10 najlepszych zarządzających funduszami hedgingowymi

Biorąc pod uwagę te dane, nie jest zaskakujące, że dziesięciu największych zarządzających funduszami hedgingowymi znajduje się na liście Forbes 400.

najwieksi-zarzadzajacy-funduszami

Talent zarządzających funduszami hedgingowymi jest jednym z największych aktywów portfeli (ponieważ starają się oni uniezależnić od rynków). Ich praca jest bardzo istotna i są oni uważani za grube ryby w oceanie rynków; nie tylko dlatego, że branża funduszy hedgingowych gromadzi ponad 3 biliony dolarów w aktywach, ale dlatego, że zarobki zarządzających mogą wahać się od 835 milionów dolarów do 1,8 biliona dolarów.

Generalnie, w systemie prowizyjnym funduszu hedgingowego stosuje się kryterium „dwudziestu dwóch”: 2% od aktywów pod zarządzaniem (AUM) i 20% od zysków. Zarobki menedżera są więc bezpośrednio związane z efektami jego pracy. Dlatego też, przy ocenie najlepszych zarządzających funduszami hedgingowymi, kryterium to jest brane pod uwagę.

10 najlepszych zarządzających funduszami hedgingowymi

W poprzednich latach obserwowano wzrost wartości zarządzanych aktywów netto w sektorze funduszy hedgingowych. Poniżej przedstawiamy, którzy z zarządzających tymi funduszami znajdują się w czołówce.

Nelson Peltz

Nelson Peltz jest założycielem funduszu hedgingowego Trian Fund Management Partners, wraz z Peterem Mayem i Edwardem Gardenem. Jest to wielomilionowy fundusz hedgingowy zatrudniający około 50 osób.

Jego polityka polega na inwestowaniu w wysokiej jakości, ale niedowartościowanych spółkach w celu współpracy z zespołem zarządzającym, w celu promowania projektów zrównoważonego wzrostu i osiągnięcia korzyści dla wszystkich akcjonariuszy.

Pan Peltz jest jednym z najbardziej szanowanych udziałowców w spółkach, w których uczestniczy ten fundusz hedgingowy, ze względu na swoje doświadczenie i umiejętności. W niektórych z nich pełnił również funkcję prezesa niewykonawczego. W jego portfelu możemy znaleźć takich zarządzających jak Invesco, Legg Mason, Domino's Pizza, Sysco czy Heinz.

Ewolucja wartości portfela Triand Fund Management

Zarobki Nelsona Peltza sięgają 835 mln USD.

Stephen Mandel JR

Stephen Frank Mandel Jr założył fundusz hedgingowy Lone Pine Capital w 1997 roku w oparciu o swoje doświadczenie jako analityk rynku detalicznego w Goldman Sachs oraz jako menedżer funduszu Tiger Management (nie mylić z Tiger Global Management, który omówimy wkrótce).

Ten fundusz hedgingowy stosuje strategie long/short w akcjach i innych powiązanych papierach wartościowych. Analiza fundamentalna prowadzona jest na zasadzie bottom-up, aby ukierunkować proces inwestycyjny.

Jego przychody również wynoszą około 835 mln USD i kilkakrotnie znalazł się na liście Forbes'a najbardziej dochodowych zarządzających funduszami hedgingowymi.

Chociaż nadal zajmuje stanowisko kierownicze w Lone Pine Capital, w 2019 r. zrezygnował z obowiązków związanych z zarządzaniem inwestycjami. Jednak nadal jest on uważany za jednego z najlepszych zarządzających funduszami hedgingowymi.

Ray Dalio

Oprócz tego, że Ryamond Dalio jest znany ze swojej teorii „All Seasons Portfolio”, jest on jednym z najlepszych menedżerów funduszy hedgingowych na świecie. W rzeczywistości, jego fundusz hedgingowy Bridgewater Associates jest największym na świecie, z około 150 miliardami dolarów w aktywach pod zarządzaniem (AUM).

Ten fundusz hedgingowy podąża za zasadami Raya Dalio i stosuje strategię opartą na globalnych trendach gospodarczych (z danymi makroekonomicznymi). Jak widać na poniższym wykresie, strategie makro są szeroko stosowane w branży funduszy hedgingowych.

Ray Dalio rozpoczął swoje pierwsze inwestycje jako dziecko, ucząc się od inwestorów podczas zbierania piłek na polu golfowym. Ukończył Harvard i w 1975 roku założył firmę Bridgewater. Stał się znaczącą postacią w zarządzaniu alternatywnym, z przychodami w wysokości 1,1 miliarda dolarów.

Ewolucja wartości portfela Bridgewater Associates

David Tepper

Po ukończeniu studiów ekonomicznych na Uniwersytecie w Pittsburgu, David Alan Tepper uzyskał tytuł MBA w 1982 roku. Dwa lata później rozpoczął swoją podróż do świata finansów w Goldman Sachs.

Jednak opuścił tę firmę po kryzysie w 1987 roku (ponieważ twierdzi, że nie awansował mimo dobrych wyników), aby stworzyć własną firmę: Appaloosa Management.

Już w 2018 roku Tepper osiągnął trzecią pozycję w rankingu zarządzających funduszami hedgingowymi o najwyższych stopach zwrotu (przeprowadzonym przez Forbes).

Jego fundusz, Appaloosa Management, specjalizuje się w aktywach dłużnych emitowanych przez podmioty znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Chociaż inwestuje w akcje na całym świecie.

Dochód Davida Teppera w 2020 roku wynosi 1,3 miliarda dolarów.

Steve Cohen

Niewątpliwie jedną z wielkich postaci w branży zarządzania inwestycjami alternatywnymi jest Steve Cohen. To nie pierwszy raz, kiedy pojawia się na liście dziesięciu najlepiej zarabiających menedżerów funduszy hedgingowych. W lutym 2015 roku Forbes uznał go za najbardziej dochodowego menedżera funduszy hedgingowych. Podobnie jak w 2011 roku znalazł się na liście najbardziej wpływowych ludzi według Bloomberg Markets.

Biografia tego menedżera nie jest jednak pozbawiona kontrowersji. W 2012 r. został oskarżony o wykorzystywanie informacji wewnętrznych w swojej byłej firmie inwestycyjnej (SAC Capital). SEC ukarała tę firmę kwotą około 1,2 miliarda dolarów.

Jednak jego praca mówi sama za siebie i udało mu się pozostać w rankingu najlepszych zarządzających funduszami hedgingowymi.

Obecnie jest prezesem i dyrektorem Point72, funduszu hedgingowego, którego wartościami są etyka, doskonałość i możliwości.

Ewolucja wartości portfela Point72

Fundusz hedgingowy Point72 inwestuje w różne klasy aktywów i poprzez różne strategie, zawsze poszukując innowacji. Zatrudnia ponad 1650 pracowników w 12 biurach na całym świecie, a jego misja jest jasna: uczynić fundusz liderem poprzez oferowanie najwyższej jakości zysków skorygowanych o ryzyko (z zachowaniem standardów etycznych).

Według najnowszych danych Steve Cohen miał zysk w wysokości 1,3 mld dolarów.

Chase Coleman

Teraz czas porozmawiać o Chase'ie Colemanie i jego funduszu hedgingowym: Tiger Global Management.

Tiger Global Management zdołał stać się jednym z najważniejszych funduszy hedgingowych ostatnich lat.

W rzeczywistości Chase Coleman rozpoczął swoją karierę w 1997 roku we wspomnianym już Tiger Management: funduszu hedgingowym należącym do Juliana Robertsona, który stał się legendą Wall Street, przechodząc od wartości netto 8 milionów dolarów w 1980 roku do 22 milionów dolarów w 1990 roku.

Podobieństwo nazw obu funduszy hedgingowych nie jest zaskakujące, gdyż Coleman był uczniem Robertsona.

Krótko mówiąc, Tiger Global Management był funduszem hedgingowym zdolnym do zapewnienia rocznych zwrotów na poziomie około 22,4% w okresie od 2016 do połowy 2019 roku. Do 2020 roku, roku naznaczonego pandemią koronawirusa, stał się najbardziej zyskownym funduszem w rankingu 20 funduszy hedgingowych LCH Investments. Jego inwestycje koncentrują się na publicznych i prywatnych firmach z branży technologii internetowych, oprogramowania i finansów.

Ewolucja wartości portfela Tiger Global Management

Zarobki Chase'a Colemana sięgnęły 1,4 mld dolarów do 2020 roku.

Izzy Englander

Israel Englander jest założycielem funduszu hedgingowego Millennium Management (wraz z Ronaldem Shearem). Jest to fundusz, który wykazał się spektakularnym wzrostem. Rozpoczął swoją trajektorię w 1989 roku z 35 milionami dolarów w aktywach pod zarządzaniem, a w 2019 roku miał już 39,2 miliarda dolarów.

Już w 2019 roku Izzi Englander znalazł się na 7. miejscu jako najlepiej zarabiający menedżer funduszy hedgingowych. Jest jedną ze 100 najbogatszych osób w Stanach Zjednoczonych (w październiku 2020 r. zajmował 74. miejsce).

Milleninun Management jest jednym z najlepszych funduszy hedgingowych pod względem zarządzanych aktywów. Jego polityka opiera się na wielu strategiach zarządzania (głównie analizie ilościowej i arbitrażu) akcjami, walutami, kontraktami terminowymi i zabezpieczonymi papierami wartościowymi.

Ewolucja wartości portfela Milleninun Management

Izzy Englander znajduje się w pierwszej dziesiątce zarządzających funduszami hedgingowymi, z przychodami na poziomie 1,5 mld USD.

Ken Griffin

Kennet C. Griffin założył w 1990 roku fundusz hedgingowy Citadel, obecnie jeden z największych i odnoszących największe sukcesy na świecie.

Griffin należy również do najbogatszych ludzi w Ameryce, a od 2012 roku znajduje się na liście Forbes 400 jako jeden z najlepiej opłacanych zarządzających funduszami.

Strategie zarządzania Citadel są zróżnicowane, zaprojektowane z myślą o różnych możliwościach. Są one ukierunkowane przede wszystkim na analizę fundamentalną i zaawansowaną analizę ilościową. Działa w głównych klasach aktywów na rynku globalnym.

Ciekawostką jest fakt, że fundusz Citadel w lutym 2021 roku zwiększył swoją pozycję do 51 mln dolarów w grupie lotniczej IAG.

Ken Griffin osiągnął przychody w wysokości 1,5 mld USD.

Chris Hohn

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Southampton, uzyskał tytuł MBA na Harvardzie i w 1996 roku rozpoczął zarządzanie funduszem hedgingowym Perry Capital.

Jednak na podstawie zebranych doświadczeń Christopher Hohn założył w 2003 roku własną firmę zarządzającą alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi: The Children's Investment Fund Management.

Nazwa może dziwić, ale jest słuszna. Jest to fundusz, który co roku przekazuje proporcjonalną część swoich zysków na rzecz fundacji o tej samej nazwie (The Children's Investment Fund Fondation), a jego misją jest służenie dzieciom w ubóstwie w krajach słabo rozwiniętych.

Warto zauważyć, że ten fundusz hedgingowy ma siedzibę w Londynie i jest regulowany przez FCA. Przyjmuje strategię inwestowania wartościowego w spółki na całym świecie. Jak to zwykle bywa w tego typu inwestycjach, firmy, w które inwestuje, są silne, o trwałych przewagach konkurencyjnych i przewidywalnych przepływach pieniężnych.

Przychody tego zarządzającego aktywami alternatywnymi wynoszą 1,8 mld USD.

Jim Simons

Aby zamknąć ten artykuł o 10 najlepszych menedżerach funduszy hedgingowych, przedstawiamy Jima Simonsa: matematyka i założyciela Renaissance Technologies, menedżera odpowiedzialnego za jeden z najbardziej kultowych portfeli w historii; Medallion Fund.

Renaissance Technologies jest firmą zarządzającą inwestycjami, która stosuje kryteria ilościowe i statystyczne (ma to sens dla matematyka). Fundusz Medallion jest przez wielu uważany za najbardziej udany fundusz hedgingowy, który w latach 1988-2019 osiągnął średni roczny zwrot na poziomie nie mniejszym niż 66%.

Jest to jednak jeden z najbardziej skrytych funduszy: jego strategia inwestycyjna ujawniana jest tylko właścicielom i zarządzającym.

Dzięki takiemu zarządzaniu Renaissance Technologies jest klasyfikowana jako prawdziwa maszynka do robienia pieniędzy, a Jim Simons otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 1,8 miliarda dolarów.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!