Analiza Pictet Clean Energy

W tym artykule przyglądamy się funduszowi Pictet Clean Energy, jednemu z najpopularniejszych funduszy inwestujących w czystą energię, zarządzanemu przez pioniera inwestycji tematycznych.

Pictet Clean Energy

Fundusz Pictet Clean Energy

Pictet Clean Energy jest pionierem inwestycji tematycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii tego szwajcarskiego zarządzającego funduszami, polecam zajrzeć do tego artykułu. A jeśli chcesz wiedzieć, które są najlepsze fundusze Pictet według kategorii, możesz również przeczytać to.

Dane           
Data uruchomienia14/05/2007
ManagerXavier Chollet, Christian Roessing, Manuel Losa
KategoriaVR Sektor alternatywnych źródeł energii
DepozytPictet
Wielkość funduszu (klasa P)4,9 mld euro

Portfel funduszu i proces inwestycyjny

Fundusz stosuje strategię inwestycyjną top-down, starając się najpierw zidentyfikować trendy, następnie zidentyfikować spółki zaangażowane w te trendy (z wyłączeniem tych, których ekspozycja na węgiel, ropę i energię jądrową przekracza 20%), a na koniec stosując szereg kryteriów w celu określenia, czy dana spółka będzie częścią portfela.

Pictet Clean Energy dąży do inwestowania w spółki, które obejmują cały ekosystem czystej energii i łańcuch wartości: energię odnawialną, technologie wspomagające, procesy mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz infrastrukturę wspomagającą.

Jak wspomniano powyżej, zarządzający wykorzystują połączenie analizy rynkowej i fundamentalnej spółki, aby wybrać akcje, które ich zdaniem oferują korzystne perspektywy wzrostu po rozsądnej cenie.

Obecny portfel posiada 58 pozycji, skoncentrowanych głównie w USA.

W pierwszej dziesiątce znalazły się takie pozycje jak:

LokalizacjaProcentUsługi
NextEra Energy Inc.4,16%Świadczy usługi w zakresie wytwarzania i dystrybucji zrównoważonej energii
NXP Seminiconductors NV3,74%Produkuje, projektuje i dostarcza półprzewodniki
Equinix Inc3,72%Zarządzanie energooszczędnymi centrami danych
ON Semiconductor Corp3,39%Produkuje, projektuje i dostarcza półprzewodniki
Albemarle Corp3,33%Światowy lider w zakresie dostaw litu do magazynowania i mobilności elektrycznej
II-VI Inc3,29%Lider w dziedzinie półprzewodników złożonych, takich jak węglik krzemu
Analog Devices Inc3,14%Produkuje, projektuje i dostarcza półprzewodniki
EDP Renovaveis SA2,94%Świadczy usługi w zakresie wytwarzania i dystrybucji zrównoważonej energii.
Marvell Technology Inc2,84%Produkuje, projektuje i dostarcza półprzewodniki
Applied Materials Inc2,77%Opracowuje, produkuje, sprzedaje i serwisuje półprzewodniki OLED oraz sprzęt produkcyjny.

10 najlepszych pozycji stanowi 33% portfela, a tylko pierwsza pozycja przekracza 4%, co może świadczyć o tym, że portfel jest zdywersyfikowany pod względem pozycji.

Wyniki funduszu i ryzyko

Benchmarkiem Funduszu jest MSCI ACWI (należy zauważyć, że Fundusz nie śledzi tego indeksu), indeks dużych i średnich spółek z 23 rynków rozwiniętych i 21 rynków wschodzących. Jeśli porównamy wyniki funduszu od momentu jego uruchomienia w 2007 roku z benchmarkiem, to wynik będzie następujący:

10 najlepszych pozycji stanowi 33% portfela, a tylko pierwsza pozycja przekracza 4%, co może świadczyć o tym, że portfel jest zdywersyfikowany pod względem pozycji.

Opłaty za fundusz i gdzie kupić fundusz

„Pictet Clean Energy” jest dostępny na większości platform i posiada TER w wysokości 2,01% dla klasy P funduszu.

Jest to fundusz dla inwestorów o profilu ryzyka 6/7 i ze względu na jego charakterystykę (inwestycje tematyczne) zaleca się, aby inwestor dywersyfikował ryzyko poprzez inwestycje w inne fundusze i/lub inne tematy.

Zespół zarządzający

Xavier Chollet

Xvier Chollet pictet clean energy

Xavier Chollet dołączył do Pictet Asset Management w 2011 roku jako starszy menedżer w zespole Thematic Equities. Wcześniej pracował w dziale Wealth Management firmy Pictet jako analityk specjalizujący się w technologiach (od 1998 r.) i czystej energii (od 2007 r.). Zarządzał również dwoma wewnętrznymi portfelami skupiającymi się na energii słonecznej i efektywności energetycznej.

Xavier uzyskał tytuł magistra w Szkole Administracji Biznesowej i Ekonomii Uniwersytetu w Lozannie.

Christian Roessing, CFA

Christian Roessing pictet clean energy

Christian Roessing dołączył do zespołu “Thematic Equities” pod koniec 2015 r. jako “Senior Investment Manager” strategii Clean Energy. Roessing był wcześniej związany z Vontobel Asset Management, gdzie spędził ponad siedem lat, ostatnio jako zastępca zarządzającego portfelem Vontobel Fund – Clean Technology. Karierę zawodową rozpoczął w 2004 roku jako analityk finansowy. Christian uzyskał tytuł „Master of Business Administration” w zakresie przedsiębiorczości, finansów i zarządzania aktywami na Uniwersytecie St. Jest również posiadaczem karty CFA.

Manuel Losa

Manuel Losa pictet clean energy

Manuel Losa dołączył do Pictet w 2019 roku jako „Investment Manager” skoncentrowany na sektorze usług komunalnych i infrastruktury, a następnie dołączył do zespołu zarządzającego Pictet Clean Energy w 2021 roku. Przed rozpoczęciem pracy w Pictet, Manuel pracował w różnych instytucjach finansowych, takich jak Goldman Sachs i Citi jako analityk Sell-side.

Warto zauważyć, że wszyscy trzej zarządzający skupiają się na zarządzaniu tym jednym funduszem, a ich wykształcenie jest również związane z inwestycjami w energię odnawialną.

Podsumowanie

Przejście na energię niskoemisyjną lub bezemisyjną to jedyny sposób na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię. Równie ważnym elementem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Do roku 2050 całkowite światowe zużycie energii wzrośnie o prawie 50% za sprawą gospodarek wschodzących i krajów rozwijających się. Ostatnie wydarzenia pokazują, że świat dostrzega pilną potrzebę przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Wzrost liczby ludności i ekspansja rynków wschodzących oznaczają, że zużycie energii będzie rosło jeszcze przez wiele lat. Inwestowanie w zieloną energię stanowi szansę rynkową dla inwestorów.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!