Najbardziej znani na świecie regulatorzy rynków finansowych

Jeśli szukasz brokera do inwestowania, na pewno chcesz to zrobić bez wpadania w oszukańcze lub nieprzejrzyste systemy. To właśnie w tym celu, regulatorzy rynków finansowych zapewniają ochronę i bezpieczeństwo Twoich funduszy. Oto najbardziej znane organy regulujące rynki finansowe.

Regulatorzy rynków finansowych

Główne organy nadzoru rynków na świecie

Kiedy broker uzyskuje licencję, która pozwala mu działać na rynku, którym jest zainteresowany i w kraju, w którym chce oferować swoje usługi, mówi się, że ten broker jest regulowany.

Regulacja jest czymś koniecznym, ponieważ jest to ochrona dla konsumenta. Oznacza to, że tak jak ” PayPal ” wśród metod płatności na stronie internetowej zapewnia kupujących o bezpieczeństwie ich zakupu, tak samo inwestorzy mogą czuć się pewni widząc, że broker jest regulowany, ponieważ oznacza to, że platforma jest bezpieczna, a oferowane usługi nie są oszustwem .

Spójrzmy razem na najbardziej znane regulacje na świecie .

RegulatorKraj
CONSOBWłochy
FCAWielka Brytania
CySECCypr
SECUSA
CNMVHiszpania
BaFinNiemcy

CONSOB – Krajowa Komisja ds. Spółek i Giełd

CONSOB jest niezależnym włoskim organem regulacyjnym. Powstał w 1974 roku, aby kontrolować Giełdę Papierów Wartościowych i firmy finansowe w celu zagwarantowania bezpieczeństwa, przejrzystości i legalności.

CONSOB weryfikuje „przejrzystość i poprawność zachowania podmiotów gospodarczych w celu ochrony zaufania i konkurencyjności systemu finansowego, ochrony inwestorów, przestrzegania przepisów finansowych.”

Przeczytaj także:

FCA – Urząd Nadzoru Finansowego

FCA jest angielskim regulatorem i jest znany ze swojej rygorystycznej postawy oraz faktu, że działa całkowicie niezależnie, a fundusze pochodzą bezpośrednio z podatków pobieranych przez klientów.

To właśnie jego powaga doprowadziła na przykład do tego, że w marcu 2020 roku europejskie banki zostały poproszone o stosowanie potrójnego poziomu uwierzytelniania użytkownika przy zakupach online powyżej 30 euro.

CySEC – Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd jest niezależnym organem z siedzibą na Cyprze, a jej zadaniem jest regulacja europejskich brokerów .

Należy zauważyć, że chociaż Cypr nie był częścią Unii Europejskiej w przeszłości, a zatem był rajem podatkowym pełnym nieuregulowanych brokerów, Cypr jest teraz częścią Unii Europejskiej.

Oznacza to, że od teraz można znaleźć regulowanych brokerów z siedzibą na Cyprze.

SEC – Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd

SEC, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, jest organem nadzorującym to, co dzieje się na różnych rynkach papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych i jest jednym z najważniejszych organów regulacyjnych na świecie, biorąc pod uwagę wielkość rynków amerykańskich. Nadzoruje i kontroluje działania odbywające się na tych rynkach oraz agentów, którzy w nich uczestniczą. SEC nadzoruje:

 • Amerykańskie rynki papierów wartościowych.
 • Firmy i korporacje emitujące papiery wartościowe na rynku.
 • Firmy i akcje, które handlują akcjami na rynku.
 • Instytucje finansowe zajmujące się inwestorami.
 • Banki inwestycyjne.
 • Maklerzy i firmy papierów wartościowych.
 • Fundusze inwestycyjne.
 • Brokerzy oferujący produkty inwestycyjne.

CNMV – Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych

CNMV, Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych jest hiszpańskim organem regulacyjnym, który podlega Sekretariatowi Stanu ds. Gospodarki. Została założona w Hiszpanii w 1988 roku i jest odpowiedzialna za nadzorowanie rynku giełdowego.

CNMV ma trzy główne cele:

 • Zapewnienie przejrzystości krajowych rynków papierów wartościowych.
 • Zapewnienie właściwego kształtowania się cen na samym rynku, unikanie ewentualnych manipulacji.
 • Ochrona inwestorów przed oszustwami i sytuacjami, które mogą zaszkodzić im i ich kapitałowi.

Misją CNMV jest zapewnienie bezpieczeństwa, przejrzystości i właściwego funkcjonowania, między innymi, rynków papierów wartościowych w Hiszpanii.

BaFIN – Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych

Federalny Urząd Nadzoru Finansowego jest organem regulacyjnym Niemiec. Jest to niezależna instytucja federalna z siedzibą w Bonn i Frankfurcie, nadzorowana przez Federalne Ministerstwo Finansów.

Aktualnie BaFIN nadzoruje tysiące banków, firm ubezpieczeniowych i instytucji usług finansowych.

MIFID – Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych

W tym przypadku nie mówimy o instytucji, ale o europejskiej dyrektywie mającej na celu ochronę rynków finansowych. Markets in Financial Instruments Directive to dyrektywa przyjęta w 2004 roku w celu stworzenia globalnego rynku finansowego regulowanego w ramach Unii Europejskiej.

Więc nie jest to organ regulacyjny, ale należy go wziąć pod uwagę, ponieważ służy do ochrony bezpieczeństwa nawet mniej doświadczonych handlowców. W rzeczywistości niektórzy brokerzy używają modułu do oceny profilu ryzyka przedsiębiorcy i odradzają inwestycje, które są zbyt ryzykowne.

Regulatorzy rynków finansowych: Wniosek

Uwzględnienie MIFID może być pomocne, ale sprawdzenie czy broker posiada certyfikat regulacyjny jest niezbędne dla bezpiecznego inwestowania.

Mamy nadzieję, że przegląd najbardziej znanych organów regulacyjnych będzie dla Państwa przydatny, ale ponownie zachęcamy, aby nie zapominać o sprawdzeniu wiarygodności brokera .

Przeczytaj także: jak wybrać brokera.

Sprawdź regulowanych brokerów

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!