Co to jest Margin call i jak działa?

Margin Call jest doskonałym narzędziem, ale jest również dość nieprzyjemną sytuacją, w którą każdy z nas po trochu się wplątał. Zwłaszcza gdy zaczynamy inwestować z użyciem finansowych instrumentów pochodnych i nie znamy zakresu ryzyka związanego z dźwignią finansową. Aby wiedzieć, jak rozpoznać wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego lub margin call, musimy wiedzieć, co oznacza margin trading.

Margin call

Margin Call: Co to jest?

Wezwanie Margin Call to powiadomienie wysyłane przez brokera do inwestora korzystającego z dźwigni finansowej, mające na celu zażądanie większej ilości środków na jego rachunku. Ma to miejsce, gdy nabyte przez Ciebie aktywo finansowe doznaje załamania, które uniemożliwia spełnienie minimalnego depozytu zabezpieczającego narzuconego przez tego brokera. Często używa się angielskiego wyrażenia „margin call”. W praktyce jest on uruchamiany na rachunku handlowym. Inwestor jest wzywany do dodania kwoty zabezpieczenia, aby zapobiec zamknięciu jego otwartych pozycji na rynkach finansowych.

Jak działa Margin Call?

Aby zrozumieć znaczenie margin call, wyjaśnimy, jak to działa. Podczas handlu z dźwignią, broker pozwala na dokonanie określonej transakcji, nawet jeśli posiadasz tylko niewielką część kapitału, reszta jest finansowana. Ta niewielka część inwestycji stanowi depozyt zabezpieczający, czyli gwarancję kapitału, który jest wymagany do zawarcia transakcji.

Jednak w momencie, gdy transakcja okazuje się być stratna w wysokości równej lub zbliżonej do kwoty depozytu zabezpieczającego, pojawia się wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, aby zapobiec sytuacji, w której rachunek handlowy wychodzi na czerwono. Bardzo często zdarza się, że brokerzy CFD pracują na depozycie zabezpieczającym. Dobrze jest wiedzieć, z jaką dźwignią zamierzasz pracować i jakie marże są wymagane w zależności od instrumentu, którym handlujesz.

Dźwignia ta zwykle waha się od 1:100 do 1:1000 lub więcej, choć najczęściej wynosi od 1:10 do 1:200. W praktyce oznacza to, że mając 1 euro na koncie możesz handlować tak, jakbyś miał 100 lub 1000.

Ale brokerzy CFD nie są jedynymi, którzy pozwalają na taki handel. Platformy obrotu akcjami pozwalają również na krótką sprzedaż akcji bez konieczności korzystania z CFD.

Sprzedajesz aktywa, których nie posiadasz: nie wymaga to uiszczenia pełnej opłaty transakcyjnej, zwłaszcza jeśli są to akcje typu „A” (najwyższej jakości). Wymaga 50% nakładu, „zabezpieczenia lub marży”, a nie wpłaty.

Przykład Margin call w handlu

Aby zrozumieć, czym jest margin call i co może się stać, gdy korzystamy z dźwigni finansowej, najlepiej podać przykład handlu z margin call.

Wyobraźmy sobie, że posiadamy rachunek depozytowy, na którym mamy 50 000 euro i chcemy otworzyć pozycję z akcjami, na którą potrzebujemy 100 000 euro. Nasz broker wymaga od nas posiadania depozytu zabezpieczającego w wysokości 25% całej otwartej transakcji.

W naszym przypadku i dla pozycji o wartości 100 000 €, wymagany przez brokera depozyt zabezpieczający wynosi 25 000 €, ponieważ powszechnie oblicza się go od całości pozycji, a nie od kwoty wykorzystanego kredytu.

Załóżmy hipotetyczną, ale realną sytuację. Rynek załamuje się i nasza pozycja o wartości 100 000 euro jest teraz warta 60 000 euro.

Wartość naszego majątku została zmniejszona do 10.000 euro. Mieliśmy 100 000 €, poprosiliśmy o 40 000 €, ponieważ wartość pozycji wynosi teraz 60 000 €; jesteśmy na -50 000 €, ponieważ stanowi to pożyczkę oferowaną przez brokera, nasz realny kapitał wynosi 10 000 €.

Bylibyśmy w sytuacji margin call, ponieważ broker wymaga od nas utrzymania depozytu zabezpieczającego w wysokości 25% całej transakcji, co z 60 000 euro daje 15 000 euro. Ponieważ nasz „realny” kapitał wynosi 10 000 EUR, brakuje nam 5 000 EUR do pokrycia wymaganego depozytu zabezpieczającego.

W takiej sytuacji broker wystosowałby do nas wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i musielibyśmy wnieść więcej kapitału lub zamknąć część lub całość pozycji.

Jak możemy zapobiec zamknięciu pozycji przez Margin Call?

Każdy broker jest inny i ma swoje metody ustalania marży i komunikacji (email, telefon, sms) ze swoimi klientami. Wszystko jest ustalane przy zawieraniu umowy o handlu na rachunku rzeczywistym, którą polecamy bardzo dokładnie przeczytać.

Zasadniczo zalecenie jest takie, aby zawsze mieć wystarczającą ilość gotówki na koncie i przede wszystkim nie nadużywać dźwigni finansowej. Zawsze bowiem znajdą się sytuacje, w których nie będziesz w stanie działać szybko. Większość platform handlowych pozwala na korzystanie z aplikacji na telefonie komórkowym, dzięki czemu możesz monitorować swoje pozycje przez cały czas.

Zawsze pamiętaj o trzech dostępnych opcjach:

  • Przeniesienie środków w celu przywrócenia dostępnego marginesu;
  • Dobrowolne zamknięcie części otwartych transakcji w celu zmniejszenia stosowanego depozytu zabezpieczającego;
  • Nie robić nic i czekać na ewentualne konsekwencje, np. automatyczne zamknięcie wszystkich pozycji przez brokera.

Rada jest oczywiście taka, by za wszelką cenę tego unikać; jednak w przypadku sytuacji, na które nie mamy wpływu, należy działać szybko i nigdy nie przechodzić w tryb „nadziei”. Nawet jeśli istnieje ochrona przed ujemnym saldem, dobrze jest jej unikać.

Powiązana lektura:

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...