Upadek giełdy FTX: Czy to koniec kryptowalut?

Kolejna porażka pozamiatała świat kryptowalut. Oprócz upadku Terra USD i Luny, a następnie Three Arrows Capital, musimy dodać nowy – upadek giełdy FTX. I nic dziwnego, skoro to bankructwo spowodowało 20% utratę wartości w Bitcoinie i 30% w Ethereum, nie wspominając o pozostałych altcoinach i stablecoinach.

Ale co się stało z FTX, dlaczego zbankrutował i co najważniejsze, teraz, gdy znany gracz upadł, czy to koniec świata kryptowalut, czy to wszystko było bańką? Przyjrzyjmy się.

Giełda FTX

Giełda FTX: Początki

FTX Exchange był giełdą kryptowalutową, która oferowała handel szeroką gamą aktywów cyfrowych. Giełda została uruchomiona w 2019 roku i miała siedzibę na Bahamach.

FTX oferował wówczas handel instrumentami pochodnymi typu spot i ultra-leveraged. Udostępniła również aplikację mobilną do handlu.

Token FTT był natywnym tokenem giełdy FTX i mógł być używany do płacenia prowizji lub odblokowania specjalnych funkcji. Jednak firma, której prezesem był Sam BankMan-Fried, obsługiwała również szereg metod płatności, w tym przelew bankowy, kartę kredytową i kryptowalutę.

Kim jest Sam Bankman-Fried?

Sam Bankman-Fried jest przedsiębiorcą i menedżerem funduszy hedgingowych. Był założycielem FTX, giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut, oraz Alameda Research, jego spółki holdingowej, czegoś na wzór Berkshire Hathaway Warrena Buffeta.

Bankman-Fried urodził się w Stanford w 1992 roku, a dorastał w Londynie. Absolwent matematyki na Uniwersytecie Stanforda, pracował jako inżynier oprogramowania w Alphabet (Google) i Meta Platforms (Facebook).

W 2019 roku założył FTX, która stała się jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych. A w 2020 roku uruchomił Alameda Research, holding, za pomocą którego obracał ponad 1 mld dolarów dziennie.

Jego postać stała się szczególnie popularna pod koniec 2022 roku, kiedy to przed ukończeniem 30 lat zawalił oba projekty (FTX i Alameda Research), co spowodowało, że w ciągu jednego tygodnia stracił całą fortunę, około 16 miliardów dolarów.

Jednak jego postać zawsze była szczególnie medialna – jego majątek osiągnął około 26 miliardów dolarów, znacznie więcej niż Marka Zuckerberga (gdy obaj mieli po 29 lat), a na pierwszych stronach magazynu Forbes Argentina i Fortune nazywano go nowym Warrenem Buffetem.

Upadek giełdy FTX i powiązanie z Alameda Research?

Wyobraź sobie festiwal muzyczny akceptujący tylko własne fizyczne tokeny jako środek płatniczy i posiadający ich ograniczoną liczbę, powiedzmy 1000 tokenów. Jednak 800 z tych tokenów jest trzymanych w rezerwie zamiast wypuszczanych na rynek, a tokenów, które publiczność może wymienić jest tylko 200. Właśnie ze względu na rzadkość i fakt, że ludzie chcieliby je gromadzić, cena tokenów poszłaby w górę, przynajmniej podczas festiwalu.

Coś podobnego, ale nieco bardziej złożonego, stało się z FTX. Giełda była twórcą i opiekunem własnego tokena FTT. Większość tokenów FTT nie została jednak wypuszczona na rynek, ale równoległa firma Bankman-Frieda, Alameda Research, miała w rezerwie trzy razy więcej tokenów niż było na rynku, więc łatwo było utrzymać ich cenę na stałym poziomie i pozostawały one w dobrej cenie lub nawet szły w górę.

I co zrobił Bankman-Fried? Mówił, że wartość księgowa jego holdingu (Alameda Research) była bardzo wysoka, bo był mocno zainwestowany w PTF.

Jak? Pożyczając ogromne ilości płynnych dolarów, poparte teoretyczną wartością księgową tokenów FTT, które w rzeczywistości handlowały po dobrej cenie. W teorii więc pożyczki były zabezpieczone. Dlatego jeśli Alameda wypłacała dywidendy swoim uczestnikom, więcej osób chciało inwestować, a innym sposobem na to było kupowanie tokena FTT (na giełdzie FTX), który Alameda trzymała w rezerwie. Następnie ten token, ponieważ jego podaż była ściśle kontrolowana, a biznes wydawał się działać w miarę wypełniania zobowiązań, był również utrzymywany w dobrej cenie.

Dynamika bardzo podobna do schematów Ponzi.

Jak to się stało, że FTX i Alameda Research zbankrutowały? Historia tokena FTX

Prawda jest taka, że pułapka księgowa, w którą Bankman-Fried był uwikłany w swoich dwóch projektach, była w stanie działać do czasu, gdy Binance zorientował się w oszustwie.

Mało tego, odkrył, że Alameda Research mogła mieć dziurę na 8 miliardów dolarów popartą jedynie wartością księgową swoich tokenów FTT na rynku, którą holding wciąż eksploatował pożyczkami, aby uzyskać dolary (i tylko po to, aby udobruchać banki i inwestorów wciąż „podgrzewał” wartość FTT, aby wartość tych tokenów wciąż szła w górę i nic się nie działo w sensie księgowym).

Tak więc Binance, który miał dużą pozycję w FTT, chciał ją sprzedać, aby wyjść z projektu, a ponieważ FTX nie trzymał wartości FTT, które kupili inwestorzy, ale większość z nich była trzymana w rezerwach Alameda Research, aby podtrzymać ich wartość księgową, nie mógł spełnić tego żądania, aby przekonwertować FTT na dolary.

Nawiasem mówiąc, jest to praktyka bardzo podobna do tej stosowanej przez banki, które przy wykorzystaniu rezerwy z pewnością nie są depozytariuszami Twoich pieniędzy, ale wykorzystują je do innych działań, takich jak inwestowanie, udzielanie pożyczek i kupowanie obligacji.

W tym momencie wśród społeczności kryptowalutowej zaczęła szerzyć się panika, a większość inwestorów myślała tylko o pozbyciu się swoich tokenów za wszelką cenę (co skłoniło Binance do zakupu giełdy FTX).

W ten sposób w ciągu zaledwie dwóch dni wartość FTT spadła do zera (wszyscy chcieli sprzedawać, a nikt nie chciał kupować), a ponieważ spółka holdingowa Alameda Research była nadmiernie zadłużona, używając wartości FTT jako zabezpieczenia, kiedy wartość tokenów spadła, jak przewidywał Binance, Alameda Research skończyła z debetem w wysokości prawie 8 miliardów dolarów.

Najciekawsze jest to, że ostatecznie Binance nie zdecydowało się na zakup giełdy.

Upadek giełdy FTX

Dlaczego Binance nie kupiło FTX?

Zakup przez giełdę upadłej spółki i przejęcie jej długów nie jest niczym nadzwyczajnym.

W zasadzie na początku myślano (a raczej Bankman-Fried kazał wierzyć), że ten cały upadek wynika z sytuacji braku płynności. Problem w tym, że spółka nie miała płynności gotówkowej, ale poprzez upłynnienie części aktywów problem zostałby rozwiązany.

Z tego właśnie powodu Binance uznał, że zakup giełdy to dobry pomysł: teraz będzie musiał wyłuskać te 8 miliardów dolarów, ale w miarę dojrzewania inwestycji Alamedy, Binance odzyska zainwestowane pieniądze (8 miliardów dolarów).

Ale nie to było problemem, tylko to, że Alameda znalazła się w sytuacji niewypłacalności, czyli likwidując wszystkie aktywa Alameda Research, ten holding stanął przed dziurą w wysokości 8 mld dolarów, za czym, jak powiedzieliśmy, przemawiała wartość tokena FTT na rynku.

Ostatecznie Binance uznało, że przejęcie tej „dziury” jest nie do odzyskania, nawet przy jakichkolwiek przyszłych projektach (lub jest bardzo trudne do odzyskania), a więc nie warto.

Świat kryptowalut jest pełen oszustów i schematów Ponzi, więc te czystki będą się zdarzać w przyszłości i dobrze, że tak się dzieje, aby oddzielić wartościowe projekty od tych, które nie są.

Na przykład giełdy takie jak BlockFi ogłosiły, że blokują wycofywanie środków, podczas gdy Goarbit, piramidalny schemat, który odkryliśmy już w Rankii, już zaczyna opóźniać termin płatności.

Nie tylko to, ale Crypto.com wydawał się mieć problemy, chociaż, należy powiedzieć, że wydaje się, że był w stanie spełnić wszystkie swoje wypłaty.

W skrócie, nowe załamanie w świecie kryptowalut, które dalekie jest od tego, abyśmy myśleli, że Bitcoin (na przykład) jest oszustwem, powinno nas ostrzec, że istnieje wielu oszustów, którzy wykorzystują masową ignorancję świata kryptowalut, aby okradać innych. Ale nalegamy: nie oznacza to, że Bitcoin jest oszustwem, tak samo jak dolar czy euro, choć są oszuści, którzy wykorzystują te waluty do podobnych schematów.

Alternatywy dla giełdy FTX: Brokerzy oferujący kryptowaluty

A jeśli jest tyle niepewności wokół giełd, które nie są regulowane przez podmioty finansowe, to jakie pozostają opcje bezpiecznego inwestowania w Bitcoina? Oto niektórzy regulowani brokerzy.

Brokerzy oferujący kryptowaluty

BrokerProwizje za kupno kryptowalutWięcej informacji
eToro1%Dowiedz się więcej →
Interactive Brokers0.18%Dowiedz się więcej →
XTB3,5 €-4 €Dowiedz się więcej →
*79% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Tutaj znajdziesz pełną listę najlepszych brokerów kryptowalutowych.

Najbardziej wiarygodne giełdy

Giełdy nie są regulowane, więc trzeba uważać. Jednak niektóre opcje, które okazały się bardziej niezawodne, to:

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!