Scalable Capital vs Trade Republic: Który broker jest lepszy?

Scalable Capital jest jednym z wiodących europejskich brokerów i robo-doradców, wspieranym przez Blackrock i Tencent, a założonym przez Erika Podzuweita i Floriana Prukera, byłych pracowników Goldman Sachs. Trade Republic to niemiecki broker założony w 2015 roku przez kilku przedsiębiorców z ekosystemu fintech i bankowości inwestycyjnej. W tym artykule zbadamy Scalable Capital vs Trade Republic z perspektywy produktów, usług i opłat.

Scalable Capital vs Trade Republic: Który broker jest lepszy?

Scalable Capital to bardzo atrakcyjny broker z niższymi prowizjami niż większość brokerów na rynku. Ma on wiele zalet, począwszy od możliwości wyboru rodzaju konta, które najlepiej pasuje do Twojej formy inwestowania. Oferuje szeroką gamę produktów finansowych. W 2022 roku rozpoczął międzynarodową ekspansję w Europie. Ma ponad 500 tys. klientów i od pewnego czasu działa również w Polsce. Platforma specjalizuje się głównie w akcjach, ETF-ach i kryptowalutach. Posiada również największą usługę robo-advisor w Europie, choć usługa ta nie jest jeszcze dostępna w Polsce.

Jedną z mocnych stron Trade Republic jest to, że jej ocena użytkowników na Trustpilot wynosi 4,5/5 na podstawie ponad 13 000 recenzji. Jedną ze słabych stron brokera jest wsparcie klienta, które odbywa się tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tutaj również znajdziemy negatywne recenzje użytkowników, którzy nie otrzymali satysfakcjonującej odpowiedzi.

Niestety, ponieważ nie mają siedziby w Polsce, obaj brokerzy mogą działać tylko na zasadzie zwrotu podatku, a zatem nie mogą działać jako agent podatkowy u źródła. Scalable Capital udostępnia jednak raport z wstępnie wypełnionymi formularzami podatkowymi, przygotowany przez KPMG z danymi dostarczonymi przez Scalable Capital.

Scalable Capital vs Trade Republic: bezpieczeństwo i licencje

Obaj brokerzy są regulowani przez „Bundesbank i BaFin” (Federalny Urząd Nadzoru Finansowego). Dlatego są one regulowane i przejrzyste. Wszystkie depozyty na rachunkach rozliczeniowych są prawnie chronione do maksymalnej wysokości 100.000 EUR na inwestora. W przypadku Scalable Capital klienci posiadają rachunki imienne w Baader Bank, natomiast w przypadku Trade Republic oszczędności znajdują się na zbiorczym rachunku powierniczym „Solarisbank AG Berlin”.

Ponadto obaj brokerzy muszą spełniać wymogi dyrektywy MiFID II, która reguluje unijny rynek instrumentów finansowych.

Scalable Capital vs Trade Republic: koszty i prowizje.

Scalable Capital

W Scalable Capital koszty zależą od wybranego planu profilu. Do wyboru są trzy:

 • Free Broker: Plany oszczędnościowe w zakresie akcji i ETF bez kosztów zlecenia. ETF Prime bez opłaty za zamówienie. Za każdą dokonaną transakcję płacisz opłatę prowizyjną w wysokości 0,99 EUR.
 • Prime Broker: Akcje bez kosztów zlecenia. Wszystkie funkcje DARMOWEGO brokera. Oferuje Ci równe stawki za rzeczywiste transakcje. 2,99 EUR miesięcznie.
 • Prime Broker Flex: Możesz cieszyć się wszystkimi zaletami Prime Broker za € 4.99 miesięcznie, z różnymi elastycznymi opcjami płatności miesięcznych.

W każdej chwili możesz przejść do różnych planów cenowych oferowanych przez Scalable Capital Broker: przejdź do zakładki „Profil” brokera i wybierz „Produkty”. Stamtąd zawsze można zmienić plany brokera. Jeśli chcesz wiedzieć jak otworzyć konto w Scalable Capital, przeczytaj tutaj.

Trade Republic

Trade Republic ma bardzo niską strukturę kosztów dzięki umowom, które ma z LS Exchange, co pozwala uniknąć dużych prowizji na globalnych giełdach. Przeczytaj również naszą recenzję Trade Republic.

Następujące prowizje są zatem darmowe:

 • Odbiór dywidendy.
 • Opieka.
 • Administracja.
 • Wypłaty i wpłaty.

Scalable Capital vs Trade Republic: Platformy handlowe

Trade Republic ma swoją własną technologię. Skupia się głównie na aplikacjach mobilnych (dostępnych na Androida i iOS), aby umożliwić klientom zarządzanie zamówieniami bezpośrednio z ich smartfonów.

Aplikacja Trade Republic

Oczywiście istnieje również platforma desktopowa o tej samej funkcjonalności co platforma mobilna. Aplikacja dostarcza notowania giełdowe w czasie rzeczywistym, pokazując historię pozycji i trendy cenowe. Możesz ustawić alerty cenowe lub otrzymywać wiadomości z powiadomieniami. W Trade Republic nie ma możliwości otwarcia rachunku demo.

Konto demo Scalable Capital

Jak już wspomnieliśmy, nie ma możliwości otwarcia rachunku demo w Scalable Capital i Trade Republic. W przypadku obu brokerów może to być wadą dla początkujących inwestorów, którzy chcą wypróbować platformę lub zintegrować niektóre strategie przed inwestowaniem bez podejmowania ryzyka. W Scalable Capital natomiast dostępny jest darmowy plan brokerski, dlatego można go wykorzystać jako alternatywę dla konta demo.

Platforma Scalable Capital

Dostępna zarówno online, jak i jako aplikacja na iOS i Android, platforma Scalable Capital jest prosta i intuicyjna z:

 • Dynamiczne wykresy aktualizowane w czasie rzeczywistym.
 • Smart Forecast: narzędzie do składania zleceń z limitem i stopem.
 • Alerty i powiadomienia po osiągnięciu ustalonych cen.

Zanim zakończymy nasze opinie na temat platform, chcielibyśmy zaznaczyć, że Trade Republic ma zamkniętą platformę, podczas gdy Scalable Capital ma otwartą platformę. Oznacza to, że Trade Republic wybiera emitentów ETF, w których klienci mogą inwestować, podczas gdy ze Scalable Capital możesz mieć dostęp do wszystkich ETF.

Jako przykład, jeśli chcesz inwestować w ETF-y Vanguard (największy emitent na świecie) możesz ze Scalable Capital, ale nie z Trade Republic. To samo dotyczy Invesco i innych zarządzających.

Scalable Capital vs Trade Republic: produkty

Poniżej przedstawiamy produkty finansowe oferowane przez Scalable Capital:

 • Ponad 6.000 akcji z planami oszczędnościowymi od 1 euro
 • Wybieraj spośród ponad 1900 funduszy ETF i twórz plany oszczędnościowe już od 1 euro
 • Możesz zdywersyfikować ponad 2,000 funduszy
 • Dostępnych kilka kryptowalut (Bitcoin, Ethereum, Litecoin). Ponad 80 instrumentów typu ETP na kryptowaluty.

Uważamy, że należy wspomnieć, że obaj brokerzy mają plany oszczędnościowe. Trade Republic oferuje użytkownikom możliwość powiększania swoich oszczędności poprzez wybór spośród 4 000 różnych planów oszczędnościowych, a wszystko to za darmo na akcjach i ETF-ach. Scalable Capital umożliwia plany oszczędnościowe w funduszach ETF.

Trade Republic oferuje ponad 9 000 europejskich i północnoamerykańskich akcji oraz 1 500 ETF-ów za 1 euro za transakcję. Handel tymi akcjami odbywa się za pośrednictwem elektronicznego MTF o nazwie LS Exchange, gdzie spread odnosi się do niemieckiego rynku Xetra.

Masz dostęp do 32 rynków, z których najważniejsze to:

 • Nasdaq
 • XETRA
 • Euronext

Dlaczego Scalable Capital jest wygodny

Oczywiście Scalable Capital jest bezpiecznym brokerem, gwarantowanym przez CONSOB i chroni pierwsze 100.000 euro poprzez fundusz międzybankowy. Ponadto, jak widzieliśmy, oferuje kilka planów (z których jeden jest bezpłatny: Free broker) i kilka możliwości inwestycyjnych w odniesieniu do wyboru.

Dlaczego Trade Republic jest wygodny

Powód jest prosty: Trade Republic nie jest jak inni brokerzy. Byliśmy bardzo zaskoczeni przejrzystością, z jaką prezentowana była platforma Trade Republic. Nie ma co tłumaczyć się z kosztów i prowizji, bo wszystkie są jasno wypisane. Tak więc nasza opinia o Trade Republic jest bardzo pozytywna. Oprócz tego, że zapewnia regulowany set-up, zalety obejmują bardzo niskie koszty operacyjne (zero prowizji i bardzo niskie spready), zaawansowane funkcje (plany oszczędnościowe) i możliwość rozpoczęcia handlu z minimalnym depozytem w wysokości zaledwie 10 euro .

Oczywiście istnieją wady, które sprawiają, że ten broker nie jest odpowiedni dla handlowców szukających konkretnej usługi. Na przykład nie ma usług social tradingu (więc osoby szukające takich narzędzi muszą skupić się na innych brokerach), a rynek ma ofertę aktywów ograniczoną do akcji i ETF-ów. Obsługa klienta jest również funkcjonalna, ale jednokanałowa. Może on ewoluować z czasem, ale możliwe jest również utrzymanie minimum poprzez skupienie wszystkiego na zdolności tradera do samozarządzania.

Przeczytaj recenzję Trade Republic, aby dowiedzieć się więcej.

Zalety i wady Scalable Capital vs Trade Republic

Aby dowiedzieć się, który z tych dwóch brokerów jest lepszy, podsumowujemy wady i zalety w tych tabelach.

Zalety Trade RepublicZalety Scalable Capital
Rzetelny i regulowany broker.Plan oszczędnościowy w funduszach ETF, akcjach i kryptowalutach.
Prosta platforma handlowa.Szybka i pomocna obsługa klienta na czacie.
Można otworzyć plany oszczędnościowe.W pełni przejrzysta, stała struktura kosztów.
Niskie prowizje.Niskie prowizje i różne opłaty za otwarcie rachunku.
Wady Trade RepublicWady Scalable Capital
Nie posiada konta demo.Skomplikowane przenoszenie do istniejących portfeli.
Handel instrumentami pochodnymi i opcjami nie występuje.Nie posiada konta demo.
Nie działa jako podmiot pobierający podatek u źródła.Nie działa jako podmiot pobierający podatek u źródła.
Obsługa klienta tylko przez e-mail.

Scalable Capital vs Trade Republic: Jak płacić podatek?

Trade Republic nie znajduje się w Polsce i jak wszyscy brokerzy niemający siedziby w naszym kraju, nie może działać jako agent podatkowy. Maklerzy regulują jednak opodatkowanie transakcji papierami wartościowymi i w związku z tym wydają coroczne zaświadczenia podatkowe. Można też uczestniczyć w zgromadzeniach akcjonariuszy i udziałowców spółki oraz otrzymywać dywidendy.

Należy jednak wspomnieć, że Trade Republic oferuje darmową usługę pre-filing, która ułatwi sprawę inwestorom. Sposób działania jest bardzo prosty: na koniec roku otrzymasz dokument podsumowujący, który możesz dołączyć do swojego zeznania podatkowego.

Podobnie jest w przypadku Scalable Capital. Siedziba spółki znajduje się w Niemczech, więc reżim deklaratywny dotyczy inwestorów zamieszkałych w Polsce.

Scalable Capital oferuje polskim klientom bezpłatny raport podatkowy, upraszczający fazę składania rocznych deklaracji podatkowych. Raport jest wysyłany do klientów przed upływem terminu podatkowego. Oznacza to, że nie musisz płacić księgowemu, tylko otrzymujesz wstępnie wypełniony formularz z podatkami, które musisz zapłacić.

Trade Republic vs Scalable Capital: Opinie

Gratulacje dla Trade Republic za szybkie i łatwe rozpoczęcie inwestowania oraz za oferowanie szerokiej gamy akcji i ETF-ów. Byłoby jednak jeszcze lepiej, gdyby umożliwiał handel innymi aktywami, takimi jak instrumenty pochodne, obligacje i CFD.

Choć starają się budować własną platformę, powinni dodać więcej funkcji, takich jak wykresy i ewentualnie dodatkowe raporty i informacje o aktywach do inwestowania (np. raporty do analizy inwestycyjnej). Niemniej jednak jest platforma jest dobrze zaprojektowana i bardzo łatwa w obsłudze.

Możemy stwierdzić, że Scalable Capital jest bardzo atrakcyjnym brokerem z niższymi prowizjami niż większość brokerów na rynku. Ma on wiele zalet, począwszy od możliwości wyboru rodzaju rachunku najlepiej dopasowanego do swojej formy inwestowania, a także oferowania szerokiej gamy produktów finansowych.

Niestety dla obu, ponieważ nie mają siedziby w Polsce, mogą działać jedynie na zasadzie zwrotu podatku, a więc nie mogą pełnić funkcji zastępcy podatkowego. Pomimo tego, Scalable Capital dostarcza wstępnie wypełniony raport podatkowy, który znacznie ułatwi wypełnienie PITu.

FAQ Scalable Capital vs Trade Republic

Czy Trade Republic jest bezpieczny?

Po przejrzeniu wszystkich autoryzacji i historii tego pośrednika finansowego, możemy powiedzieć, że Trade Republic jest bezpieczny w użyciu.

Jakie cechy oferuje Scalable Capital?

Oprócz powyższych, Scalable Capital oferuje kilka funkcjonalności. Ponadto proxy jest dostępne na Web i App, iOS i Android.

 • Dynamic Charts: wykorzystuje elastyczne interwały, aby określić preferowany okres obserwacji i monitorować trendy cenowe.
 • Smart Prediction: pomaga precyzyjniej ustawiać limity i zlecenia stop.
 • Alerty cenowe: Zawsze monitoruj ruchy cenowe poprzez ustawienie alertów cenowych i otrzymywanie powiadomień push, gdy pożądana cena zostanie osiągnięta.
 • Ceny i wykresy w czasie rzeczywistym: zawsze miej oko na dynamikę rynku w czasie rzeczywistym ze wszystkimi ważnymi danymi.

Czy stracę swoje oszczędności, jeśli Scalable Capital upadnie?

Nie. W przypadku upadku brokera, niemieckie ubezpieczenie depozytów sięga do 100 000 EUR, więc Twoja płynność jest chroniona do 100 000 EUR. Bankiem depozytariuszem jest Baader Bank AG. Aktywa zainwestowane w ETF-y są odrębne od aktywów Scalable Capital. Dlatego w przypadku awarii brokera Twoje oszczędności zainwestowane w ETF-y pozostają bezpieczne, a płynność na Twoim rachunku jest chroniona do 100 000 euro.

Jaki system podatkowy obowiązuje w przypadku klientów polskich?

Siedziba Scalable Capital znajduje się w Niemczech, więc reżim podatkowy ma zastosowanie do klientów zamieszkałych w Polsce.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej porównań to polecamy:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!