Co to jest strategia transakcyjna Pin Bar?

Strategia Pin Bar to system transakcyjny, który stał się popularny w ostatnich latach i umożliwia zarówno wejście jak i wyjście z pozycji. Opiera się na konkretnej formacji świecowej i akcji cenowej, która następuje po tej formacji. Formacja Pin Bar została wprowadzona przez słynnego inwestora analizy technicznej o imieniu Martin Pring, który rozpoczął swoją karierę w 1969 roku.

Czym jest strategia Pin Bar w tradingu?

Kiedy używamy świec, pin bar jest jednym z najbardziej zalecanych świec do handlu w danym scenariuszu rynkowym. Zawsze powinieneś handlować z wykorzystaniem świec japońskich, biorąc pod uwagę rynek, aktywa, to co analizujesz i obszar wykresu, w którym pojawia się formacja świec japońskich.

Pin bar jest japońską formacją świecową składającą się z pojedynczej świecy odwrócenia. Istnieją dwa rodzaje pin bar: bycze i niedźwiedzie. Zazwyczaj wskazuje on odwrócenie w kierunku wyższych lub niższych cen, w zależności od poprzedniego trendu.

Byczy Pin Bar

Co oznacza byczy pin bar? Wskazuje on na zbliżający się trend wzrostowy. W środku trendu spadkowego, byczy pin bar pojawia się w miejscu wyczerpania trendu. Jego formacja znajduje się u góry i odzwierciedla duży cień spadkowy. Widać, że podczas gdy sprzedający wymuszali spadek cen, kupujący wypychali ceny w górę. Kiedy ta świeca się formuje, właściwe jest wejście w pozycję kupna.

Niedźwiedzi Pin Bar

Niedźwiedzi Pin Bar wskazuje na zbliżający się trend spadkowy. W obecności byczego trendu, niedźwiedzi pin bar pojawia się w punkcie wyczerpania trendu. Widać go na dole wykresu, który rzuca duży cień w górę. To pokazuje, że kupujący próbują podnieść ceny. Natomiast sprzedający obniżyli ceny. Kiedy pin bar spada, właściwe jest wejście w pozycję sprzedaży.

Na czym polega strategia tradingowa Pin Bar?

Główne cechy tego systemu są następujące:

 • Jest to konserwatywna strategia, która oferuje możliwości o niskim ryzyku i wysokim zwrocie.
 • Wzorzec, na którym opiera się strategia, rzadko się pojawia.
 • Czas wejścia jest krytyczny.
 • Formalizowanie poziomów wsparcia/oporu może być trudne.
 • Wskaźnik strat może być bardzo wysoki, jeśli stosowany jest break-even.

Na rynkach z trendem, technika pin bar może oferować punkty wejścia o wysokim prawdopodobieństwie i dobrym stosunku ryzyka do zysku. Przedstawia ona scenariusze odwrócenia trendu, pokazując, że rynki bycze i niedźwiedzie w rzeczywistości walczą o przesunięcie ceny w górę lub w dół. Aby potwierdzić byczy pin bar, konieczne jest, aby formacja ta uformowała się w środku trendu spadkowego. Podobnie, byczy trend jest obowiązkowy do potwierdzenia niedźwiedziego pin bara.

Jest to strategia, która jest wykorzystywana głównie na rynku Forex.

Jak działa sygnał Pin Bar?

 • Oblicza długość całego pin bara, od najwyższego do najniższego punktu.
 • Krótka pozycja może być rozważana, kiedy cena przesuwa się poza najniższy punkt.
 • Zlecenie stop-loss może być umieszczone w najwyższym punkcie niedźwiedziego pin bara.
 • Niż pin baru może być oszacowany jako niższy od dwukrotnej długości punktu wejścia. W tym miejscu może zostać umieszczone zlecenie take-profit.

Aby zrozumieć jak działa technika transakcyjna pin bar, należy wiedzieć, że czasami rynek porusza się agresywnie po uformowaniu się pin bara, zwiększając ryzyko dla inwestorów. Aby zapewnić, że nowy trend nie zostanie źle oceniony, wielu inwestorów przesuwa swój stop-loss do punktu breakeven, aby zapewnić stosunek ryzyka do zysku 1:1. Następnie stosują oni trailing stop, aby chronić swoje pozycje.

Dlatego, jeśli niedźwiedzi pin bar pojawia się w trendzie wzrostowym, a szczyt knota przesuwa się powyżej kluczowego poziomu oporu, ten punkt może być uznany za sygnał sprzedaży.

Poziomy wsparcia i oporu mogą również stać się potencjalnymi obszarami konfluencji, gdzie dwa lub więcej wskaźników technicznych wskazuje na potencjalne odwrócenie trendu. Takie obszary konfluencji są trudniejsze do przełamania, a wyższe ramy czasowe prowadzą do silniejszych obszarów. Istnieje wiele wskaźników technicznych, które mogą potwierdzić strefę konfluencji. Na przykład:

 • Pojawienie się formacji wykresu z podwójnym dnem w obszarze, który wcześniej był poziomem wsparcia, wskazuje na potencjalną strefę konfluencji cenowej.
 • Handel pin barami na wykresach o wyższych ramach czasowych, takich jak 4-godzinne lub dzienne, jest lepiej dostosowany do wykresów krótkoterminowych, takich jak 5-minutowe.
 • Handel odbywa się zazwyczaj w kierunku przeciwnym do tego, w którym wskazuje pin bar. Byczy pin bar odrzuca niskie ceny, co oznacza, że można rozważyć zajęcie długiej pozycji.
 • Pin bary pojawiają się zarówno w warunkach rynkowych jak i trendowych, więc są uważane za uniwersalne wskaźniki handlowe. Jednak może lepiej nie handlować w środku rynku konsolidującego lub bocznego.
 • Jeśli długi knot nie przekracza poprzedniej akcji cenowej, uznaj pin bar za fałszywy.

Inwestuj za pomocą najlepszych platform handlowych

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

Przeczytaj także:

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Handel Futures (kontraktami terminowymi)
W tym artykule postaramy się szczegółowo wyjaśnić, czym jest rynek kontraktów futures i jak działa handel futures, a także jakie są możliwości dla inwestorów i jak można postawić pierwsze kroki na tych złożonych finansowych instrumentach pochodnyc...