Mundial Katar 2022: Jak inwestować?

Nie jest tajemnicą, że Polska ma ogromną ilość fanów piłki nożnej. Piłka nożna jest ściśle związana z naszą kulturą, a mundial jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń i zawsze generuje wielkie oczekiwania. Tegoroczny mundial nie jest jednak pozbawiony kontrowersji, gdyż odbędzie się w Katarze.

Mundial Katar 2022: Dobra okazja inwestycyjna?

Bliskowschodni kraj jest jednym z najbogatszych na świecie, głównie dzięki ropie naftowej, a warto zauważyć, że to wydarzenie sportowe jest uważane za najdroższe w historii. Dlatego, mimo kontrowersji związanych z prawami człowieka, nie da się ukryć, że jest to dobra okazja inwestycyjna.

Jeśli więc jesteś fanem piłki nożnej i dodatkowo interesuje Cię znalezienie sposobu na zarabianie pieniędzy, możesz połączyć te dwa zainteresowania inwestując w Mistrzostwa Świata w Katarze 2022. W Rankii wyjaśniamy, jak można to zrobić.

Mundial Katar 2022: Terminarz

Początek mundialu został wyznaczony na 20 listopada, kiedy to gospodarz otworzy turniej, w tym przypadku rozgrywając swój pierwszy mecz z Ekwadorem.

Po fazie grupowej, runda 16 odbędzie się między 3 a 6 grudnia. Ćwierćfinały odbędą się 9 i 10 grudnia. Półfinały odbędą się 13 i 14 grudnia, natomiast wielki finał zostanie rozegrany 18 grudnia.

Dlaczego Katar jest tak bogaty?

Jak to możliwe, że kraj liczący zaledwie 2,8 mln ludzi, którego historia sięga małej wioski rybackiej, jest dziś jednym z najbogatszych na świecie? Odpowiedzią na to pytanie jest coś, o czym już wspominaliśmy: ropa naftowa.

Czytaj też: Jak inwestować w ropę naftową.

Rezerwy „czarnego złota”, odkryte w latach 30. ubiegłego wieku, są głównym źródłem bogactwa Kataru i stanowią łącznie 70% jego dochodów. Ogromna ilość rezerw w połączeniu z faktem, że populacja jest tak mała, to dwa kluczowe czynniki, dzięki którym Katar stał się najbogatszym krajem świata.

Oprócz dochodów z ropy naftowej, Katar rozpoczął w latach 90-tych eksport gazu ziemnego, co jest kolejną dziedziną działalności, która pomogła uczynić go jednym z najbogatszych krajów świata.

W związku z tym, a także dzięki możliwościom gospodarczym kraju, postanowili zainwestować w organizację kolejnych mistrzostw świata. Oczekuje się, że wydarzenie sportowe przyniesie 1,2 miliona gości, dodając do gospodarki około 1,7 miliarda. To z pewnością płodna inwestycja, która przyciągnęła uwagę wielu.

Czym jest katarski Sovereign Wealth Fund: czy mogę w niego zainwestować?

Dzięki nadwyżce budżetowej z zysków z ropy i gazu Emir Kataru postanowił stworzyć Sovereign Wealth Fund, którego celem jest pobudzenie gospodarki kraju. Aby osiągnąć ten cel, pieniądze funduszu są inwestowane w różne klasy aktywów, aby zmniejszyć zależność gospodarczą narodu od energii.

Jego udziały są wyceniane na około 450 mld dolarów, a Emir Kataru powołał właściwy organ inwestycyjny (QIA), który jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania pieniędzmi państwowego funduszu majątkowego. Jego główne inwestycje są na rynkach zagranicznych.

Na pytanie, czy można w niego zainwestować, odpowiedź brzmi: nie, a przynajmniej nie bezpośrednio, ponieważ jest to zamknięty fundusz narodowy. Jednakże, jak w przypadku wszystkich inwestycji, możliwe jest odtworzenie jej wyników poprzez inwestowanie w te same spółki lub rynki, w które inwestuje Qatar.

Jak zainwestować w Mistrzostwa Świata w Katarze 2022?

Nie ma wątpliwości, że Katar brzmi jak interesujący kraj do inwestowania, ale niestety nie jes to możliwe poprzez jego Qatar Investment Authority. Jak już wspomnieliśmy, mundial ma dodać około 1,7 miliarda do krajowej gospodarki, co oznacza, że inwestycja może być bardzo opłacalna.

Najbardziej logicznym sposobem inwestowania w to wydarzenie sportowe jest robienie tego poprzez firmy, które będą w nim uczestniczyć, czyli sponsorów. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w mundial, możesz to zrobić kupując akcje tych 14 spółek:

1AB InBev/BudweiserABI.BR
2AdidasADS.DE
3Coca-ColaKO
4McDonald’sMCD
5VisaV
6Hyundai-Kia005380.KS/000270.KS
7Wanda Group
8Qatar EnergyQFLS.QA
9Qatar Airways002739.SZ
10VivoVVPR
11Hisense000921.SZ
12Mengniu2319.HK
13Byju’s
14Crypto.com

Czytaj także:

Mundial Katar 2022: Sponsorzy mundialu z wyraźnym poparciem dla praw pracowniczych

Największa przeszkoda, przed którą stanęło wielu inwestorów, podejmując decyzję o zainwestowaniu w mundial w Katarze, ma związek z kontrowersjami wokół poszanowania praw człowieka przez ten arabski kraj.

Amnesty International poinformowała w raporcie, że FIFA nie wdrożyła żadnych procedur zapewniających przestrzeganie praw pracowników zaangażowanych w organizację mundialu. Ponadto kraj ten otrzymał na przestrzeni lat liczne skargi dotyczące nadużyć w pracy, a organizacje pozarządowe są zaniepokojone warunkami pracy, zwłaszcza imigrantów.

Na tym konwulsyjnym tle sama Amnesty International przeprowadziła ogólnoświatową ankietę, z której wynika, że firmy sponsorujące imprezę będą musiały publicznie poprzeć finansowe rekompensaty dla wszystkich pracowników.

Jak na razie 10 z nich nie wydało żadnego oświadczenia, natomiast 4 inne opowiedziały się za takimi rekompensatami dla pracowników: AB InBev/Budweiser, Adidas, Coca-Cola, McDonald's.

Podsumowując, jeśli jesteś zainteresowany Mistrzostwami Świata w Katarze z punktu widzenia rentowności, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Nie możesz inwestować w Qatar Investment Authority (QIA), jeśli nie kupisz akcji tych samych spółek w swoim portfelu;
  • Najprostszym i najbardziej logicznym sposobem inwestowania w wydarzenie sportowe jest zakup akcji spółek sponsorujących;
  • Spośród 14 sponsorów, tych 4 wyraziło swoje poparcie dla praw pracowniczych: AB InBev/Budweiser, Adidas, Coca-Cola, McDonald's.

Broker internetowy do inwestowania w Katarze


DEGIROInteractive Brokers
AkcjeTakTak
CFD na akcjeNieTak
Akcje ułamkoweNieTak
Minimalny depozyt0,01 cent.Nie
Konto DemoNieTak
Więcej informacji →Więcej informacji →

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!