Co to jest kapitalizacja rynkowa?

Kapitalizacja rynkowa spółki to łączna wartość rynkowa jej akcji znajdujących się w obrocie. Kapitalizację rynkową spółki określa się poprzez pomnożenie liczby akcji pozostających w obrocie przez bieżącą cenę rynkową za akcję. Inwestorzy i analitycy wykorzystują wskaźnik market cap do porównywania i kategoryzowania spółek na podstawie ich wielkości. W tym poście wyjaśnimy co to jest kapitalizacja giełdowa i jak ją obliczyć.

kapitalizacja rynkowa

Czym jest kapitalizacja rynkowa?

Kapitalizacja rynkowa lub kapitalizacja giełdowa to łączna wartość akcji danej spółki na rynku, co oznacza, że wartość wszystkich akcji sprzedanych na rynku odpowiada łącznej wartości spółki; jest to bardzo powszechna strategia inwestorów w celu określenia rodzaju inwestycji i zysków do osiągnięcia. Jeśli spółka ma określoną liczbę akcji w obrocie, to pomnożenie liczby X przez cenę za jedną akcję stanowi całkowitą wartość spółki. Ponieważ wartość ta przedstawia rynkową wartość spółki, wykorzystuje się bieżącą cenę rynkową (CMP) jej akcji oraz liczbę znajdujących się w obrocie akcji.

Jak obliczyc kapitalizację rynkową?

Aby obliczyć market cap, należy wykonać następujące kroki:

1. Określenie wartości akcji spółki, w tym celu konieczne jest ustalenie, na jakiej giełdzie są notowane akcje spółki.

2. Poznaj aktualną wartość każdej akcji w spółce, pamiętaj, że wartość akcji może codziennie rosnąć lub spadać.

3. Wyznacz całkowitą liczbę akcji, które firma posiada na giełdzie.

Obliczenia

Po wykonaniu tych czynności należy przeprowadzić następujące obliczenia matematyczne:

Liczba akcji X cena rynkowa każdej akcji = Kapitalizacja rynkowa lub Kapitalizacja giełdowa.

Po otrzymaniu wyniku wartości kapitalizacji rynkowej można określić, do jakiej kategorii należy firma, ustalając następujące rodzaje kapitalizacji:

Mega kapitalizacja (Mega Cap)

Termin mega cap odnosi się do największych spółek w świecie inwestycyjnym na podstawie ich kapitalizacji rynkowej. W wielu branżach akcje o mega kapitalizacji mają duże znaczenie ze względu na ich wielkość oraz ilość towarów i usług sprzedawanych w danym okresie. Kategoria ta obejmuje duże konglomeraty biznesowe o wartości kapitalizacji przekraczającej 300 000 mln USD.

Duża kapitalizacja (Large Cap)

Termin large cap odnosi się do klasy popularnych akcji, które inwestorzy preferują ze względu na ich stabilność. Spółki o dużej kapitalizacji rynkowej są mniej narażone na sytuacje, które zmusiłyby je do całkowitego zaprzestania działalności. Jednak ze względu na swoją wielkość mają one zazwyczaj ograniczony potencjał gwałtownego wzrostu, co skutkuje niższymi potencjalnymi stopami zwrotu. Wartość kapitalizacji rynkowej pomiędzy $10,000 a $300,000 milionów, odpowiada markom lub firmom o największej wartości na świecie.

Średnia kapitalizacja (Mid Cap)

Spółki o średniej kapitalizacji plasują się pomiędzy spółkami o dużej i małej kapitalizacji. Spółki o średniej kapitalizacji mogą się podobać inwestorom, ponieważ oczekuje się od nich wzrostu zysków, udziału w rynku i wydajności. Znajdują się one w połowie swojej trajektorii wzrostu. Są one uważane za bardziej ryzykowne niż spółki o małej kapitalizacji, ale mniej ryzykowne niż spółki o dużej kapitalizacji, ponieważ nadal znajdują się w fazie wzrostu. Wartość rynkowa od 2 000 do 10 000 mln USD – w tej kategorii znajdują się firmy o ugruntowanej pozycji na rynku.

Mała kapitalizacja (Small Cap)

Inwestor inwestujący w small cap zazwyczaj chce inwestować w młode i szybko rozwijające się spółki. Innymi słowy, poszukuje on przyszłych spółek o dużej kapitalizacji. Spółki o małej kapitalizacji są czasami mylone z firmami rozpoczynającymi działalność. Spółki o małej kapitalizacji często mają dobre wyniki finansowe i historię sukcesów. Ceny akcji spółek o małej kapitalizacji mają większe szanse na wzrost, ponieważ są one mniejsze. Kapitalizacja wynosi od 300 do 2.000 mln USD, są to spółki dochodowe, które doświadczyły pewnego poziomu zmienności cen akcji.

Mikrokapitalizacja (Micro Cap)

Akcje spółek o małej kapitalizacji są zazwyczaj bardziej zmienne, a zatem bardziej ryzykowne niż akcje większych spółek. Spółki micro cap stanowią okazję inwestycyjną o wysokim ryzyku i wysokich zyskach dla inwestorów, którzy są skłonni przeprowadzić więcej badań na temat danych spółek, aby ustalić, czy inwestycja jest opłacalna. Wartość kapitalizacji wynosi od 50 mln USD do 300 mln USD.

Jakie zalety i wady niesie ze sobą kapitalizacja rynkowa?

Kapitalizacja rynkowa ma następujące zalety:

  • Jest to właściwe i najbardziej wiarygodne narzędzie do oceny ryzyka inwestycji w konkretną spółkę.
  • Służy do określenia, która opcja jest najbardziej opłacalna do inwestowania.
  • Pozwala poznać całkowitą wartość danej spółki na podstawie ceny jej akcji.

Podobnie, przeprowadzanie kapitalizacji rynkowej przedsiębiorstwa ma następujące wady:

  • Wartość kapitalizacji odzwierciedla jedynie całkowitą wartość spółki akcyjnej, która nie jest całkowitą wartością sprzedaży; należy również wziąć pod uwagę wartość księgową spółki.
  • Cena akcji z uwagi na to, że podlega popytowi i podaży może być przewartościowana.
  • Koszt akcji, które chcesz nabyć, może być zbyt wysoki.

Kapitalizacja rynkowa- Opinia

Pamiętaj, że jest to doskonałe narzędzie dla tych inwestorów, którzy chcą oszacować ryzyko przed inwestycją i w ten sposób zapewnić sobie wysoki procent rentowności w swoich działaniach, choć nie zapominaj, że nawet inwestując w spółki o dużej lub średniej kapitalizacji, zarządzasz ryzykiem zmienności, chociaż w mniejszym stopniu.

Jeśli chcesz skapitalizować, aby uzyskać świetną inwestycję, zapraszamy do brokera, który swoim doświadczeniem w inwestycjach pomoże Ci wybrać najlepszą opcję. Mamy nadzieję, że rozumiesz już co to jest kapitalizacja rynkowa lub kapitalizacja giełdowa.

Szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje????

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.01

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...