Jak wybrać brokera online?

Chcesz zacząć inwestować, ale nie wiesz jak wybrać brokera online? Brokerzy wysunęli się na pierwszy plan w świecie giełdowym, ponieważ dzięki nim możemy handlować na rynkach całego świata za pośrednictwem naszego komputera o każdej porze dnia. Pytanie więc jest jasne: jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze brokera?

Będziemy musieli wybrać brokera, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, nie stawiając barier w zyskownym handlu na rynkach finansowych. Będziemy musieli zwrócić uwagę na prowizje pobierane przez wybranego brokera, a także na produkty, którymi możemy handlować czy dodatkowe usługi oferowane przez każdego z nich.

Jak wybrać najlepszego brokera?

Przyjrzymy się kilku kluczowym aspektom, które należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo wybrać brokera, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. U brokera możemy kupować i sprzedawać akcje, obligacje czy ETF-y, a także handlować instrumentami pochodnymi, takimi jak CFD, opcje czy Forex.

Jakiego brokera wybrać: Porady

Jakim typem inwestora jesteś?

Broker brokerowi nierówny. Jedni nadają się bardziej do zaawansowanego stylu inwestowania, a inni z kolei mają prostsze platformy, w których radzą sobie początkujący inwestorzy. Jeśli chcesz poznać najlepszych brokerów dla początkujących, przeczytaj ten artykuł.

Produkty oferowane na platformie inwestycyjnej

Im więcej produktów inwestycyjnych posiada dany broker/platforma, tym lepiej, w celu uzyskania bardziej zdywersyfikowanego portfela i ujednolicenia wszystkiego w jednym miejscu.

Akcje: stanowią proporcjonalną część spółki, gdzie kapitał zakładowy oznacza wartość wkładów akcjonariuszy.

ETF: to fundusze notowane na rynkach zorganizowanych (giełdach). Są one produktem pośrednim pomiędzy tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi a akcjami. Fundusze ETF pozwalają nam replikować ruchy dowolnego indeksu, czy to według sektora, geografii czy rodzaju spółki (dywidendy, wartość, wzrost itp.).

Instrumenty pochodne: CFD, futures, itp. Instrumenty pochodne pozwalają nam na handel z dźwignią, czyli na poruszanie się po rynku z większym wolumenem niż broker każe nam mieć na koncie. CFD (kontrakty na różnice) to instrumenty pochodne, które nie są notowane na rynku zorganizowanym (instrumenty pochodne OTC). Dzięki nim możemy czerpać zyski ze zmian cen papierów wartościowych bez konieczności posiadania aktywów bazowych. Futures to umowy pomiędzy dwoma stronami, w których obie zgadzają się na wymianę aktywów, fizycznych lub finansowych, po określonej cenie w przyszłym terminie.

Kryptowaluty: to cyfrowe aktywa, w które można inwestować. Są to aktywa o wyższym ryzyku, ale o dużym potencjale zysku, zwłaszcza ze względu na dużą zmienność rynku i brak regulacji. Interesujące jest posiadanie ekspozycji na tego typu aktywa. eToro jest jednym z brokerów oferujących sporą liczbę kryptowalut i posiada również własny portfel eToro.

Rynki, na których możemy handlować

Nie wszyscy brokerzy umożliwiają nam handel na tych samych rynkach. Warto wiedzieć, na jakich giełdach broker pozwoli nam handlować, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy zainteresowani. Giełdy amerykańskie i europejskie należą do najbardziej popularnych. Możliwe jest również kupowanie na giełdach takich jak: japońska, australijska, tajwańska, kanadyjska, południowoafrykańska itp.

Dostępne rodzaje zleceń

Brokerzy oferują różne rodzaje zleceń, za pomocą których inwestorzy mogą otwierać lub zamykać pozycje na różnych poziomach w zależności od swoich preferencji. W zasadzie wszyscy brokerzy mają dostępne wszystkie zlecenia rynkowe, które przedstawiają się następująco:

 • Rynek
 • Zlecenie z limitem
 • Stop limit

Prowizje i koszty maklerskie

Ten punkt jest bardzo ważny, ponieważ im niższe są prowizje handlowe, tym wyższe będą nasze spodziewane zyski. Oto najlepsi brokerzy z zerowymi prowizjami.

 • Prowizja maklerska: jest pobierana na podstawie kupna/sprzedaży akcji. Prowizja to najczęściej procent od wartości nominalnej transakcji.
 • Prowizja za przechowanie: to prowizja za przechowanie naszych akcji. Jest naliczana dla pozycji w papierach wartościowych oraz dla lokowania nowych papierów wartościowych.
 • Prowizja giełdowa: Jest to prowizja pobierana przez poszczególne giełdy, na których decydujemy się handlować.
 • Opłata za pobranie dywidendy: Prowizja, którą broker może nas obciążyć za pobranie dywidendy.
 • Prowizja za wymianę walut: jeśli inwestujemy w spółki notowane poza strefą euro, będziemy musieli dokonać wymiany walut, więc za tego typu wymianę również zostanie pobrana prowizja.
 • Opłata za utrzymanie: Prowizja, którą broker może pobierać od nas za utrzymanie naszego aktywnego rachunku.

Jak wybrać brokera: Usługi

Brokerzy mogą zaoferować szereg usług, które mogą pomóc inwestorom.

 • Analiza techniczna i analiza fundamentalna, rekomendacje, dostęp do raportów dziennych i tygodniowych, informacje w czasie rzeczywistym oraz wykresy pomagają nam w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
 • Kolejną kwestią do rozważenia jest to, czy broker posiada mobilną aplikację handlową, która pozwoli nam na wygodne handlowanie z dowolnego miejsca, czy też posiada usługę alertów, dzięki którym będziemy na bieżąco informowani.
 • Szybkość realizacji zleceń to kolejna ważna zmienna, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze brokera. W idealnym przypadku egzekucja powinna być automatyczna, aby wejść lub wyjść z rynku po danej cenie.
 • Obsługa klienta: są brokerzy, którzy umożliwiają komunikację poprzez czat, wsparcie telefoniczne, e-mail i to wszystko 24 godziny na dobę.
 • Inwestycja początkowa: Niektórzy brokerzy wymagają minimalnego depozytu, aby rozpocząć handel. Inni brokerzy nie wymagają jednak żadnych początkowych nakładów.
 • Dostępność konta demo: niektórzy brokerzy udostępniają konto demo, czyli wirtualny rachunek, na którym można rozpocząć inwestowanie, aby zapoznać się z platformą i rynkiem bez ryzyka utraty prawdziwych pieniędzy. Oto lista brokerów z najlepszymi kontami demo.

Podatki

Oczywiście, jak można sobie wyobrazić, od wszelkiego rodzaju korzyści z inwestycji należy płacić podatki. Brokerzy w tym zakresie oferują dwa rodzaje reżimów podatkowych: administracyjny i deklaratywny. Gdy broker działa w reżimie administrowanym (wszystkie te, które mają biuro w miejscu, gdzie inwestor jest rezydentem dla celów podatkowych), oznacza to, że broker weźmie na siebie odpowiedzialność za deklarację Twoich zysków kapitałowych za Ciebie, czyli działa jako agent podatkowy u źródła. W tym miejscu polecamy najlepszych brokerów rozliczających się z podatku dochodowego.

Jak wybrać brokera w zależności od typów kont

Istnieją różne rodzaje brokerów do handlu na giełdzie. Wszystkie mają takie same gwarancje obrotu akcjami i ETF-ami, o ile są objęte ubezpieczeniem.

Różnica między rachunkiem imiennym a rachunkiem zbiorczym polega na tym, że ten pierwszy jest na nazwisko inwestora (właściciela akcji), natomiast własność akcji na rachunku zbiorczym jest na nazwisko brokera, ponieważ akcje wszystkich klientów znajdują się na tym samym rachunku. Pozwala to na zaoszczędzenie kosztów takich jak opłaty giełdowe, prowadzenie rachunku i powiernictwo.

Wybierz brokera według regulacji i wiarygodności

Przed otwarciem rachunku handlowego obowiązkowo należy sprawdzić wiarygodność wybranego brokera. Istnieją oficjalne organy na poziomie krajowym i międzynarodowym, które regulują działalność brokerów. Regulacja brokerów nie jest 100% gwarancją, ale może pomóc. Najważniejsze agencje regulacyjne to KNF (Polska) NFA (USA), CFTC (USA), FCA (Wielka Brytania), FINMA (Szwajcaria) i CONSOB (Włochy).

Tutaj znajdziesz listę najlepszych brokerów autoryzowanych przez KNF.

Łatwość lub trudność w wypłacaniu środków

Każdy broker online ma inne zasady, jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty. Bezpieczeństwo Twoich środków jest kluczowe, dlatego należy sprawdzić, czy bank, z którym współpracuje broker, jest wiarygodny i renomowany.

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!