Co to jest floor trader?

Floor trader to członek giełdy, który realizuje transakcje wyłącznie na własny rachunek. Większość floor traderów korzysta obecnie z elektronicznych systemów transakcyjnych i nie pojawia się fizycznie „na parkiecie”. W przeszłości floor traderzy stosowali metodę open outcry na giełdach papierów wartościowych. W tym poście dowiesz się, kim jest Floor Trader.

Co to jest floor trader?

Parkiet to miejsce, gdzie kupowane i sprzedawane są instrumenty finansowe, takie jak akcje, obligacje i towary; zazwyczaj są to instrumenty elektroniczne, które można znaleźć na głównych giełdach na całym świecie. Floor trader to członek giełdy, którego zadaniem jest zawieranie transakcji z parkietu giełdy, wyłącznie na własny rachunek. Ci „floor traderzy” używali metody „open outcry” lub „open tender” na giełdzie, ale to się zmieniło. Teraz większość z nich używa elektronicznych systemów handlowych.

Floor traderzy odgrywają kluczową rolę na rynkach papierów wartościowych i towarów, zapewniając płynność i zmniejszając spread bid-ask. Mogą oni być również określani jako indywidualni dostawcy płynności lub zarejestrowani konkurencyjni traderzy.

Jak działają parkiety giełdowe

Dziś parkiety handlowe zdominowane są przez systemy komputerowe. Jest na nich także kilku ludzkich inwestorów, choć ich liczba jest niewielka.

Co to jest trading floor?

Parkiet giełdowy to fizyczne miejsce, w którym inwestorzy kupują i sprzedają papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe. Parkiety handlowe są często spotykane na giełdach i w innych instytucjach finansowych i mogą być również znane jako parkiety giełdowe.

Floor traderzy zazwyczaj pracują w szybkim tempie i w stresującym środowisku, i mogą używać różnych narzędzi i technik do zawierania transakcji i monitorowania warunków rynkowych. Narzędzia te mogą obejmować elektroniczne systemy handlowe, sygnały ręczne i inne metody komunikacji.

Parkiety handlowe mogą być dość chaotyczne, a traderzy krzyczą i gestykulują, aby porozumieć się ze sobą i z klientami. W ostatnich latach wzrosło wykorzystanie elektronicznych systemów handlowych, co w niektórych przypadkach doprowadziło do upadku tradycyjnych parkietów. Jednakże wiele giełd i instytucji finansowych nadal utrzymuje fizyczne parkiety handlowe jako sposób na ułatwienie komunikacji i współpracy pomiędzy traderami.

Struktura parkietu giełdowego

Parkiet handlowy to ogromne pomieszczenie z kilkoma okrągłymi arenami zwanymi „boxami”, które mają płaski środek i szerokie stopnie prowadzące do krawędzi (stopnie zapewniają, że handlowcy widzą się nawzajem). Handel odbywa się w boksach, a handlarze stoją na środku dołu, twarzą na zewnątrz, lub na stopniach, twarzą do wewnątrz.

Teraz stanowiska otrzymują zlecenia od klientów lub firmy, a te są przekazywane za pośrednictwem komunikatora do biegacza.

Negocjacje w sprawie biznesplanu

Proces ten odbywał się poprzez ofertę, w ramach której handlowcy przekazywali informacje handlowe w następujący sposób:

  • Machają rękami, aby zwrócić uwagę na oferty.
  • Wykrzykiwanie ofert.
  • Używanie sygnałów ręcznych.

Dziś to się zmieniło, teraz wszystko odbywa się elektronicznie.

Ponadto, przepływ działalności na tych piętrach jest często bardzo zmienny. Aktywność handlowa jest najwyższa w pobliżu otwarcia i zamknięcia transakcji lub kiedy zachodzą duże zmiany, które wpływają na rynek, takie jak publikacja raportu ekonomicznego. Ponadto, „biegacz”, który podchodzi do boksu ze zleceniem brokerskim, jest witany przez traderów, którzy zaczynają krzyczeć, aby zwrócić na siebie uwagę brokera.

Zawarcie nieformalnej umowy

Kiedy przedsiębiorca ogłasza, że chce sprzedać składnik aktywów po określonej cenie, a inny przedsiębiorca odpowiada, mówiąc, że kupi składnik aktywów po ogłoszonej cenie, dochodzi do zawarcia umowy. Umowy te są jednak nieformalne.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Typy traderów

Na parkiecie znajdują się następujące typy traderów:

  • Floor Dealer lub Floor Agent, który przeprowadza transakcje w imieniu klientów zgodnie z zamówieniami złożonymi przez klientów.
  • Niezależny spekulant lub trader, który szuka tymczasowych zaburzeń równowagi w normalnym przepływie zleceń w dołku, z których może czerpać zyski poprzez kupno i sprzedaż aktywów na swoim koncie handlowym. Inwestorzy redukują ryzyko spadkowe poprzez utrzymywanie małych pozycji.

Przeczytaj także:

Podsumowanie

Odkąd handel elektroniczny stał się szybszy i tańszy, handel na parkiecie staje się coraz rzadszy. Wiele giełd całkowicie zamknęło swoje parkiety. Po kryzysie w 2020 roku przyszłość floor tradingu jest jeszcze mniej pewna. Od marca 2020 roku giełda nowojorska i wiele innych giełd tymczasowo zamknęło swoje parkiety w związku z epidemią. Mimo że wiele giełd stopniowo wznawia działalność, przyszłość traderów pozostaje niepewna.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!