Certyfikat CFA: Wszystko, co musisz wiedzieć

Egzamin CFA sprawdza podstawową wiedzę z zakresu narzędzi inwestycyjnych, wyceny aktywów, zarządzania portfelem i planowania finansowego. Praca na rynku finansowym wymaga dużej dyscypliny, koncentracji i skupienia, ale także dużego doświadczenia i zgromadzonej wiedzy. Jak w każdej karierze, wymaga wiele poświęcenia, ciężkiej pracy i nauki. Jest to bowiem jedyny sposób na odniesienie sukcesu i osiągnięcie wszystkich proponowanych celów. Zobaczmy czym jest certyfikat CFA i czy warto go zdawać.

Egzamin CFA: Czy warto go zdawać?

Na rynku finansowym certyfikat CFA (Chartered Financial Analyst) jest jednym z najważniejszych. Cieszy się on uznaniem na całym świecie, dlatego każdy profesjonalista z branży chce go zdobyć. Jest to również sposób, aby dowiedzieć się więcej o świecie finansów, pogłębić swoją wiedzę w bardziej techniczny i formalny sposób. Nawet dla tych, którzy już pracują w branży, CFA jest certyfikatem, który z pewnością wniesie coś nowego, inne metodologie i indywidualne podejście do strategii i instrumentów finansowych.

Sektor finansowy to bardzo wymagający świat, w którym przepływa mnóstwo pieniędzy na całym świecie. W ten sposób CFA funkcjonuje również jako znak jakości i wydajności, poszukiwany zarówno przez klientów, jak i profesjonalistów. Nic więc dziwnego, że jest to najbardziej pożądany tytuł na rynku finansowym.

Certyfikat CFA: Co to jest?

CFA to zatem skrót od „Chartered Financial Analyst”. Innymi słowy, jak sama nazwa wskazuje, jest to zalecany certyfikat dla wszystkich pośredników finansowych pracujących w tej dziedzinie, niezależnie od tego, czy robią to indywidualnie, czy w cudzym imieniu.

CFA jest przyznawany przez CFA Institute, północnoamerykańską instytucję akredytowaną do posługiwania się tytułem. Osoby posiadające ten certyfikat mogą używać inicjałów CFA w swoim podpisie zawodowym.

Aby uzyskać certyfikat CFA, należy wykazać się wysokim stopniem poświęcenia i dyscypliny w nauce. Jest to niewątpliwie bardzo trudny i wymagający egzamin. Jest on podzielony na trzy poziomy, a pierwszy z nich obejmuje test z języka angielskiego. Według oficjalnych statystyk, mniej niż 20% kandydatów przystępujących do egzaminu kończy go pomyślnie, co wyraźnie sugeruje jego trudność. Jest to nadal stosunkowo droga certyfikacja, wymagająca wydatku w wysokości 3000 USD, ale jest tego warta ze względu na drzwi, które otwiera oraz umiejętności osobiste i zawodowe, które pozwala zdobyć.

Certyfikat CFA: Wymagane egzaminy

Certyfikacja CFA wymaga zdania trzech poziomów egzaminów: Poziom I, Poziom II i Poziom III. Poziom I obejmuje również sześciogodzinny test z języka angielskiego. Ma on na celu ocenę poziomu znajomości języka angielskiego – lingua franca międzynarodowego rynku finansowego. Każdy poziom składa się z jednego dnia egzaminu, skupiającego się na różnych obszarach wiedzy związanych z inwestycjami, wyceną aktywów, zarządzaniem portfelem, etyką i innych aspektach finansowych. Aby uzyskać certyfikat CFA, konieczne jest zdanie kolejno wszystkich trzech poziomów egzaminów. Poziom I obejmuje również sześciogodzinny test z języka angielskiego. Ma on na celu ocenę poziomu znajomości języka angielskiego – lingua franca międzynarodowego rynku finansowego.

Program nauczania

Coroczne aktualizacje programu nauczania CFA odzwierciedlają najnowsze praktyki, a zakres aktualizacji różni się w zależności od poziomu i roku kursu. W ramach akademickiej części programu CFA odbywają się trzy egzaminy. Etyka jest podkreślana na wszystkich trzech poziomach.

Aby uzyskać tytuł CFA, wymagane są trzy egzaminy, różniące się obszarem tematycznym i formą.

  • Język egzaminów: Warto zauważyć, że wszystkie egzaminy, bez względu na lokalizację, przeprowadza się w języku angielskim.
  • Format egzaminów: Od 2021 roku cały program egzaminacyjny CFA odbywa się wyłącznie w formie komputerowej. Egzaminy realizowane są w specjalnie dedykowanych centrach komputerowych, nie w trybie online.

Poziom I

  • Struktura: Egzamin I odbywa się cztery razy w roku, składając się z dwóch sesji po 90 pytań każda, trwających łącznie 4,5 godziny.
  • Zakres tematyczny: Obejmuje kodeks etyczny, metody ilościowe, ekonomię, analizę finansową, zarządzanie portfelem, oraz analizę różnych instrumentów finansowych.

Poziom II

  • Wymóg: Aby przystąpić do egzaminu II, należy zdać egzamin I i odczekać co najmniej 6 miesięcy.
  • Struktura: Egzamin II składa się z dwóch sesji po 11 setów pytań każda, trwających około 4,5 godziny łącznie.
  • Tematyka: Pokrywa te same obszary tematyczne co Poziom I.

Poziom III

  • Wymóg: Konieczne jest zdanie egzaminu II i odczekanie co najmniej 6 miesięcy.
  • Struktura: Składa się z dwóch sesji: 5–6 setów pytań i 5–6 pytań otwartych wymagających pisemnych odpowiedzi, trwających łącznie około 4,5 godziny.
  • Tematyka: Tematyka obejmuje etykę, ekonomię, zarządzanie portfelem, oraz analizę różnych instrumentów finansowych.

Każdy poziom egzaminu CFA testuje różne obszary wiedzy związanej z branżą finansową i jest wymagany do uzyskania pełnej certyfikacji CFA.

W momencie rejestracji na egzaminy rozpoczynające się w 2008 roku, kandydaci otrzymują automatycznie lektury programowe z CFA Institute. Osoby, które nie zarejestrują się na egzamin, nie otrzymają osobnego curriculum. CFA Institute oferuje niewielki rabat, jeśli student nie zda egzaminu i zda go ponownie w ciągu tego samego roku i nie wysyła ponownie curriculum (curriculum zmienia się tylko co roku).

Możliwe jest, że program nauczania został zmieniony do czasu, gdy student ponownie podejmie próbę w roku innym niż ten, w którym go nie zdał. Komercyjne firmy edukacyjne oferują materiały do nauki do egzaminów CFA, ale nie są one oficjalnie zatwierdzone.

Przeczytaj również:

CFA: AI i zautomatyzowane usługi

Przygotowanie w formie kursu jest również oferowane przez szereg organizacji (niektóre z nich są oficjalnie akredytowane). Sztuczna inteligencja, zautomatyzowane usługi inwestycyjne i niekonwencjonalna eksploracja danych są uwzględnione w egzaminie od 2019 roku.

Aby złożyć wniosek, kandydaci muszą spełnić kilka wymagań. Musi posiadać tytuł licencjata lub co najmniej cztery lata doświadczenia zawodowego w sektorze finansowym. Następnie musi posiadać ważny paszport i być członkiem CFA Institute. Obowiązkowe jest również podpisanie odpowiedniego kodeksu postępowania, zgodnie z którym zobowiązuje się do przestrzegania ścisłego kodeksu etycznego zawodu.

Wnioski

Jest to również sposób dla CFA Institute, aby zapewnić bardzo wysoki standard jakości i poziom wymagań. W ten sposób osiąga się standard profesjonalnej doskonałości, której wymaga ta branża, zwłaszcza że przeprływa przez nią dużo pieniędzy i nikt nie chce oddać swoich oszczędności w ręce kogoś, komu nie ufa. Dlatego też kurs powinien być realizowany sekwencyjnie, bez pomijania żadnego poziomu, z zaliczeniem wszystkich trzech i z pozytywnymi wynikami kończącymi cykle oceny.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!