Najbardziej znane na świecie regulacje dotyczące brokerów (FCA, CNMV, CySEC, BAFIN, CONSOB…)

Inwestorzy muszą być chronieni, muszą mieć pewność, że mogą inwestować bez narażania się na oszustwa lub nieprawidłowo działające systemy. W tym celu przychodzą z pomocą organy regulacyjne, czyli podmioty, których celem jest ocena brokerów oraz powierzenie certyfikatów, które mogą zagwarantować inwestorowi bezpieczeństwo brokera.

świecie regulacje

Najbardziej znane regulacje brokerów na świecie (FCA, CNMV, CySEC, BAFIN, CONSOB…)

Jak tylko broker dostaje licencję, która pozwala mu działać na rynku zainteresowania i w kraju, w którym chce oferować swoje usługi, mówi się, że broker jest regulowany.

Regulacja jest czymś niezbędnym, ponieważ stanowi ochronę dla konsumenta. Oznacza to, że tak jak „PayPal” upewnia kupujących o bezpieczeństwie ich zakupu, w ten sam sposób inwestorzy mogą być spokojni widząc, że broker jest regulowany, ponieważ oznacza to, że platforma jest bezpieczna, a oferowane usługi nie są oszustwem.

Przyjrzyjmy się najbardziej znanym przepisom na świecie.

Regulacje FCA

Financial Conduct Authority jest brytyjskim organem regulacyjnym i jest znany ze swojej surowości i faktu, że działa całkowicie niezależnie, z finansowaniem pochodzącym bezpośrednio z podatków pobieranych przez klientów.

To właśnie jego surowość doprowadziła na przykład do wprowadzenia w marcu 2020 r. wymogu stosowania przez europejskie banki potrójnej warstwy uwierzytelniania użytkownika przy dokonywaniu zakupów online powyżej 30 euro.

Rozporządzenia CNMV

Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych jest hiszpańskim organem regulacyjnym podlegającym Sekretariatowi Stanu. Została założona w Hiszpanii w 1988 roku i jest odpowiedzialna za nadzór nad giełdą papierów wartościowych.

Regulacje CySEC

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd jest niezależnym organem z siedzibą na Cyprze, a jej zadaniem jest regulowanie europejskich brokerów.

Należy zauważyć, że chociaż w przeszłości Cypr nie był częścią Unii Europejskiej, a zatem stanowił raj podatkowy pełen nieuregulowanych brokerów, obecnie Cypr jest częścią Unii Europejskiej.

Oznacza to, że dziś można znaleźć regulowanych brokerów z siedzibą na Cyprze.

Regulacje BAFIN

Federalny Urząd Nadzoru Finansowego jest niemieckim organem regulacyjnym. Jest to niezależna instytucja federalna z siedzibą w Bonn i Frankfurcie, nadzorowana przez Federalne Ministerstwo Finansów.

BAFIN nadzoruje obecnie tysiące banków, firm ubezpieczeniowych i instytucji świadczących usługi finansowe.

Regulacje CONSOB

Commissione nazionale per le società e la Borsa jest niezależnym włoskim organem regulacyjnym. Został on utworzony w 1974 roku, aby nadzorować giełdę i firmy finansowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa, przejrzystości i legalności.

Rozporządzenia MIFID

Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych jest dyrektywą zatwierdzoną w 2004 r., której celem jest stworzenie globalnego rynku finansowego, regulowanego w ramach Unii Europejskiej.

Nie jest to organ regulacyjny, ale warto wziąć go pod uwagę, ponieważ służy on ochronie bezpieczeństwa mniej doświadczonych handlowców. Niektórzy brokerzy wykorzystują formularz do oceny profilu ryzyka inwestora i odradzają zbyt ryzykowne inwestycje.

Wniosek

Pamiętanie o dyrektywie MIFID może być przydatne, ale sprawdzenie, czy broker posiada certyfikat regulacyjny jest niezbędne, aby móc bezpiecznie inwestować.

Mamy nadzieję, że przegląd najbardziej znanych organów regulacyjnych będzie przydatny, ale ponownie zachęcamy, aby nie zapomnieć o sprawdzeniu wiarygodności brokera.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!