Właściciel akcji jest również właścicielem odpowiedniej części przedsiębiorstwa. Ponadto niektóre produkty inwestycyjne, takie jak instrumenty pochodne, czerpią swoją wartość z bazowego składnika aktywów lub produktu. Jako aktywa bazowe można wykorzystać akcje, obligacje, towary, waluty, stopy procentowe, indeksy rynkowe, a nawet kryptowaluty.

Instrumenty pochodne: Co to?
Trading oferuje szeroki zakres produktów finansowych, w tym skomplikowanych, takich jak opcje i produkty lewarowane. Początkujący inwestorzy nie powinni inwestować instrumenty pochodne, ponieważ są one bardziej ryzykowne.
Instrumenty pochodne: Rodzaje
Istnieje kilka rodzajów kontraktów na instrumenty pochodne, z których wszystkie oparte są na wartości aktywów bazowych, grupy aktywów lub benchmarku.
W trakcie zawierania kontraktów na instrumenty pochodne, inwestorzy ustalają warunki, w jaki sposób oni i kontrahent będą reagować na wszelkie przyszłe zmiany wartości aktywów bazowych. Inwestor może nabyć instrumenty pochodne poza rynkiem regulowanym (OTC), poprzez sieć maklerską lub na giełdzie.
Należy pamiętać, że pozagiełdowe instrumenty pochodne nie są regulowane ani standaryzowane. Instrumenty pochodne mogą pomóc inwestorom zabezpieczyć ryzyko lub spekulować na ruchach cenowych. Nie ma wątpliwości, że instrumenty pochodne mogą w niektórych przypadkach przynosić wysokie zyski, ale zazwyczaj wiążą się one również z wysokimi kosztami i ryzykiem.
Opcje
Kontrakt opcyjny jest powszechnie stosowanym instrumentem pochodnym. Opcje umożliwiają handel na podstawie przekonania, że cena akcji zmieni się w przyszłości. Zasadniczo, opcje są umowami, które pozwalają posiadaczowi na zakup lub sprzedaż aktywów bazowych po z góry określonej cenie w przyszłym terminie lub przed wygaśnięciem kontraktu, ale bez obowiązku wykonania tego.
Opcje mogą być również nabywane za pośrednictwem rachunków maklerskich, podobnie jak większość innych klas aktywów.
Portfel jednostki może być wzbogacony o opcje. Na przykład, opcje mogą być wykorzystane do ograniczenia strat w spadającym rynku akcji. Hedging jest prawdziwym celem opcji. Celem zabezpieczenia za pomocą opcji jest zmniejszenie ryzyka przy rozsądnych kosztach. Opcja finansowa jest również podobna do warrantów.
Te dwa również mają podobieństwo do turbo-warrantów. Różnią się one od warrantów w momencie osiągnięcia przez cenę instrumentu finansowego ceny zaporowej (określonej ceny). W tym momencie nabywca turbo-warrantu traci prawo do kupna lub sprzedaży aktywa i traci ono swoją wartość.
Kontrakty terminowe (Futures)
Kontrakty terminowe opierają się na umowie, która zobowiązuje strony do kupna lub sprzedaży określonej liczby aktywów lub papierów wartościowych w określonym terminie i po z góry ustalonej cenie. Kontrakty te są przedmiotem obrotu na tak zwanym rynku terminowym.
Swapy
Swapy są również instrumentami pochodnymi. Składają się one z umowy, w której dwie strony wymieniają się korzyściami płynącymi z dwóch różnych produktów, z których każdy jest własnością drugiej strony. Swapy mogą dotyczyć stóp procentowych.
Kontrakty CFD
Kontrakty na różnicę kursową (CFD), fundusze hedgingowe i fundusze inwestycyjne, obligacje, weksle lub wszelkie produkty strukturyzowane zawierające instrumenty pochodne lub dźwignię finansową również należą do kategorii produktów złożonych.
Inne przykłady
Akcje notowane na rynkach regulowanych, bony skarbowe, obligacje rządowe i papiery wartościowe, weksle własne, obligacje i skrypty dłużne emitowane przez rządy lub fundusze sekurytyzacyjne, tradycyjne fundusze inwestycyjne itp.
Zgodnie z przepisami, produkty złożone to takie instrumenty, których cechy nie są wystarczająco znane inwestorom, dla których nie istnieje publicznie dostępna cena i które mogą powodować rzeczywiste lub potencjalne straty przekraczające koszt inwestycji początkowej. Aby inwestor mógł nabyć produkt złożony, jednostka musi przeprowadzić odpowiedni test odpowiedniości (niezależnie od tego, czy transakcja została zainicjowana przez klienta, czy pośrednika). Produkty złożone nie spełniają żadnej lub wszystkich z powyższych czterech cech.
Zgodnie z definicją: „mogą one pociągać za sobą większe ryzyko dla inwestora; zwykle mają mniejszą płynność, w rzeczywistości czasami nie jest możliwe poznanie ich wartości w danym momencie”. Krótko mówiąc, trudniej jest dostrzec związane z nimi ryzyko.
Wśród tych złożonych, najbardziej wyróżniają się pochodne. Są to produkty finansowe, których wartość oparta jest na cenie innego produktu lub aktywa. Aktywa, od których są one uzależnione, mogą być bardzo zróżnicowane. Od akcji, indeksów giełdowych, papierów wartościowych o stałym dochodzie, stóp procentowych, a nawet towarów takich jak złoto.
Przeczytaj także:
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.