DEGIRO: Dostępne rynki oraz rodzaje zleceń

Holenderski broker DEGIRO umożliwia nam zawieranie transakcji na krajowych i międzynarodowych giełdach papierów wartościowych po konkurencyjnych stawkach. Poniżej zostaną przedstawione rodzaje zleceń dostępnych dla każdego rynku oraz ich funkcje. Będziemy rozróżniać różne produkty finansowe, takie jak kontrakty terminowe, opcje i akcje na różnych rynkach, np. na giełdzie Euronext, NYSE itp. Wkrótce Degiro będzie dysponował wszystkimi zamówieniami dostępnymi na każdym rynku.

Dostępne rodzaje zleceń rynkowych

Oczywistym jest, że jeden z najlepszych brokerów na świecie posiada wszystkie istniejące zlecenia rynkowe. Zapoznamy się z nimi poniżej:

Rodzaje zleceń dostępne w Degiro

Zlecenie rynkowe
Zlecenie z limitem
Zlecenie Stop Loss
Zlecenie stop z limitem lub zlecenie z limitem
Zlecenie Good-Till-Cancelled 

Zlecenie rynkowe

Zlecenie rynkowe umożliwia inwestorowi zakup takiej liczby akcji, jakiej zażąda, po najlepszej możliwej cenie, co oznacza, że zlecenie może być realizowane po różnych cenach. Dzieje się tak w przypadku, gdy liczba akcji, na które jest zapotrzebowanie, przekracza liczbę akcji oferowanych po najlepszej dostępnej cenie, a zatem zlecenie zostanie zrealizowane po kolejnej najlepszej cenie, po jakiej akcje są oferowane.

Gdybyśmy chcieli kupić 3000 akcji w ramach zlecenia rynkowego, kupilibyśmy 650 akcji po 4,51 euro, 1500 akcji po 4,53 euro i 850 akcji po 4,55 euro. Byłaby to pojedyncza operacja. Ten rodzaj zlecenia powoduje, że kupujemy po wyższych cenach niż planowaliśmy, zwłaszcza jeśli nie znamy głębokości rynku danego papieru wartościowego. Akcje niepłynne mają zwykle wyższe spready, dlatego warto pamiętać, że ich cena również może być znacznie wyższa.

Zlecenie z limitem

Jest to najczęściej stosowany typ zamówienia w ramach DEGIRO. Celem tego zlecenia jest wskazanie ilości i ceny, po której użytkownik chce kupić lub sprzedać określoną akcję.

Załóżmy, że chcesz kupić 100 akcji firmy Tesla. Obecnie Tesla jest notowana po cenie 909 dolarów, ale po naszej analizie uważamy, że spadnie do 900 dolarów i to będzie lepszy punkt kupna. Teraz złożylibyśmy zlecenie kupna 100 akcji po cenie 900 USD, a gdy cena spadnie, zlecenie zostanie zrealizowane i akcje zostaną kupione taniej, bez konieczności ciągłego obserwowania ceny akcji.

Zlecenie stop loss

To zlecenie pozwala nam ograniczyć stratę w obliczu ruchów cen. Gdy tylko cena osiągnie wstępnie zdefiniowany poziom stop loss, na rynku automatycznie uruchamiane jest zlecenie stop. Stop loss można stosować zarówno na pozycjach byczych (gdy kupiliśmy akcje), jak i niedźwiedzich (gdy mamy krótką pozycję na papierze wartościowym). Możemy również ustawić stop loss na pozycjach, które przynoszą zyski, aby uniknąć ponoszenia strat.

Należy wziąć pod uwagę, że okres obowiązywania stop loss wynosi 90 dni, z wyjątkiem sytuacji, gdy mamy do czynienia z operacją korporacyjną, ponieważ broker usuwa go, aby uniknąć negatywnych skutków w przypadku obniżenia ceny akcji.

Stop z limitem lub zlecenie z limitem

Zlecenie stop limit łączy zlecenie stop loss ze zleceniem z limitem. Podobnie jak w poprzednim przypadku, gdy cena osiągnie ustawiony wcześniej poziom stop, automatycznie uruchamiane jest zlecenie z limitem ceny, w tym przypadku na rynku, po cenie, którą również musimy wcześniej ustalić. W rzeczywistości, gdy ustawiamy poziom stop, musimy również ustawić poziom ceny granicznej, po której chcemy, aby pozycja została zamknięta.

Ten rodzaj zlecenia jest przydatny, ponieważ możemy zdecydować, po jakiej cenie zamknąć pozycję, ponieważ zlecenie, jak wspomniano powyżej, jest składane z limitem ceny i nie jest uruchamiane na rynku, jak w poprzednim przykładzie stop loss.

Różnica między „Stop limit” a „Stop loss” polega na rodzaju zlecenia, które jest przekazywane na rynek po osiągnięciu poziomu stop. W przypadku zlecenia stop limit, zlecenie z limitem ceny jest składane po z góry określonej cenie. W przypadku stop loss, po osiągnięciu poziomu stop, składane jest zlecenie rynkowe, więc nie wiemy dokładnie, po jakiej cenie zostanie zrealizowana cała transakcja.

Good-till-cancelled (GTC) – Jedno zlecenie anuluje drugie

Jest to jedno z najczęstszych zleceń składanych przez inwestorów. Zlecenie to jest aktywne do momentu jego realizacji lub anulowania przez inwestora. Ten rodzaj zlecenia można uzależnić od określonego czasu lub osiągnięcia przez kurs określonego poziomu, aby automatycznie anulować zlecenie.

Rodzaje zleceń DEGIRO

RynekTypZlecenie rynkoweStopGTC
EurexKontrakty terminoweTakTakTak
EurexOpcjeTakNieTak
XetraAkcjeTakTakTak
FrankfurtAkcjeTakTakTak
Euronext AmsterdamAkcjeTakTakTak
Euronext BruselasAkcjeTakTakTak
Euronext LisboaAkcjeTakTakTak
Euronext ParisAkcjeTakTakTak
Bolsa de MadridAkcjeTakTakTak
Bolsa ItaliaAkcjeTakTakTak
NYSE – AmexAkcjeTakTakTak
NASDAQAkcjeTakTakTak
NYSE AkcjeTakTakTak
NYSE ArcaAkcjeTakTakTak
Euronext NYSE LiffeKontrakty terminoweTakNieTak
Euronext NYSE LiffeOpcjeTakNieTak
Bolsa Toronto (TSX)Kontrakty terminoweTakNieTak
Toronto Venture ExchangeOpcjeTakNieTak

Dostępne rynki w DEGIRO

Dywersyfikacja czasowa polega na dokonywaniu nowych zakupów w czasie. Na przykład, jeśli chcemy zainwestować 10.000 euro w firmę ABC, możemy zainwestować 5.000 euro dzisiaj i 5.000 euro później. W każdym razie inwestowanie całego kapitału w tę samą firmę, nawet w tym samym sektorze, byłoby bardzo ryzykowne. Dywersyfikacja sektorowa oznacza inwestowanie w spółki z różnych sektorów, tak aby jeden sektor nie stanowił więcej niż pewien procent portfela.

Dywersyfikacja geograficzna

Ogólnie rzecz biorąc, dywersyfikacja geograficzna trwa dłużej. Kiedy inwestor tworzy portfel, zwykle robi to poprzez inwestowanie w aktywa rynku krajowego, w tym przypadku na rynku ciągłym. Dzieje się tak zazwyczaj ze względu na bliskość firm, znajomość ich marek, produktów, itp.

Dywersyfikacja geograficzna ma jednak kilka zalet. Po pierwsze, jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko kraju poprzez zrozumienie stabilności politycznej i gospodarczej. Ponadto, możemy pozycjonować się w sektorach, które są niedostatecznie reprezentowane na rynku krajowym, takich jak sektor technologiczny. Gdybyśmy chcieli pozycjonować się w zagranicznych spółkach technologicznych, moglibyśmy to robić kupując akcje amerykańskie (np. Alphabet, Facebook, Amazon, Netflix itp.) lub inwestując w ETF-y powiązane z Nasdaq.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Aby handlować na rynkach zagranicznych, czy to akcjami, czy ETF-ami, musimy to robić za pośrednictwem brokera i im mniejszą prowizję zapłacimy, tym lepiej. Na przykład, DEGIRO pobiera prowizję za handel akcjami portugalskimi w wysokości 0,5€ + 0,05% przy maksymalnej kwocie 10€, w przypadku akcji europejskich prowizja wynosi 4€ + 0,05% przy maksymalnej kwocie 60€, a w przypadku ETF prowizja wynosi tylko 2€ + 0,03%, a dodatkowo niektóre z nich są darmowe (sprawdź warunki na liście ETF bez prowizji). DEGIRO nie pobiera opłat za utrzymanie lub opiekę.

Rynki dostępne w systemie Degiro

Dzięki DEGIRO możemy handlować na rynkach europejskich, amerykańskich i azjatyckich:

  • Europa: Holandia, Belgia, Francja, Niemcy, Anglia, Austria, Szwajcaria, Dania, Hiszpania, Finlandia, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Norwegia, Portugalia, Polska, Szwecja, Czechy i Turcja.
  • Ameryka: Stany Zjednoczone (NYSE, Nasdaq, AMEX, Currenex) i Kanada.
  • Oceania: Australia.

Handel na różnych rynkach jest skuteczny do uzyskania szerokiej dywersyfikacji geograficznej, poprzez akcje lub ETF. Portfel z ekspozycją na kilka krajów generalnie wiąże się z mniejszym ryzykiem. W sytuacji, gdy jeden obszar geograficzny ma problemy gospodarcze i nasza ekspozycja na ten obszar powoduje straty, aktywa związane z innymi krajami zrekompensują je.

Jeśli brakuje nam jakiegoś rynku lub popełniliśmy błąd, daj nam znać w komentarzach, a zrobimy korektę. Twoja pomoc jest zawsze mile widziana.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat.   


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!