Asset Management: co to jest i jak działa ?

Asset management to zarządzanie aktywami w portfelu. Termin ten jest używany w branży finansowej do opisania osób i firm, które zarządzają inwestycjami w imieniu innych.

Asset Management: co to jest i jak działa

Co to jest Asset Management?

Termin zarządzanie aktywami odnosi się do profesjonalnego zarządzania inwestycjami, takimi jak akcje i obligacje, a także nieruchomości. Liczne profesjonalne firmy i banki inwestycyjne oferują usługi zarządzania aktywami, które są często zarządzane przez zespół profesjonalistów finansowych w celu osiągnięcia najlepszych wyników. Firmy, które zarządzają największymi klientami mają siedzibę w Stanach Zjednoczonych, chociaż kilka czcigodnych firm europejskich również pracuje z klientami o dużym wolumenie. Zarządzanie aktywami to kierowanie całością lub częścią portfela klienta przez instytucję finansową, zwykle bank inwestycyjny lub osobę fizyczną.

Jak działa zarządzanie aktywami?

Instytucje oferują usługi inwestycyjne wraz z szeroką gamą tradycyjnych i alternatywnych produktów, które mogą być niedostępne dla przeciętnego inwestora. Inwestycja jest minimalna, co oznacza, że usługa ta jest ogólnie dostępna dla zamożnych osób fizycznych, agencji rządowych, korporacji i pośredników finansowych. Rolą zarządzającego aktywami jest określenie, jakie inwestycje należy przeprowadzić lub powstrzymanie ich przed powiększeniem portfela klienta.

Prowadzone są rygorystyczne badania z wykorzystaniem narzędzi analitycznych w skali makro i mikro. Obejmuje to analizę statystyczną panujących trendów rynkowych, wywiady z przedstawicielami biznesu i wszystko inne, co może pomóc w osiągnięciu założonego celu, jakim jest wzrost wartości aktywów klienta. Najczęściej doradca będzie inwestował w produkty takie jak akcje, papiery wartościowe o stałym dochodzie, nieruchomości, towary, inwestycje alternatywne i fundusze inwestycyjne.

Istnieje kilka powodów, dla których firmy powinny zajmować się zarządzaniem aktywami, w tym:

Pozwala firmie śledzić wszystkie swoje aktywa: proces ten pozwala organizacjom łatwo śledzić swoje aktywa, zarówno płynne, jak i stałe. Właściciele firm będą wiedzieli, gdzie znajdują się towary, jak są wykorzystywane i czy są jakieś zmiany. W rezultacie odzyskiwanie danych może być przeprowadzane bardziej efektywnie, co prowadzi do wyższych zysków.

Pomaga zapewnić dokładność stawek amortyzacyjnych: ponieważ aktywa są regularnie kontrolowane, proces zarządzania aktywami zapewnia, że sprawozdania finansowe związane z nimi są aktualne.

Pomaga w identyfikacji i zarządzaniu ryzykiem: Zarządzanie aktywami obejmuje identyfikację i zarządzanie ryzykiem wynikającym z użytkowania i posiadania określonych aktywów. Oznacza to, że firma zawsze będzie gotowa do walki z każdym ryzykiem, które się pojawi.

Usunięcie aktywa widmo z inwentarza firmy: Istnieją przypadki, w których utracone, uszkodzone lub skradzione aktywa są nadal rejestrowane w księgach. Dzięki strategicznemu planowi zarządzania aktywami, właściciele firmy będą świadomi aktywów, które zostały utracone i dlatego nie będą nadal zapisywać ich w księgach.

Opracowanie strategicznego planu zarządzania aktywami

Własność jest częścią każdego przedsiębiorstwa publicznego lub prywatnego. Aby efektywnie zarządzać aktywami, właściciel firmy musi opracować plan strategiczny.

Uzupełnienie spisu

Przede wszystkim właściciel powinien wziąć pod uwagę wszystkie posiadane przez siebie aktywa. Jeśli nie znasz dokładnej liczby aktywów w swojej ewidencji, nie będziesz nimi efektywnie zarządzać. Przygotowując inwentaryzację majątku firmy, należy uwzględnić następujące elementy:

Całkowita liczba działań

– Wartość każdego działania

Moment nabycia aktywów

Przewidywane cykle życia działań

Obliczanie kosztów cyklu życia

Jeśli przedsiębiorca chce, aby jego plan zarządzania aktywami był dokładny, musi obliczyć cały koszt cyklu życia każdego aktywu. Wielu przedsiębiorców popełnia błąd, obliczając tylko początkowe koszty zakupu. W trakcie cyklu życia składnika aktywów prawdopodobne jest poniesienie dodatkowych kosztów, takich jak koszty konserwacji, modelowania stanu i wydajności oraz koszty utylizacji.

Narzucenie poziomów usług

Po obliczeniu kosztów cyklu życia, kolejnym krokiem było narzucenie poziomów usług. Mówiąc prościej, oznacza to określenie jakości, zdolności i ogólnej roli różnych usług świadczonych przez zasoby. W ten sposób właściciel firmy może następnie określić działania operacyjne, konserwacyjne i odnawiające wymagane do utrzymania dóbr w dobrym stanie.

Korzystanie z długoterminowego planowania finansowego

Idealnie, proces zarządzania aktywami, pozwala właścicielowi firmy łatwo przełożyć na długoterminowe plany finansowe. Z dobrym planem finansowym, właściciel może następnie ocenić, które cele są wykonalne, a które powinny być traktowane priorytetowo.

Korzyści z zarządzania aktywami.

Przyjęcie strategii zarządzania majątkiem ma wiele zalet, takich jak:

Poprawa pozyskiwania i wykorzystywania zasobów: utrzymując kontrolę nad zasobami firmy przez cały cykl jej życia, przedsiębiorca może udoskonalić technikę pozyskiwania i wykorzystywania zasobów. Dobrym przykładem jest firma Cisco Systems, której udało się obniżyć koszty dzięki zarządzaniu zasobami komputerów osobistych. Wdrażając tę strategię, firma odkryła konieczne praktyki zakupowe, które rozwiązała poprzez opracowanie lepszej strategii zakupu sprzętu potrzebnego pracownikom.

Poprawa zgodności: agencje rządowe, organizacje non-profit i przedsiębiorstwa są zobowiązane do przedstawiania wyczerpujących raportów na temat sposobu pozyskiwania, wykorzystywania i posiadania zasobów. Aby uprościć proces sprawozdawczości, większość z nich rejestruje informacje o zasobach w centralnej bazie danych. W ten sposób, gdy trzeba będzie złożyć raporty na koniec roku podatkowego, łatwo będzie uzyskać dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły