Kontrakty CFD na indeksy giełdowe

Bardzo często można się dowiedzieć o różnych sposobach inwestowania na giełdzie korzystając z sieci społecznych, telewizji, czasopism finansowych i wielu innych. Najczęściej z tych sposobów korzystają nowi inwestorzy na CFD, akcjach, towarach i indeksach giełdowych. Dlatego naszym dzisiejszym tematem będzie: Kontrakty CFD na indeksy giełdowe.

Kontrakty CFD na indeksy giełdowe

Kiedy mówimy o rynku akcji, mówimy o indeksach giełdowych, takich jak Dow Jones Index, SP500, DAX30. Dziś możemy inwestować w indeksy giełdowe, a także kupować akcje notowane na instrumentach pochodnych, takich jak kontrakty CFD.

Aby się w to zagłębić, musimy najpierw wiedzieć, co to jest indeks giełdowy.

Co to jest indeks Bursatil?

Indeks Bursatil jest wskaźnikiem mierzącym rynek akcji, kraj lub wskaźnik bezrobocia. Indeks giełdowy składa się z pewnej liczby akcji spółek, które go tworzą. Ogólnie rzecz biorąc, indeksy giełdowe obejmują spółki o większej kapitalizacji rynkowej niż dany kraj lub obszar geograficzny. 

Każda giełda i każdy kraj na świecie ma swój indeks referencyjny. Indeksy te pozwalają zmierzyć wyniki gospodarcze, polityczne lub społeczne danego kraju. Analitycy, politycy i ekonomiści mogą wykorzystywać indeksy giełdowe do analizowania tego, jak zachowują się rynki finansowe i firmy na tych rynkach.

Dlatego możemy powiedzieć, że kurs giełdowy jest miarą statystyczną, która odzwierciedla zmiany w liczbie akcji, które reprezentują znaczną część całego rynku. Ponieważ byłoby to bardzo trudne do śledzenia, patrzymy na wydajność indeksów, aby uzyskać przegląd rynku akcji.

Zmiana w cenie indeksu reprezentuje proporcjonalną zmianę w dokładnie tych akcjach, które są w nim zawarte, chociaż nie zawsze tak jest.

Jak klasyfikuje się indeksy giełdowe i jak one działają?

Indeks giełdowy odzwierciedla wyniki różnych sektorów lub podmiotów notowanych na giełdzie w danym kraju. Możemy je sklasyfikować w następujący sposób:

  • Według kraju: np. niemiecki DAX30
  • Według grup firm: takich jak S & P 500, która obejmuje główne firmy w Stanach Zjednoczonych.
  • Według sektora: np. indeks NASDAQ, który reprezentuje spółki z sektora technologicznego.

Jak działają

Jeśli jeden z tych indeksów wzrasta lub spada, daje nam to informacje o ogólnych wynikach sektora.

Kiedy cena akcji idzie w górę, ogólna wartość indeksu również się porusza, to samo dotyczy sytuacji, kiedy cena akcji indeksu spada, ogólna wartość indeksu spada.

Średnia wszystkich akcji może być pozytywna, ale podczas gdy niektóre akcje rosną, inne mogą być niskie. Mogą one być w trendzie niedźwiedzim lub byczym.

Jak działają kontrakty CFD na indeksy giełdowe?

Dzięki CFD możemy handlować wszystkimi kursami akcji na całym świecie, ponieważ mogą one być kupowane lub sprzedawane podobnie do tego, jak handluje się na przykład akcjami.

Rodzaje indeksów giełdowych

Istnieją indeksy giełdowe na całym świecie, niektóre są przedmiotem obrotu bardziej niż inne. Przyjrzyjmy się kilku z nich w poniższej tabeli:

Istnieją inne indeksy na całym świecie, takie jak IT40 z Włoch, AEX 25 z Holandii, jednak Losaría, o których mowa, są uważane za starsze.

Jeśli chcesz zainwestować w któryś z tych indeksów, możesz skontaktować się ze swoim brokerem lub odwiedzić nasz przewodnik w Rankia.

Obrót indeksami lub akcjami giełdowymi

Informacje rzucane przez kurs giełdowy i jego wykres są wykorzystywane przez inwestorów celem wykorzystania informacji o cenie z wykresu indeksu akcji:

Dla celów analitycznych, aby zrozumieć trend i wzorce rynkowe indeksu.

Aby handlować CFDS na indeksach giełdowych.

Do zabezpieczania innych setupów handlowych.

Index CFD oferuje również inne korzyści, takie jak:

  • Brak ekspozycji na ryzyko związane z poszczególnymi akcjami.
  • Możliwe jest działanie z dźwignią, więc tylko niewielki procent kapitału jest wymagany do otwarcia transakcji.
  • Kontrakty CFD mogą być handlowane poprzez długie lub krótkie pozycje.
  • Kontrakty CFD na indeksy giełdowe oferują długie godziny handlu.

Przy handlu CFD na indeksy, należy wziąć pod uwagę, że nie jest on notowany na indeksie, ale na indeksie giełdowym CFD.

Popularność kontraktów CFD na indeksy wynika z faktu, że indeksy oferują zmienność akcji za pomocą jednego instrumentu. Preferowane jest zajęcie krótkiej pozycji w kontrakcie CFD, czy to na akcje, czy na indeks, który handluje poszczególnymi akcjami, ponieważ parametry zarządzania ryzykiem, takie jak stop loss, są łatwiejsze do zarządzania.

Koncepcja

Wszechstronność CFDS, pozwala nam na handel akcjami, indeksami, kontraktami terminowymi i innymi aktywami bazowymi. Niezależnie od tego, z jakimi aktywami bazowymi zdecydujemy się handlować, musimy wziąć pod uwagę to, z czym pracujemy, dlatego zalecamy skonsultowanie się z brokerem i zebranie zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego oraz określenie poziomu ryzyka, jakie może on podjąć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź Rankia Polska.

Przeczytaj także:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!