Autorskie fundusze inwestycyjne: czym są i jakie są ich zagrożenia?

Autorskie fundusze inwestycyjne to fundusze inwestycyjne, w których zarządzający cieszy się zazwyczaj doskonałą i uznaną reputacją, co stanowi wartość dodaną do tego typu inwestycji. W przypadku tego typu funduszy, wiedza i styl handlowy zarządzających pozwalają na nadanie prestiżu i bezpieczeństwa tym produktom finansowym.

Autorskie fundusze inwestycyjne: czym są i jakie jest ich ryzyko?

Często, w przypadku autorskich funduszy inwestycyjnych, zaangażowani są znani ludzie światowej gospodarki, tacy jak Warren Buffet, nazywany Wyrocznią z Omaha za swoje niezwykłe zdolności inwestycyjne, nawet jeśli ich nazwiska nie zawsze pojawiają się w tytule produktu.

Generalnie są to osoby o uznanym prestiżu i dobrze znane w świecie finansów, choć są to nazwiska, których drobny inwestor może nie znać.

Oprócz swojego „know-how”, zarządzający funduszami zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przed niepewnością, jaką mogą generować rynki finansowe, ponieważ ich nazwisko jest zagrożone wynikiem inwestycji.

Jakie są zalety autorskich funduszy inwestycyjnych?

Zalety autorskich funduszy inwestycyjnych są podobne jak w przypadku funduszy inwestycyjnych:

  • Nie wymagają dużych sum, aby w nie wejść: przy niewielkiej inwestycji można uzyskać dostęp do dużego i zróżnicowanego portfela akcji.
  • Są one regulowane: Consob i Bank of Italy monitorują kapitał poprzez system nadzoru
  • Są one zarządzane przez uznanych profesjonalistów – to największa zaleta autorskich funduszy inwestycyjnych. Jak wspomniano powyżej, są one ważnymi postaciami w świecie finansów i raczej nie narażą swojego nazwiska na szwank ryzykownymi lub zbyt ryzykownymi inwestycjami.

Jakie ryzyko wiąże się z autorskimi funduszami inwestycyjnymi?

Ogólnie rzecz biorąc, autorskie fundusze inwestycyjne mają wyższe opłaty niż inne produkty.

Dzieje się tak dlatego, że zespół zarządzający wykonuje wiele szczegółowych prac, które generują koszty i wymagają wielu godzin pracy.

W zamian za to oferują one wyższe perspektywy rentowności, takie jak osiąganie lepszych wyników niż benchmark lub wzrost powyżej określonego procentu każdego roku.

Ponadto produkty te pociągają za sobą szereg rodzajów ryzyka dla uczestnika, oprócz klasycznego ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje na rynkach.

Na przykład, wypłacalność osób stojących za ich zarządzaniem, tak zwane ryzyko kredytowe i ryzyko kontrahenta, dla których wygodnie jest oceniać ich ratingi i reputację.

Lub też ryzyko związane z samym procesem decyzyjnym, ponieważ ze względu na silny komponent osobisty prawdopodobnie istnieją inne fundusze, w których przeprowadza się bardziej szczegółową analizę ze względu na większą liczbę pracujących dla nich specjalistów.

Dla spokoju inwestorów należy jednak pamiętać, że każdy fundusz, niezależnie od swojej charakterystyki, musi spełniać wszystkie wymogi dywersyfikacji wynikające z przepisów UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities).

To europejskie rozporządzenie określa, że ten rodzaj produktu finansowego, w tym autorskie fundusze inwestycyjne, jako pierwszy podstawowy wymóg musi przedstawiać zdywersyfikowany portfel składający się z co najmniej sześciu papierów wartościowych.

Znalezienie dobrych specjalistów do zarządzania swoimi oszczędnościami, a następnie wybranie autorskich funduszy inwestycyjnych jest odpowiednim rozwiązaniem dla tych inwestorów, którzy nie chcą zarządzać swoimi aktywami bezpośrednio.

Autorskie fundusze pozwalają Ci poznać renomowanych profesjonalistów, których cel inwestycyjny podzielasz i którym możesz powierzyć swoje oszczędności.

Mając rozsądne oczekiwania i rozumiejąc pracę menadżera(ów), łatwiej będzie osiągnąć Twoje cele finansowe.

Autorskie fundusze inwestycyjne, choć mają zarówno pozytywne aspekty, jak i pewne wady, zyskują w ostatnich latach na popularności ze względu na prestiż zaangażowanych w nie osób, które wnoszą do decyzji inwestycyjnych swoją osobistą filozofię.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły