Comex: czym jest, historia i jak działa

The Commodity Exchange, Inc. znana jako „COMEX” jest wiodącą na świecie giełdą kontraktów terminowych na metale takie jak: złoto, srebro, miedź i aluminium. Giełda COMEX została założona w 1933 roku i przez pierwsze 40 lat jej działalność koncentrowała się na handlu miedzią, srebrem i aluminium.

COMEX

Co to jest Comex?

Giełdy towarowe są organizacjami handlowymi, które angażują się w transakcje kupna i sprzedaży kontraktów terminowych związanych z rynkiem towarowym. Giełda towarowa posiada fizyczną lokalizację, w której odbywa się handel.

Jedną z najbardziej znanych giełd towarowych na świecie jest Commodity Exchange, Inc. w Nowym Jorku. Znajduje się w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku. Znana jest po prostu jako COMEX; ta konkretna giełda towarowa istnieje od dziesięcioleci i cieszy się solidną reputacją w społeczności inwestycyjnej. COMEX jest szczególnie znany z kontraktów terminowych na metale, choć angażuje się również w inne opcje handlu towarami.

Historia COMEX

COMEX został założony w Nowym Jorku w 1933 roku. Przez pierwsze czterdzieści lat swojego istnienia COMEX koncentrował się na handlu miedzią, srebrem i aluminium. W 1974 roku, zmiany w prawie amerykańskim ponownie pozwoliły amerykańskim inwestorom na posiadanie złota jako inwestycji i aktywów; to zaczęło się zmieniać. 31 grudnia 1974 r. Nowojorska Giełda Towarowa (New York Commodity Exchange) wprowadziła na rynek pierwszy kontrakt terminowy na złoto. Opcje na kontrakty futures na złoto zostały dodane później, w 1982 roku.

Sprawdź także: Pierwsza giełda na świecie

COMEX i New York Mercantile Exchange

W 1980 r. COMEX i New York Mercantile Exchange zaczęły dyskutować o możliwości połączenia się. Obie giełdy oficjalnie stały się jedną jednostką 3 sierpnia 1994 roku. Mimo że NYMEX jest własnością COMEX, kontrakty terminowe tej giełdy są nadal notowane jako oddzielna giełda.

Obecnie na giełdzie nowojorskiej handel odbywa się poprzez dwa działy.

  • Dział NYMEX, w którym znajdują się rynki energii, platyny i palladu
  • Dział COMEX, w którym handluje się metalami takimi jak złoto, srebro i miedź, a także opcjami na indeks FTSE 100.

Wszystkie dostawy są realizowane na imiennych kwitach depozytowych wystawianych przez zatwierdzonych przez giełdę depozytariuszy w Nowym Jorku. Obrót na giełdzie COMEX wynosi zazwyczaj osiem do dziewięciu milionów kontraktów rocznie, ale w 1999 roku wzrósł do 9,58 miliona.

Opcja daje prawo do kupna lub sprzedaży kontraktu futures na złoto COMEX po cenie ustalonej w dniu lub przed dniem wygaśnięcia. Kontrakty są zazwyczaj oparte na 100 uncjach złota. Każda opcja jest opcją amerykańską, wykonalną w dowolnym momencie przed datą wygaśnięcia.

Jak działa Comex?

Obecnie COMEX jest oddziałem New York Mercantile Exchange, wcześniej znanej jako Commodity Exchange. Jest głównym amerykańskim rynkiem kontraktów terminowych na metale i opcje. COMEX dostosowała swoje godziny handlu, aby dokładniej odzwierciedlić globalny charakter swojej bazy klientów i otwiera wcześniej, aby dostosować się do inwestorów w różnych strefach czasowych na całym świecie.

Godziny handlu dla kontraktów terminowych i opcji to 8:20 do 14:30 czasu nowojorskiego. Dodatkowo, handel kontraktami futures po godzinach pracy dostępny jest poprzez elektroniczny system transakcyjny NYMEX ACCESS SM, w którym godziny handlu rozpoczynają się o 4:00 rano od poniedziałku do czwartku i kończą o 7:00 rano następnego dnia. W niedziele sesja elektroniczna rozpoczyna się o godzinie 7:00 rano. Wszystkie podane powyżej godziny są godzinami czasu nowojorskiego.

Zobacz także:

Czym najczęsciej handluje się na giełdzie COMEX?

Największy wolumen kontraktów terminowych i opcji na kruszec jest skoncentrowany na giełdzie COMEX, gdzie złoto, a następnie pozycje związane ze srebrem są najbardziej aktywne w obrocie.

Ile złota jest w obrocie na giełdzie COMEX?

Każdego dnia na COMEX negocjowane są kontrakty na około 41 799 646 uncji złota (1 306 ton).

Gdzie jeszcze handluje się złotem poza COMEX?

Na COMEX, wraz z Londyńską Giełdą Kontraktów Terminowych i Złota oraz Szanghajską Giełdą Kontraktów Terminowych i Złota, odbywa się większość światowego handlu złotem. Inne ważne rynki to Dubaj, Indie, Japonia, Singapur i Hongkong; są one jednak znacznie mniejsze.

Zobacz także:

Czy chcesz inwestować? Sprawdź rekomendacje naszych brokerów:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.01

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...