Teraz, znając rodzaje aktywów, pojawiają się możliwe pytania: jak kapitał jest rozdzielany pomiędzy nie? Czy uwzględniono rynki zagraniczne? Jakie rodzaje instrumentów o stałym dochodzie są odpowiednie? Jakie rodzaje działań korporacyjnych są najbardziej odpowiednie?
Podczas gdy analiza aktywów finansowych jest złożona sama w sobie, odpowiedź na te pytania wymaga współpracy z profesjonalistami finansowymi, osobami, które specjalizują się w zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi (Brokerzy).
Musimy pamiętać, że różne rodzaje aktywów zachowują się różnie w zależności od istniejących warunków rynkowych. Czasami akcje osiągają bardzo dobre wyniki. Nawet akcje o dużej kapitalizacji mogą osiągać lepsze wyniki niż rynek.
Aby pokonać tę przeszkodę i upewnić się, że inwestycje dotrą do każdego, stworzono fundusze inwestycyjne: gdzie inwestuje się bezpośrednio w portfel zbudowany przez profesjonalnego menedżera, z polityką i poziomem ryzyka znanym z góry przez inwestora.
Znaczenie alokacji aktywów w inwestycji
Jak już wspomnieliśmy, alokacja aktywów ma bardzo bliski związek z właściwą dywersyfikacją. Z kolei właściwa dywersyfikacja ma na celu ograniczenie ryzyka. „Alokacja aktywów to sposób inwestowania polegający na uzyskaniu maksymalnego zwrotu przy minimalnym ryzyku”.
Zadanie alokacji aktywów, jak zauważyliśmy, ma na uwadze nie tylko jakie aktywa powinienem uwzględnić, ale także „Ile”, ile powinienem zainwestować w każde z wybranych aktywów?
W zależności od warunków ekonomicznych, ogólnego zachowania rynku i czynników każdego składnika aktywów rozpatrywanych indywidualnie, niektóre aktywa będą rosły w wartości, podczas gdy inne będą spadać w wartości. Celem jest znalezienie równowagi pomiędzy nimi wszystkimi, aby zarządzać zmiennością i, w ogólnym rozrachunku, osiągać lepsze wyniki niż rynek odniesienia.
„W inwestycji ważniejsze jest myślenie o ilości pieniędzy, które należy zainwestować w każdy rodzaj aktywów, niż o konkretnych rodzajach aktywów, w które należy inwestować.” Właściwa alokacja aktywów może przynieść lepsze wyniki niż rynek jako całość. W rzeczywistości, profesjonalni zarządzający portfelem inwestycyjnym oceniają rynek i poprzez zarządzanie nim starają się osiągnąć lepsze wyniki niż rynek.
Podsumowując, znaczenie Alokacji Aktywów polega na tym, że pozwala ona na dokonanie odpowiedniej inwestycji w różnych warunkach. To sam inwestor decyduje, jakie warunki są idealne dla jego interesów. Dlatego istnieje tak szeroki wachlarz funduszy inwestycyjnych: każdy fundusz jest zaprojektowany zgodnie z polityką i dla określonych celów. Nie jest więc trudno znaleźć fundusz inwestycyjny, który jest odpowiedni dla każdego typu inwestora. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź Rankię Polska i udzielaj się na naszym blogu.