CFD- kontrakt na różnicę

Chcesz zainwestować w akcje lub inne aktywa, ale nie masz wystarczającego kapitału. Dzisiaj będziemy mówić o tym czym są CFD – Contract for difference czyli kontrakty na różnicę.

CFD- kontrakt na różnicę

CFD lub kontrakt na różnicę jest kontraktem kupna i sprzedaży, poprzez który zyskujesz lub tracisz pieniądze z powodu różnicy w cenie aktywów bazowych. Oznacza to, że to, co jest przedmiotem obrotu jest zysk lub strata aktywów bez konieczności posiadania samego składnika aktywów.

Jeśli nie jesteś właścicielem składnika majątku, pojawia się następujące pytanie:

Co kupuję?

Wyjaśnijmy, jak: nie kupuje się go, aby uzyskać dostęp do rynku w celu uzyskania korzyści (dywidendy). Płacisz tylko część zwaną „gwarancja”, jeśli jesteś właścicielem aktywów.

Oczywiście, tak jak w przypadku udziału, nie posiadając go traci się prawo głosu i prawo do interwencji na Zgromadzeniu, ale w celu, który nas nie interesuje.

Przykład CFD

Inwestor chce kupić tysiąc akcji banku „X”, a jego akcje są notowane po 7 euro. Inwestor potrzebuje 7 000 euro, aby je kupić, ale jeśli chce kupić CFD, a dźwignia wynosi 1: 100, oznaczałoby to, że za każde 1 euro zainwestowane w zabezpieczenie dostaje 100 euro na rynku kasowym, a inwestor potrzebowałby tylko 70 euro, aby kupić CFD tych tysięcy akcji.

Teraz, z tymi 70 euro zabezpieczenia, inwestor miałby zysk lub stratę 7000 euro (nominalnie) w akcjach Banku „X”. Dlatego, jeśli akcje wzrosną o 10%, dostaną 700 euro, ale jeśli spadną o 5%, poniosą stratę 350 euro.

W istocie, kontrakt na różnicę jest taki sam jak akcje, biorąc pod uwagę wartość nominalną, którą handlują. Różnica jest w wysokości składki dla tego nominału.

Zalety CFD

Główne zalety to:

  1. Możesz uzyskać dostęp do dużej liczby produktów finansowych.

Wcześniej widzieliśmy przykład z akcjami, jednak można kupić CFD na rynkach kontraktów terminowych, towarów, par walutowych itp. Dzisiaj istnieją brokerzy specjalnie dedykowani do CFD.

  1. Możesz wygrać, gdy giełda idzie w dół. Jego najbardziej praktyczną funkcją jest to, że można ustawić krótkie pozycje lub sprzedać, co oznacza, że możesz zyskać, w momencie, kiedy akcja idzie w dół.

Może to być trochę trudne do zrozumienia, ale CFD jest potężnym narzędziem zarówno do zabezpieczenia, jak i wykorzystania długich trendów spadkowych.

  1. Handel kontraktami CFD w krótkim i średnim terminie jest znacznie tańszy niż instrumentami bazowymi.
  2. Przystępność – zazwyczaj trudno jest nowym inwestorom posiadać konta giełdowe o wartości tysięcy euro. Kontrakty CFD pozwalają wejść na rynek przy minimalnym wkładzie początkowym i zachowaniu niskiego poziomu ryzyka.

Pozwala na szeroką gamę zleceń warunkowych, takich jak dynamiczne stop lossy, kupno z limitem itp.

Zachowanie aktywów bazowych jest replikowane, tzn., jeśli kupisz CFD na Bank „X”, jego aktywem bazowym będą akcje, a cena będzie zachowywać się praktycznie tak samo jak cena akcji.

Wady CFD

Regulacja i kontrola – ponieważ jest to stosunkowo nowy rynek i nie ma dobrej regulacji, bardzo łatwo jest, jako nowy inwestor, wpaść w ręce pozbawionych skrupułów brokerów, którzy mogą sprawić, że będziesz myślał, że zyskałeś, kiedy tak naprawdę straciłeś.

Bardzo łatwo jest dać się skusić psychologicznemu aspektowi zakładu i zwiększyć ryzyko straty.

Podsumowując, kontrakty CFD będą miały swoich obrońców i przeciwników. Ważne jest, aby pamiętać, że ich dużym problemem jest to, że przy wysokiej dźwigni generują duże korzyści, ale także straty. Wskazane jest, aby nie rezygnować z analizy technicznej rynku i korzystać z tego, ile planujesz zainwestować inteligentnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach finansowych, odwiedź Rankia Polska.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Jak handlować kontraktami CFD na ropę
Jak handlować CFD na ropę? Najczęściej sprzedawanym surowcem na świecie jest ropa naftowa. Doświadczeni traderzy chętnie handlują tym towarem, ponieważ rynki ropy naftowej są niezwykle zmienne. W wyniku niestabilności geograficznej lub ekonomiczne...
CFD Hedging
Słyszeliśmy wiele o inwestowaniu za pomocą CFD, na indeksach, towarach i akcjach. CFD to finansowe instrumenty pochodne, które mogą być używane jak...