Fundusze inwestycyjne są wspólnym majątkiem bez własnej osobowości prawnej. Są one rodzajem inwestycji zbiorowych, w których kilku inwestorów łączy swoje aktywa, które są zarządzane przez profesjonalnego menedżera zgodnie ze strategią i zasadami, które są znane z wyprzedzeniem.

5 zalety z inwestowania w fundusze inwestycyjne? Fundusze inwestycyjne zostały stworzone właśnie po to, by przybliżyć świat inwestycji finansowych osobom prywatnym, choć są również sposobem inwestowania dla instytucji i osób o wysokich dochodach netto. Mają one wiele zalet, a w tym artykule przyjrzymy się pięciu z nich.
#1 – Bezpieczeństwo
Jedną z głównych zalet funduszy inwestycyjnych jest bezpieczeństwo. Poza ryzykiem związanym ze wszystkimi inwestycjami na rynkach finansowych, uczestnik funduszu ma pewność, że jego aktywa są bezpieczne.
Fundusze są produktami regulowanymi przez Krajową Komisję Rynku Papierów Wartościowych, podobnie jak firmy zarządzające, które nimi administrują. Jednocześnie istnieje podmiot depozytowy (również regulowany), zewnętrzny w stosunku do spółki zarządzającej, który jest odpowiedzialny za przechowywanie papierów wartościowych i innych aktywów składających się na aktywa funduszu; jest to również podmiot, który codziennie oblicza wartość funduszu i jego jednostek.
Inwestorzy są w pełni chronieni przez przepisy finansowe. Prosta obsługa, przejrzystość informacji i kontrola ze strony władz finansowych czynią te produkty finansowe bezpiecznymi.
Wszystkie fundusze publikują dokument zawierający podstawowe informacje dla inwestorów, zwany arkuszem informacyjnym, który daje im możliwość dogłębnego zapoznania się z produktem przed podjęciem decyzji o ewentualnej inwestycji. Dokument ten powinien wskazywać między innymi:
- Kategoria funduszu (o stałym dochodzie, akcyjny, mieszany, pasywnego zarządzania itp.)
- Polityka inwestycyjna funduszu.
- Cel zarządzania.
- Wydatki bieżące i podatki.
- Wyniki historyczne.
- Poziom ryzyka.
Wreszcie, agenci zaangażowani w działanie funduszu, podlegający odpowiednim regulacjom, są zobowiązani do zarejestrowania się w FOGAIN (Inwestycyjny Fundusz Gwarancyjny) i/lub FGD (Fundusz Gwarancji Depozytów), tak aby w przypadku bankructwa i następującego po nim zawieszenia płatności, organ ten wypłacił klientom odszkodowanie do maksymalnej wysokości 10.000 EUR.
#2 – Opodatkowanie
Opodatkowanie funduszy inwestycyjnych jest jednym z najkorzystniejszych spośród wszystkich produktów finansowych.
Posiadacz jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie jest opodatkowany z tytułu posiadania funduszu, a jedynie musi rozliczyć się z urzędem skarbowym w momencie umorzenia jednostek.
W przypadku umorzenia jednostek i uzyskania gotówki można wygenerować dodatni zwrot; wartość jednostek rośnie wraz ze wzrostem aktywów funduszu, a zwrot jest określany przez różnicę między ceną subskrypcji (zwaną „wartością aktywów netto”) a ceną umorzenia.
Dla celów podatkowych, ta różnica w wartości aktywów netto jest uważana za zysk lub stratę kapitałową i jest włączona do podstawy opodatkowania oszczędności (nie do ogólnej podstawy opodatkowania, co uniemożliwia dodanie jej do dochodów z pracy lub działalności gospodarczej).
Ponadto, podstawa opodatkowania oszczędności jest opodatkowana według następujących przedziałów:
- Do 6.000 EUR: 19%.
- Od 6 000 do 50 000 EUR: 21%.
- Powyżej 50 000 euro: 23%.
Ponadto, fundusze inwestycyjne oferują wielką korzyść podatkową, jaką jest zwolnienie z podatku od przeniesienia własności. Innymi słowy, jeśli przeniesiesz swoją inwestycję z jednego funduszu do drugiego, nie jest to uważane za zdarzenie podlegające opodatkowaniu i nie musisz płacić od tego podatku.
Oznacza to, że kapitał może być odpowiednio zarządzany, w zależności od potrzeb i sytuacji na rynkach finansowych, w celu osiągnięcia maksymalnej rentowności bez ponoszenia strat fiskalnych.
#3 – Płynność finansowa
Płynność jest jednym z najważniejszych czynników w każdej inwestycji finansowej. Definiuje się ją jako zdolność do przekształcania aktywów finansowych w środki pieniężne i odwrotnie: zdolność do łatwego znalezienia kontrahenta, który nie będzie musiał korygować ceny na naszą niekorzyść w celu zrealizowania inwestycji lub zbycia aktywów.
W tym sensie, fundusze inwestycyjne są jednym z najbardziej płynnych produktów dostępnych na rynku. Za każdym razem, gdy oszczędzający chce dokonać subskrypcji jednostek, spółka zarządzająca funduszem gwarantuje odpowiednik (po oznaczonej cenie).
Podobnie, jeśli inwestor zdecyduje się na umorzenie swoich udziałów, może to zrobić niemal natychmiast (zwykle trwa to kilka dni, ze względu na odpowiednie formalności). Fundusze inwestycyjne muszą utrzymywać 3% swoich aktywów w gotówce, aby sprostać ewentualnym upłynnieniom dokonywanym przez inwestorów.
Dzięki temu zarówno subskrypcja, jak i umorzenie jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym jest procesem szybkim i prostym. Inwestor nie musi martwić się o znalezienie kontrahenta czy negocjowanie cen, aby kupić lub sprzedać.
Możliwe jest kupowanie i sprzedawanie jednostek uczestnictwa w funduszu w dowolnym momencie. Produkty te są dostępne dla wszystkich rodzajów inwestorów.
#4 – Dywersyfikacja
Kolejną zaletą funduszy inwestycyjnych jest dywersyfikacja, którą oferują. Kupując jednostki uczestnictwa w funduszu, inwestor ma bezpośredni dostęp do całego portfela aktywów finansowych.
Ponieważ aktywa są połączone, zaangażowana jest duża ilość kapitału, a inwestor może skorzystać z tego rodzaju korzyści skali.
Dywersyfikacja jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka, ponieważ ekspozycja jest wielokrotna, a szczególne problemy każdego składnika aktywów są kompensowane.
Możliwość bezpośredniego dokonywania zdywersyfikowanych inwestycji wymagałaby od inwestora dużego kapitału, czasu i wiedzy finansowej. Ale inwestując w fundusze, kupujesz udziały w zdywersyfikowanym i profesjonalnie zarządzanym portfelu.
#5 – Dostęp do wielu strategii
Dla każdej strategii inwestycyjnej, jaką można sobie wyobrazić, istnieje fundusz inwestycyjny. W rzeczywistości funduszy inwestycyjnych jest więcej niż akcji notowanych na giełdzie.
Oszczędzający może mieć dostęp do wielu różnych rynków i strategii inwestycyjnych. Konieczne jest jednak zawarcie umowy z podmiotem o otwartej architekturze, czyli takim, który oprócz własnych funduszy dystrybuuje również środki innych zarządzających.
Często zdarza się, że bank oferuje tylko fundusze zarządzane przez zarządzającego funduszem należącego do jego grupy korporacyjnej. Ponadto oferuje on fundusze pochodzące od zewnętrznych zarządzających funduszami wyłącznie osobom o wysokim poziomie wartości netto, co znacznie ogranicza możliwości dostępne dla oszczędzających. Zawieranie umów z instytucjami finansowymi, które nie utrzymują otwartej struktury, znacznie ogranicza alternatywne rozwiązania.
Z drugiej strony, zapisując się na jednostki funduszy inwestycyjnych w podmiocie o otwartej architekturze, masz możliwość dostępu do funduszy najlepszych zarządzających, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Oprócz sprzedaży własnych funduszy, instytucje te zajmują się dystrybucją produktów innych firm i oferują swoim klientom szeroki wachlarz alternatywnych rozwiązań.
Jedną z zalet funduszy inwestycyjnych jest możliwość dostępu do wszystkich rodzajów rynków i strategii inwestycyjnych. W tym celu konieczne jest jednak zawieranie umów funduszy z podmiotami o otwartej architekturze, gdyż podmiot ten nie ogranicza się do własnych produktów, lecz oferuje szeroką gamę, z której inwestor może wybierać.
Firmy takie jak Deutsche Bank umożliwiają inwestorom wybór spośród szerokiej gamy funduszy pochodzących od różnych zarządzających. Daje to inwestorom możliwość inwestowania w fundusz, który najlepiej odpowiada ich potrzebom, mając na uwadze ich profil ryzyka i cele w zakresie zwrotu.

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.