Co to jest Venture Capitalist (VC)? Historia

Venture Capitalist (VC) to inwestor na niepublicznym rynku kapitałowym. Venture Capitalist zapewniają kapitał w zamian za udziały kapitałowe przedsiębiorstwom o wysokim potencjale wzrostu. W ten sposób wspierają nowo powstałe przedsiębiorstwa lub małe przedsiębiorstwa. Szczególnie te które pragną się rozwijać, ale nie mają dostępu do kapitału własnego. Inwestorzy Venture Capital zazwyczaj inwestują w firmy, które mają solidny zespół zarządzający, duży rynek oraz unikalny produkt lub usługę dającą przewagę konkurencyjną.

Venture Capitalist

Venture Capitalist kto to?

Jak wspomniano na początku tego artykułu, venture capital polega na finansowaniu przedsiębiorstw o wysokim potencjale, wysokim ryzyku, znajdujących się w fazie wzrostu, rozpoczynających działalność. Inwestor venture capital jest więc inwestorem, który dostarcza kapitał firmom o dużym potencjale wzrostu.

Venture Capitalist kontroluje pulę pieniędzy wniesionych przez zamożne osoby fizyczne, firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, fundacje i korporacyjne fundusze emerytalne. Każdy z partnerów posiada część funduszu, ale to firma VC decyduje o tym, gdzie pieniądze zostaną zainwestowane. Kapitał często jest inwestowany w przedsiębiorstwa lub przedsięwzięcia, które większość banków i rynków kapitałowych uznałaby za zbyt ryzykowne. Firma venture capital jest komplementariuszem, a pozostałe spółki są komandytariuszami.

Wśród najbardziej znanych inwestorów venture capital są Jim Breyer z wczesnych inwestorów Facebooka i Peter Fenton, inwestor w Twittera.

Venture capital – Historia

Na początku XX wieku George Doriot, przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, aby zdobyć dyplom z dziedziny biznesu i ekonomii. Następnie został profesorem zarządzania biznesem na Harvardzie, również pracował w banku inwestycyjnym. Założył pierwszą publiczną firmę typu venture capital, Research and Development Corporation (ARDC).

Po uchwaleniu Investment Act w 1958 roku finansowanie startupów zaczęło przypominać współczesny przemysł venture capital. Dzięki uchwaleniu tej ustawy, Small Business Association, które powstało pięć lat wcześniej, mogło licencjonować firmy inwestycyjne dla małych przedsiębiorstw.

Ze swej natury venture capitalist inwestuje w przedsiębiorstwa o wysokim potencjale wzrostu i znacznym ryzyku. Fairchild Semiconductor (FCS), jedna z pierwszych i odnoszących największe sukcesy firm produkujących półprzewodniki, była pierwszym startupem wspieranym przez venture capital, tworząc ścisły związek między venture capital a rozwijającymi się technologiami w Bay Area w San Francisco.

Najbardziej znani inwestorzy venture capital

Najbardziej znani inwestorzy venture capital to Jim Breyer, wczesny inwestor w Facebooka, Peter Fenton, inwestor w Twittera, Peter Theil, współzałożyciel PayPala i Jeremy Levine, pierwszy inwestor w Facebooka.

Innym wielkim inwestorem venture capital jest Tim Draper, który zbił ogromną fortunę inwestując w ryzykowne start-upy.

Venture Capitalist- Laurance S. Rockefeller

ARDC pozyskiwała pieniądze z prywatnych źródeł od zamożnych rodzin. Przez długi czas w Stanach Zjednoczonych to właśnie zamożne rodziny, takie jak Rockefellerowie czy Vanderbiltowie, finansowały nowe firmy lub zapewniały kapitał na rozwój.

W 1938 r. Laurance S. Rockefeller dzięki swoim inwestycjom venture capital zdołał sfinansować i stworzyć linie lotnicze Eastern Airlines i Douglas Aircraft.

Utworzenie kilku spółek Venture Capital

ARDC miała na swoim koncie miliony od instytucji edukacyjnych i firm ubezpieczeniowych. W wyniku powstały firmy takie jak Morgan Holland Ventures i Greylock Ventures. Zostały one założone przez absolwentów ARDC, podobnie jak inne firmy, takie jak J.H. Whitney & Company, które powstały w połowie XX wieku.

Venture Capitalist: Lata 60. i 70.

W tych latach liczba niezależnych firm venture capital stale rosła. Doprowadziło to do założenia National Venture Capital Association na początku lat 70.

Venture Capitalist: Lata 80. i 90.

Firmy typu venture capital zaczęły ponosić pierwsze straty w połowie lat 80-tych, po tym jak branża ta doświadczyła zwiększonej konkurencji ze strony firm zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i spoza nich.

Podobnie, w 1990 r., inwestycje venture capital zaczęły przybierać na sile. Ale nie wszystko było idealne do roku 2000. Wiele firm technologicznych upadło, co skłoniło inwestorów venture capital do sprzedaży swoich inwestycji z dużymi stratami.

Venture Capitalist (VC)- Podsumowanie

Venture Capitalist zarabia na odsetkach od swoich inwestycji, a także na opłatach za zarządzanie. Firmy VC pobierają zazwyczaj 20% zysków z funduszy private equity, podczas gdy reszta trafia do ich komandytariuszy.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...