logo RankiaPolska

Czerwone flagi lub sztuczki księgowe, których należy unikać przy inwestowaniu

Analiza księgowości firmy ujawnia potencjalne ryzyka, takie jak ukrywanie długów czy zawyżanie zysków. Ważne jest unikanie czerwonych flag i dokładne czytanie raportów rocznych.
Czerwone flagi lub sztuczki księgowe

Czerwone flagi czy sztuczki księgowe? Inwestując w spółkę, warto najpierw przeanalizować jej księgowość, aby zobaczyć, jaka jest jej sytuacja i czego możemy się po niej spodziewać w przyszłości. Może to jednak nie wystarczyć. Czasami zdarza się, że firmy, które pozornie prowadzą błyskotliwą księgowość, w rzeczywistości ukrywają niejasne praktyki, które pozwalają im na przykład ukrywać długi lub zawyżać zyski.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że gospodarka amerykańska znajduje się w końcowej fazie cyklu koniunkturalnego, w którym firmom coraz trudniej jest zwiększać zyski, to kierownictwo firmy może być „zachęcane” do stosowania bardziej agresywnych zasad rachunkowości w celu utrzymania zysków i przepływów pieniężnych.

Czerwone flagi lub sztuczki księgowe, których należy unikać przy inwestowaniu

Czerwona flaga księgowa to identyfikacja ryzyka księgowego, które może zagrozić zarówno zyskowi, jak i prognozowanym przepływom pieniężnym przedsiębiorstwa. Istnieje wiele rodzajów czerwonych flag, ale kluczem jest przeanalizowanie tych, które są najbardziej znaczące.

Aby uniknąć tego typu błędów, najlepiej jest czytać raporty roczne dogłębnie, nawet jeśli jest to lektura skomplikowana i wymagająca zaawansowanej wiedzy z zakresu rachunkowości. Sprawozdania roczne stają się coraz dłuższe, bardziej złożone pod względem stosowanych zasad rachunkowości i dlatego czasami trudne do zrozumienia dla czytelnika.

Sytuacje, których należy unikać przy analizie sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa

  • Przejęcie innej firmy: kiedy firma przejmuje inną firmę, robi to z oczekiwaniami dotyczącymi zysku, jaki może osiągnąć w wyniku transakcji, zwiększając swój rynek, oszczędzając koszty, dzieląc się pewnymi obszarami, itp. Ważne jest jednak, aby przeanalizować, czy te oczekiwania są realistyczne, czy też zbyt wygórowane z powodu wysokiej ceny zakupu.
  • Transakcje z podmiotami powiązanymi: transakcje między przedsiębiorstwem a innymi podmiotami, z którymi pozostaje ono w stosunkach (komandytariusze, zarząd itp.), muszą również zostać dogłębnie przeanalizowane, aby sprawdzić, czy dokonane transakcje, oprócz tego, że są dokonywane po cenach rynkowych, odpowiadają rzeczywistości, a nie są dokonywane wyłącznie w celu zawyżenia wartości dochodu.
  • Zapasy: zapasy przedsiębiorstwa mogą również podlegać zmianom księgowym w celu osiągnięcia wyższego lub niższego wyniku, w zależności od przypadku. Jeśli zauważysz, że firma ma zbyt dużo zapasów w stosunku do tego, co sprzedaje, że w porównaniu z innymi podobnymi firmami w branży ma bardzo różne liczby, lub że ma duże różnice w jednym roku w porównaniu z poprzednim, są to wskaźniki, że coś może być nie tak.
  • Błędy: każdy popełnia błędy, ale jeśli są one częste, a firma jest często zmuszana do korygowania swoich rachunków lub robi to w znacznym stopniu, może to być ostrzeżenie, że może stosować jakieś sztuczki księgowe.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że gospodarka amerykańska znajduje się w końcowej fazie cyklu koniunkturalnego, w którym firmom coraz trudniej jest zwiększać zyski, to kierownictwo firmy może być „zachęcane” do stosowania bardziej agresywnych zasad rachunkowości w celu utrzymania zysków i przepływów pieniężnych.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama