Czym jest smart money i jak można go śledzić?

W różnych mediach, które śledzą rynki finansowe, istnieje zainteresowanie operacjami dużych inwestorów. Przykładem jest Warren Buffett i wszyscy czekają na jego ruchy, aby go naśladować. Kapitał zainwestowany przez Berkshire Hathaway i inne duże firmy inwestycyjne jest uważany za smart money. Tworzy trendy, jest uważnie śledzony i uważany za punkt odniesienia w handlu na rynkach.

smart money

Czym jest smart money i jak można go śledzić?

Inwestycja z „Smart Money” różni się od inwestycji bieżącej tym, że oprócz kwoty pieniężnej wniesionej do startupu, niesie ze sobą szereg wartości niematerialnych ze strony instytucji lub osoby dokonującej inwestycji.

Doświadczenie w sektorze, możliwe kontakty w branży, znajomość rynku, doświadczenie z podobnymi start-upami, know-how w obszarach, w których start-up ma słabe strony, itp. Wszystko to może być bardziej interesujące dla start-upu niż dla bieżącej inwestycji. Wszystko to może być bardziej interesujące dla start-upu niż same pieniądze.

Dopasowanie specjalnie dobranych mentorów do potrzeb każdego startupu (w procesie zwanym „Matching”) pozwala w sposób zindywidualizowany wspierać strategiczne obszary każdego startupu, stymulować jego rozwój i kompensować ewentualne braki lub słabości zespołu.

Określenie „smart money” pochodzi od hazardzistów, którzy posiadali głęboką wiedzę na temat sportu, na który stawiali, lub wiedzę wewnętrzną, do której społeczeństwo nie miało dostępu. Podobnie jest w świecie inwestycji. Smart money jest postrzegany przez opinię publiczną jako inwestowanie przez osoby posiadające bardziej wszechstronną wiedzę na temat rynku lub dysponujące informacjami, do których zwykły inwestor nie ma dostępu. W związku z tym uważa się, że inteligentne pieniądze mają znacznie większe szanse na sukces, gdy wzorce handlowe inwestorów instytucjonalnych różnią się od wzorców inwestorów detalicznych.

Smart money odnosi się również do zbiorowej siły dużych kwot kapitału, które mogą poruszyć rynkami. W tym kontekście, bank centralny jest siłą napędową inteligentnych pieniędzy, a indywidualni traderzy jeżdżą na ich końcu.

W kontekście hazardu, smart money odnosi się do tych, którzy zarabiają na zakładach; wielu graczy korzysta z historycznych algorytmów matematycznych, aby zdecydować, ile i na co postawić.

Smart money są rzadkością i w dużej mierze zależą od warunków, jakie wynegocjujesz, wprowadzając inwestora. Jeśli nie zmusisz ich do poświęcenia wysiłku, czasu i zasobów na rzecz Twojej firmy, nawet jeśli od tego zależy zwrot z inwestycji, mogą w końcu zacząć traktować priorytetowo inne, bardziej dochodowe projekty lub takie, które pozwolą im odzyskać inwestycję w krótkim czasie. Jeśli dodatkowo pobiera on okresową opłatę za swoje „usługi”, nie określając ich szczegółowo, być może podjąłeś najgorszą decyzję dla swojego biznesu, ponieważ anioł biznesu mógł wejść z niższą wyceną niż jakikolwiek inny inwestor, twierdząc, że zna biznes lepiej i wie, że Twój projekt nie jest wart tego, co Ty lub ktokolwiek inny mówi, że jest.

Wielu aniołów biznesu wniesie do Twojego projektu więcej wartości niż jakikolwiek inny inwestor. Ale jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, wartość ta może zostać rozcieńczona lub przestać płynąć bardzo szybko. Jeśli szukasz wartości, jak również kapitału, upewnij się, że anioł zapewnia to, i należy zobowiązać go do tego w umowie, z warunkami, celami i kamieniami milowych, które mają wpływ na wycenę jego udziału i jego zdolność do zwiększenia go, lub swoje uprawnienia do odzyskania go na korzystnych warunkach. Oczywiście, jeśli jest to dozwolone.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...