Zalety i wady pieniądza fiat

„Pieniądz” jest jednym z największych wynalazków, które zostały stworzone w celu nabycia towarów lub usług, będąc przeważającym czynnikiem w gospodarce światowej. W tym wpisie omówimy zalety i wady pieniądza fiat.

Co to jest pieniądz fiat?

„Pieniądz fiducjarny” to rodzaj pieniądza papierowego, który jest emitowany przez „Bank Centralny” danego kraju jako waluta lokalna. Jest to również jedyny dozwolony środek płatniczy, a szacuje się, że obecnie na świecie istnieje łącznie 180 walut fiat.

Pierwsze waluty fiat pochodzą z Chin z XI wieku i Holandii z XVII wieku. Początkowo były one produkowane w unikalnej formie jako metalowe monety.

Cechy charakterystyczne

„Pieniądze powiernicze” mają następujące cechy:

  • O jego wartości decyduje rząd danego kraju i osoby zaangażowane w jego tworzenie.
  • Pieniądze są emitowane w formie fizycznej.
  • Jest on zmonopolizowany i stworzony przez „Bank Centralny” danego państwa, który jest organem odpowiedzialnym za jego reprodukcję i wprowadzenie na rynek; najbardziej znane Banki Centralne to „Międzynarodowy Fundusz Walutowy” Stanów Zjednoczonych, który produkuje dolara amerykańskiego, Bank Centralny Japonii, który emituje jena oraz Europejski Bank Centralny, który produkuje euro.
  • Jest to rodzaj pieniądza, który nie jest powiązany z ceną żadnego towaru, takiego jak złoto czy srebro.
  • Podlega on inflacji, więc jego siła nabywcza jest uwzględniona w czasie.
  • Łatwo go zdobyć, ponieważ rządy mogą finansować swoją gospodarkę; ale tak jak łatwo go „zdobyć”, jest on również wydawany w ten sam sposób.
  • Służy do kupowania towarów i usług oraz do oszczędzania pieniędzy.

Zalety pieniądza fiat  
Z drugiej strony, „fiat currency” ma następujące zalety:    
Wady waluty fiat  
Waluta ta ma następujące wady:  
Zmienność nie istnieje, ponieważ podlega jedynie inflacji, deflacji i polityce gospodarczej.Podlega bańce spekulacyjnej, cyklowi w gospodarce, który powoduje, że ceny gwałtownie rosną, a waluty upadają w ten sam sposób.
Pozwala on rządom na bardziej efektywne zarządzanie podażą kredytów, płynnością i stopami procentowymi.Polityka gospodarcza, w ramach której ustalane są ceny, jest ryzykowna i stanowi ryzyko podejmowane przez wszystkich obywateli.
Jego dewaluacja jest niższa, ponieważ opiera się na polityce nie związanej z bitcoinami.Przesadna produkcja tej waluty może spowodować zjawisko hiperinflacji, które może doprowadzić do utraty siły nabywczej.
Ponieważ nie jest on powiązany ze złotem lub srebrem, nie ma niedoborów spowodowanych brakiem tych towarów.Mogą być niebezpieczne i prowadzić do dewaluacji pieniądza
Pozwala on rządom na korygowanie kryzysów gospodarczych. 
Nie zależy on od fizycznych rezerw złota wymagających fizycznego przechowywania, ani od kosztów bezpieczeństwa. 

Podkategorie

W ramach pieniędzy fiat wyróżniamy następujące podkategorie:

  • Pieniądz legalny: jest to pieniądz emitowany w monetach i banknotach przez bank centralny każdego kraju, który znamy jako gotówkę (jest to pieniądz znajdujący się w obiegu na ulicach i w sklepach).
  • Pieniądze bankowe: są obsługiwane przez banki każdego kraju w transakcjach oraz za pośrednictwem kart kredytowych i debetowych, jak również pieniądze, które posiadasz na swoich kontach bieżących i oszczędnościowych.

Mamy nadzieję, że rozumiesz czym jest pieniądz fiat i jak go używać, ale pamiętaj, że ten rodzaj pieniądza jest tym, czym posługujesz się na co dzień, więc proszę bądź rozważny w swoich wydatkach i unikaj wszelkiego rodzaju spekulacji na rynku.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!