Rozporządzenie CFD

Jako nowi inwestorzy wiemy, że CFD to finansowe instrumenty pochodne, które działają na rynkach OTC (over the counter), a rynki te nie są regulowane, w rzeczywistości operacje z tego typu instrumentami pochodnymi nie są dozwolone w Stanach Zjednoczonych. Jednak są używane bardzo często w Europie i znacznej części Ameryki Łacińskiej. Dziś porozmawiamy o „Regulacji CFD”.

Rozporządzenie CFD

Aby wejść w ten temat, odwołamy się do regulatora, ESMA.

Czym jest ESMA?

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Jest to agencja Unii Europejskiej, która ma na celu ochronę inwestorów oraz zapewnienie integralności, stabilności i płynnego funkcjonowania rynków finansowych.

Rozporządzenie wydane przez ESMA

Zmiany regulacyjne, które weszły w życie 1 sierpnia 2018 roku, wprowadzają daleko idące regulacje, które obecnie wpływają na rynek instrumentów pochodnych w Europie. Początkowo działania te były interpretowane jako ograniczenia dla traderów, z drugiej strony dla wielu podmiotów finansowych zmiany te stanowią ogromną przeciwność. Jednak ta nowa sytuacja może doprowadzić do poprawy pozycjonowania i udziału w rynku.

Jakie są nowe przepisy?

Podmiot regulacyjny (ESMA), zdecydował się na zastosowanie nowego mechanizmu, zwanego „interwencją produktową”, którego celem jest ochrona inwestorów detalicznych. Regulacje te koncentrują się głównie na ograniczeniu poziomu dźwigni finansowej, istnieją również inne istotne środki, które weszły w życie.

  • „Interwencja” wprowadza całkowity zakaz opcji binarnych uznanych za zbyt skomplikowane dla inwestorów detalicznych. Z biznesowego punktu widzenia będzie to można złagodzić, rozszerzając ofertę instrumentów finansowych poprzez wprowadzenie gotówki do globalnych indeksów akcyjnych i funduszy ETF (exchange-traded funds). Dla inwestora detalicznego jest to całkowicie zawetowane.
  • Pozostałe zmiany dotyczą instrumentów pochodnych lub kontraktów CFD. Maksymalna dźwignia będzie ograniczona do 30: 1, a nawet do 2: 1. Dźwignia 30: 1 została zarezerwowana dla kolegów z głównych walut, 20: 1 dla innych par walutowych, złota i kursów najważniejszych akcji, 10: 1 dla innych towarów i surowców, 5: 1 dla innych nieokreślonych instrumentów i 2: 1 dla kontraktów CFD. Z badania przeprowadzonego przez portal internetowy wynika, że ponad 90% handlowców sprzeciwia się tym poważnym ograniczeniom. Ze swojej strony ESMA przyznała, że z około 18 500 odpowiedzi, które otrzymała w ramach rundy konsultacyjnej, większość z tej ogromnej liczby pochodziła od klientów prywatnych.

Sugeruje to, że zmiany te nie są dobrze odbierane przez środowiska biznesowe i są sprzeczne z ich interesami. Zmiany te wymagają wyższych poziomów depozytów funduszy w celu utrzymania tej samej ekspozycji rynkowej, co może być szkodliwe, ponieważ fundusze te mogą zostać skierowane na inne rynki. Ponieważ inwestorzy mogą zdecydować się na opuszczenie jurysdykcji UE w poszukiwaniu lepszych warunków handlowych.

  • Standard Stop zostanie włączony, który zaspokoi pozycję, jeśli poziom depozytu środków spadnie poniżej 50% pierwotnego depozytu (na danym koncie). Coś, co można uznać za rozsądny poziom ochrony.
  • „Interwencja produktowa”, wprowadza obowiązkową ochronę przed ujemnym saldem. Oznacza to, że strata inwestora detalicznego, nigdy nie może przekroczyć początkowego depozytu. Propozycja szeroko wspierana przez traderów i inwestorów detalicznych.
  • Rozporządzenie ogranicza szereg zachęt, które mogłyby być oferowane w powiązaniu z transakcjami CFDS. Ten aspekt regulacji ma swoich obrońców i przeciwników, są jednak tacy, którzy uważają, że niektóre zachęty są korzystne w nawiązywaniu długoterminowych relacji z inwestorami (klientami).
  • Wreszcie, „Interwencja” znormalizowała pobieranie odpowiedzialności związanej z ryzykiem. Całkowicie popieram ten aspekt, ponieważ zwiększa on przejrzystość rynku.

Podsumowując, od momentu ogłoszenia w sierpniu 2018 roku, do dnia dzisiejszego, rozporządzenie ma swoich obrońców i krytyków, wygłaszających swoje opinie w różnych mediach. Jak to jest naturalne, efekt oporu wobec nowych zmian nie został przeprowadzony, jednak dla inwestora detalicznego, istnieje wiele korzyści, a dla handlowców i instytucji finansowych powinno to być postrzegane jako okazja do ponownego wymyślenia i poszukiwania nowych alternatyw w celu rozszerzenia ich rynku i oferowania nowych produktów. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Rankia Polska. 


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!