Co to jest prawo poboru?

Inwestując w spółki, wielu nowych inwestorów często nie zna niektórych terminów giełdowych. W tym wpisie omówimy prawo poboru i sposób podziału procentów.

Czym są prawa poboru?

Prawo poboru definiuje się jako pierwszeństwo przyznane akcjonariuszom spółki do udziału w podwyższeniu kapitału spółki. Innymi słowy, mogą oni uczestniczyć lub nie w podwyższeniu kapitału poprzez objęcie nowych akcji w proporcji ustalonej przez spółkę.

Na przykład: dwie nowe akcje na każde pięć posiadanych akcji, jeżeli podwyższenie kapitału wynosi 40% istniejącego kapitału. W niektórych przypadkach prawa do akcji muszą być przedmiotem obrotu giełdowego, a akcjonariusze, którzy nie chcą uczestniczyć w podwyższeniu kapitału, mogą sprzedać prawa do akcji na giełdzie.

Należy jednak wiedzieć, jakie są prawa poboru.

Prawo pierwokupu

Prawo do wcześniejszego poboru to sytuacja, w której spółka oferuje swoim dotychczasowym akcjonariuszom możliwość zakupu dodatkowych akcji po obniżonej cenie. Obniżona cena jest zwykle utrzymywana przez pewien czas, po czym wraca do normalnego poziomu.

Dlaczego firmy oferują prawo poboru?

Spółka, jak już wspomniano, oferuje prawo poboru w celu pozyskania kapitału. Jeśli więc dotychczasowi udziałowcy zdecydują się na zakup dodatkowych udziałów, firma może wykorzystać te środki na spłatę zobowiązań, nabycie aktywów lub ułatwienie ekspansji bez konieczności zaciągania kredytu w banku.

Zalety i wady posiadania praw poboru

👍 Zalety👎 Wady
Jest to okazja dla obecnych akcjonariuszy do zwiększenia swojego udziału w spółce po niższych kosztach, a tym samym do uzyskania większej ekspozycji na akcje spółki.Prawa poboru wiążą się z ryzykiem, ponieważ obecni udziałowcy mogą nie chcieć kupować więcej udziałów w spółce, jeżeli jej rozwój będzie wolniejszy. W takim przypadku rynek może zinterpretować prawo poboru jako sygnał ostrzegawczy, że spółka może mieć kłopoty.
Liczba nowych akcji, które inwestor będzie mógł kupić, zależy od jego aktualnego stanu posiadania (jest to proporcjonalne, ponieważ więksi akcjonariusze będą mogli kupić więcej akcji niż mniejsi).Jeżeli wyemitowane akcje zostaną sprzedane na otwartym rynku, ich wartość może ulec rozwodnieniu w związku ze zwiększoną podażą rynkową.
Jest to również okazja dla osoby fizycznej do zabezpieczenia inwestycji przed ewentualnym rozwodnieniem, które występuje w przypadku emisji większej liczby akcji przez spółkę.

Procent: prawo poboru

Oto jak działa procentowy udziałowy prawa poboru:

  1. Subskrybenci akcji nowej emisji muszą, w momencie składania zapisu, wpłacić na rzecz spółki co najmniej 25% wartości nominalnej subskrybowanych akcji. W przypadku dopłaty, należy ją w całości uiścić w momencie zapisów.
  2. Jeżeli podwyższenie kapitału nie zostanie w pełni subskrybowane w wyznaczonym terminie, kapitał zostaje podwyższony o kwotę równą zebranym zapisom tylko wtedy, gdy uchwała wyraźnie to przewiduje.

Podsumowując, należy wiedzieć, że prawo poboru zapewnia akcjonariuszowi możliwość zachowania niezmienionego udziału w spółce. W tym przypadku jest on proporcjonalny do liczby akcji już posiadanych w ramach podwyższenia kapitału. Jeżeli jednak akcjonariusz nie chce skorzystać z tego prawa, może je sprzedać na rynku za cenę ustaloną na podstawie podaży i popytu, które ukształtują się na rynku praw poboru.

Polecamy także:

Szukasz brokera? Poznaj nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!