Egzamin CFA: Wszystko, co musisz wiedzieć

Egzamin CFA sprawdza podstawową wiedzę narzędzi inwestycyjnych, wyceny aktywów, zarządzania portfelem i planowania finansowego. Praca na rynku finansowym wymaga dużej dyscypliny, koncentracji i skupienia, ale także dużego doświadczenia i zgromadzonej wiedzy. Jak w każdej karierze, wymaga ona wiele poświęcenia, ciężkiej pracy i nauki. Tylko w ten sposób można osiągnąć sukces i zrealizować wszystkie proponowane cele.

Egzamin CFA – czy warto?

Na rynku finansowym certyfikacja CFA jest najważniejsza ze wszystkich. Renoma CFA jest uznawana na całym świecie i dlatego każdy profesjonalista w tym sektorze chce ją zdobyć. Jest to również sposób na lepsze poznanie świata finansów, pogłębienie wiedzy w sposób bardziej techniczny i formalny. Nawet dla tych, którzy już pracują w branży, CFA jest certyfikatem, który zawsze wnosi coś nowego, inne metodologie i wewnętrzne podejście do strategii i instrumentów finansowych.

Sektor finansowy to bardzo wymagający świat, przemieszczający wiele tysięcy dolarów po całym świecie. W ten sposób CFA funkcjonuje również jako znak jakości i skuteczności, poszukiwany zarówno przez klientów, jak i profesjonalistów. Nic dziwnego, że jest to najbardziej pożądany tytuł na rynku finansowym.

CFA Co to jest?

CFA są zatem inicjałami oryginalnego angielskiego „Chartered Financial Analyst”. Innymi słowy, jak sama nazwa wskazuje, jest to certyfikat zalecany dla wszystkich pośredników finansowych działających w tym obszarze, niezależnie od tego, czy robią to indywidualnie, czy w imieniu innych.

CFA jest przyznawany przez CFA Institute, północnoamerykańską instytucję akredytowaną aby mogła być używana jako tytuł. Osoby posiadające ten certyfikat mogą używać inicjałów CFA w swoim podpisie zawodowym.

Aby uzyskać certyfikat CFA, należy wykazać się dużym zaangażowaniem i dyscypliną w nauce. Jest to niewątpliwie bardzo trudny i wymagający egzamin. Jest on podzielony na trzy poziomy i pierwszy z nich zawiera test z języka angielskiego. Według oficjalnych statystyk, mniej niż 20% kandydatów przystępujących do egzaminu kończy go sukcesem, co wyraźnie wskazuje na jego trudność. Jest to nadal stosunkowo droga certyfikacja, wymagająca wydatków rzędu 3500 dolarów, ale jest tego warta ze względu na drzwi, które otwiera oraz osobiste i zawodowe umiejętności, które pozwala zdobyć.

Certyfikat CFA – Wymagane egzaminy

Jak wspomnieliśmy powyżej, certyfikacja CFA składa się z trzech poziomów, a mianowicie poziomu I, II i III. Poziom I obejmuje również sześciogodzinny test z języka angielskiego. Ma on na celu ocenę poziomu znajomości języka angielskiego – lingua franca międzynarodowego rynku finansowego.

Program nauczania

Coroczne aktualizacje programu nauczania CFA odzwierciedlają najnowsze praktyki, a zakres aktualizacji różni się w zależności od poziomu i roku kursu. W ramach akademickiej części programu CFA odbywają się trzy egzaminy. Etyka jest podkreślana na wszystkich trzech poziomach. Tematy programu nauczania są szeroko podzielone na następujące obszary:

  • Na poziomie I studenci uczą się oceniać aktywa, przygotowywać raporty finansowe i zarządzać portfelami.
  • Na poziomie II nacisk kładzie się na wycenę aktywów oraz zastosowanie narzędzi i nakładów (w tym ekonomii, sprawozdawczości finansowej i metod ilościowych) w wycenie aktywów.
  • Studenci studiów III stopnia uczą się, jak wykorzystywać narzędzia, dane wejściowe i modele wyceny aktywów do zarządzania inwestycjami kapitałowymi, o stałym dochodzie i pochodnymi.

W momencie rejestracji na egzaminy rozpoczynające się w 2008 roku, kandydaci otrzymują automatycznie lektury programowe z CFA Institute. Osoby, które nie zarejestrują się na egzamin, nie otrzymają osobnego curriculum. CFA Institute oferuje niewielki rabat, jeśli student nie zda egzaminu i zda go ponownie w ciągu tego samego roku i nie wysyła ponownie curriculum (curriculum zmienia się tylko co roku).

Możliwe jest, że program nauczania został zmieniony do czasu, gdy student ponownie podejmie próbę w roku innym niż ten, w którym go nie zdał. Komercyjne firmy edukacyjne oferują materiały do nauki do egzaminów CFA, ale nie są one oficjalnie zatwierdzone.

Przeczytaj również:

AI i zautomatyzowane usługi

Przygotowanie w formie kursu jest również oferowane przez szereg organizacji (niektóre z nich są oficjalnie akredytowane). AI, zautomatyzowane usługi inwestycyjne i wydobywanie niekonwencjonalnych źródeł danych są uwzględnione w egzaminie od 2019 roku.

Aby aplikować, kandydat musi spełnić kilka wymagań. Musi posiadać tytuł licencjata lub co najmniej 4 lata doświadczenia zawodowego w sektorze finansowym. Następnie musi posiadać ważny paszport i być członkiem CFA Institute. Obowiązkowo również musi podpisać odpowiedni kodeks postępowania, zgodnie z którym zobowiązuje się do przestrzegania ścisłego kodeksu etycznego zawodu.

Podsumowanie

Jest to również sposób dla CFA Institute, aby zapewnić bardzo wysoki standard jakości i poziom wymagań. W ten sposób osiąga się standard profesjonalnej doskonałości, której wymaga ta branża, zwłaszcza że porusza się w niej dużo pieniędzy i nikt nie chce oddać swoich oszczędności życia w ręce kogoś, komu nie ufa. Dlatego kurs powinien być realizowany kolejno, bez pomijania żadnego poziomu, z pozytywną oceną wszystkich trzech i z pozytywnymi wynikami kończącymi cykle oceny.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!