Jak zrobić transfer akcji od jednego brokera do drugiego?

W dzisiejszych czasach prowizje i opłaty nie są tak wysokie, a więc transfer akcji stał się normą. Dzisiaj omówimy, jak przenieść akcje z jednego brokera do drugiego.

Jak zrobić transfer akcji od jednego brokera do drugiego?

Co powinniśmy wiedzieć?

Przed rozpoczęciem procesu przenoszenia portfela papierów wartościowych od jednego brokera do drugiego musimy wiedzieć:

Co to jest polecenie przelewu?

Jest to zlecenie wydawane wyłącznie przez posiadacza serii papierów wartościowych w celu przeniesienia tych papierów wartościowych do innego podmiotu prowadzącego depozyt. Może to być wydane z kilku powodów, z których jednym jest konkurencyjność w zakresie stopy operacyjnej jednostki docelowej. Proces ten trwa zazwyczaj od 3 do 4 dni, a zamówienie zostanie wydane za pośrednictwem podmiotu docelowego lub wyjściowego.

Co to jest rachunek papierów wartościowych?

Jest to instrument finansowy, który gromadzi wszystkie papiery wartościowe, które posiadamy (akcje lub obligacje). Jest on otwierany za pośrednictwem pośrednika finansowego, czy to agencji papierów wartościowych, instytucji kredytowej czy brokera internetowego.

Co to jest rachunek bieżący?

Jest to instrument finansowy, który odzwierciedla zyski i straty w zarządzaniu akcjami portfela wartości.

Można powiedzieć, że na rachunku bieżącym (bilansowym) będą znajdować się pieniądze, którymi zarządza się akcjami, a na rachunku papierów wartościowych będą znajdować się tylko papiery wartościowe portfela.

Jakie są wymagania, aby dokonać transferu papierów wartościowych?

Jedynym krokiem, jaki musimy wykonać, aby zainicjować transfer papierów wartościowych, jest dostarczenie oświadczenia o całkowitej pozycji portfela, które stwierdza:

  • Nieruchomości portfelowe.
  • Origin Securities Numer rachunku.
  • Akcje będące przedmiotem obrotu i ich liczba
  • Właściwości zarówno konta początkowego, jak i docelowego.
  • Wskazuje, czy wszystkie papiery wartościowe w portfelu są krajowe czy międzynarodowe.

Są to podstawowe wymagania, które są powszechnie wymagane przez brokera. Gdyby potrzebowali więcej informacji, poinformują Cię o tym.

Jakie opłaty są generowane przez transfer papierów wartościowych?

Jeśli warunek dokonania transferu papierów wartościowych jest spełniony, instytucja depozytowa, która dokonała transferu, zazwyczaj pobiera opłatę. Wartość tej opłaty musi być ustalona w broszurze o maksymalnych opłatach, zarejestrowanej w KPWiG.

Przed pobraniem opłaty, posiadacze mogą skorzystać z jednej z tych opcji:

  • Po przekazaniu akcji bezpośrednio.
  • Nie należy przekazywać akcji za wysokie kwoty prowizji.
  • Sprzedać akcje u obecnego brokera i odkupić je od drugiego brokera, biorąc pod uwagę, że prowizje za kupno i sprzedaż są niższe niż za przeniesienie papierów wartościowych.

„Ustawa wymaga, aby ustalone przez podmiot prowizje znajdowały odzwierciedlenie w umowie podpisywanej pomiędzy klientem a podmiotem. W przypadku zmiany tych prowizji, klienci będą mieli prawo do wypowiedzenia umowy”.

Uwaga: Wielu brokerów oferuje promocje na przeniesienie konta do swojego podmiotu, procent zwrotu od nominalnej kwoty transferu lub prowizje bonusowe, a następnie kompensuje prowizje w momencie transferu od podmiotu inicjującego do posiadacza.

Przeniesienie papierów wartościowych może być opłacalne

Warto zaznaczyć, że wszystko będzie zależało od aktualnej ceny portfela papierów wartościowych i opłat naliczonych od tego transferu. Może wystąpić następujący scenariusz:

Bardziej opłacalne może być sprzedanie akcji i innych papierów wartościowych, które tworzą ten portfel i otwarcie nowego portfela u nowego brokera.

Ważne jest, aby przeanalizować, czy jest to opłacalne dla Ciebie, aby odbudować swój portfel u nowego brokera, biorąc pod uwagę prowizje za kupno i sprzedaż.

Jakie kwestie podatkowe może spowodować przeniesienie własności?

Od przekazania akcji nie płaci się podatków. Jest to przekazanie, a nie sprzedaż. Jednak w międzynarodowych transferach akcji, gdy następuje zmiana właściciela akcji, jest to rozumiane jako czysta sprzedaż i jeśli będzie to konieczne, trzeba również poinformować Skarb Państwa. W przypadku krajowych transferów akcji nie dochodzi do zmiany właściciela.

Jedną z najczęstszych wad przy dokonywaniu przelewów jest to, że rachunek źródłowy lub docelowy jest rachunkiem Omnibus: są brokerzy, którzy nie zezwalają na przelewy na rachunkach Omnibus. Ważne: sprawdź najpierw u brokera, czy zezwala on na taką operację.

Co z rachunkami zbiorczymi?

Na rachunku typu omnibus nasze papiery wartościowe są w imieniu brokera, który nimi zarządza, nawet jeśli są naszą własnością. Na rachunku nominowanym własność portfela papierów wartościowych należy wyłącznie do nas.
Na giełdzie mamy możliwość generowania dochodów zarówno z dywidend z naszych działań, jak również z oszczędności lub z ruchu działań. Aby dowiedzieć się więcej na ten i inne powiązane tematy odwiedź naszą stronę Rankia Polska.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!