Kontrakty CFD na akcje

W dzisiejszych czasach bardzo często słyszy się o kontraktach CFD na akcje i inne aktywa finansowe. Wielu inwestorów handluje kontraktami CFD dlatego dzisiaj omówimy kontrakty na różnicę oraz wyjaśnimy jak handlować tym instrumentem pochodnym.

Kontrakty CFD na akcje

Co to jest CFD

„Kontrakt na różnicę”, CFD to proste kontrakty dwustronne o niskim koszcie operacji, które pozwalają na handel szerokim wachlarzem instrumentów finansowych poprzez obstawianie i śledzenie różnicy w wartości aktywów bazowych lub gwarantowanego papieru wartościowego pomiędzy datą subskrypcji a datą, w której dany papier wartościowy jest przedmiotem obrotu.

Kontrakty CFD na akcje zwykłe

Handel CFD na akcje zwykłe (te notowane na giełdzie) jest wygodnym i prostym sposobem inwestowania na giełdzie z niewielkim kapitałem, w trybie dwukierunkowym. Te instrumenty pochodne śledzą ruchy oficjalnych cen rynkowych i pozwalają inwestorowi handlować na rynku akcji z dźwignią, co nie jest możliwe w przypadku bezpośredniego handlu akcjami.

Z kolei inwestorowi z długą pozycją pozwala to na otrzymanie zysku z dywidendy oderwanego od wartości, na którą opiewa CFD. Gwarantuje również prawo do udziału w każdej ofercie przejęcia (OPA) oraz do udziału w podwyższeniu kapitału.

Przyjrzyjmy się przykładowi transakcji CFD na akcje: długa pozycja na Apple.

Ten pokaz jest prostym przykładem, nie odnosi się do rzeczywistości wspomnianej firmy.

Pozycja wyjściowa

Wyobraźmy sobie, że Apple jest notowany po 13,93 / 13,94 i przed trendem wzrostowym na rynku, decydujemy się otworzyć długą pozycję (kupić) z CFD ponad 2.000 akcji po 13,94 €.

Wymagany depozyt zabezpieczający wynosi 5%, więc wpłacasz € 1,394 (€ 13.94 x 2,000 akcji x 5%).

Ta transakcja jest obciążona stałą prowizją w wysokości € 10, więc koszt otwarcia pozycji wynosi € 10.

Zamknięcie pozycji

Kilka dni później Apple jest na poziomie 14,75 / 14,76 i decydujesz się zamknąć swoją pozycję na giełdzie sprzedając 2000 akcji po € 14,75.

W przypadku zamknięcia obowiązuje ta sama prowizja w wysokości € 10.

Korzyści z operacji będą następujące:

  • Cena zamknięcia € 14,75
  • Cena wywoławcza € 13,94
  • Różnica €0,81
  • Korzyść: €0,81 x 2,000 Akcji = €1,620.

Należy pamiętać, że przy obliczaniu całkowitego zysku z transakcji, należy również wziąć pod uwagę zapłaconą prowizję oraz korekty z tytułu odsetek i dywidend.

Zalety pracy z CFD

Kontrakty CFD umożliwiają działanie na rynku dwukierunkowym, to znaczy, że można je wykorzystywać zarówno w pozycjach długich, jak i krótkich, dzięki czemu można czerpać korzyści również podczas niedźwiedzich trendów rynkowych.

CFD pozwalają działać z dźwignią, czyli można handlować większym kapitałem niż posiadany, a tym samym potencjalnie zwiększając wyniki, ale wymaga to ostrożności, ponieważ wyniki mogą być pozytywne lub negatywne.

W operacji z CFD otrzymasz korzyści lub straty w zależności od różnicy między ceną zakupu i ceną sprzedaży gwarantowanej akcji pomnożonej przez liczbę CFD na akcje.

Marże i dźwignia finansowa

Kontrakty CFD na akcje zwykłe są produktem lewarowanym, tzn. inwestor musi zapłacić tylko ułamek całkowitej wartości transakcji.

Na przykład, jeśli wymagany zakres na Apple Stocks CFD wynosi 5%, możesz handlować z dźwignią 1:20, więc możesz kupić 20.000 Euro w akcjach Apple z tylko 1.000 depozytu zabezpieczającego.

Podsumowując, kontrakty CFD są pochodnymi instrumentami finansowymi, które mogą znacznie zwiększyć poziom ryzyka, ponieważ są instrumentami lewarowanymi. Dlatego zaleca się handel kontraktami CFD przy jednoczesnym utrzymywaniu rezerwowego funduszu, aby móc sprostać nieprzewidzianym zobowiązaniom.

Biorąc pod uwagę, że kontrakty CFD działają na rynkach OTC (Over the Counter), czyli rynkach niezorganizowanych, są to więc transakcje oparte na kontraktach dwustronnych. Więcej informacji na temat kontraktów CFD i innych kwestii finansowych można znaleźć na stronie Rankia Polska.

Przeczytaj także:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!