Wskaźnik Supertrend: Co to jest i jak działa?

Wskaźnik Supertrend jest jednym z najbardziej użytecznych i wszechstronnych wskaźników finansowych, mimo że nie daje żadnych informacji o możliwym przyszłym trendzie. Przeanalizujmy wspólnie na czym polega, jak go używać i czy można go łączyć z innymi narzędziami.

Wskaźnik Supertrend

Wskaźnik Supertrend: Co to jest i jak działa?

Wskaźnik Supertrend jest wskaźnikiem, który jest używany do wykrywania trendów, do otwierania i zamykania pozycji (do generowania sygnałów transakcyjnych) oraz jako trailing-stop do zamykania pozycji.

Wskaźnik Supertrend jest wskaźnikiem podążającym za trendem. Oznacza to, że nie stara się przewidzieć trendu, wyprzedzając go, a jedynie podąża za nim. Jest to bardzo przydatne, ponieważ działa na dowolnym przedziale czasowym i na wszystkich rodzajach narzędzi finansowych.

Mechanizm leżący u podstaw jego działania polega na oddaleniu się od ceny, o wartość równą zmienności chwili. Pozwala to wskaźnikowi Supertrend na automatyczne dostosowanie się do zmienności narzędzia finansowego i analizowanego przedziału czasowego.

Wszystko to oznacza, że wskaźnik Supertrend może być używany z akcjami, indeksami i rynkiem Forex.

Wskaźnik supertrendu: Wykres

Graficznie, wskaźnik Supertrend wygląda jak linia, która towarzyszy trendowi cenowemu, przybierając zielone zabarwienie w okresach pozytywnego trendu i czerwone w okresach negatywnego trendu.

Należy również wziąć pod uwagę pozycję wskaźnika Supertrend, można go znaleźć nad lub pod wykresem, ponieważ odpowiada on prawdziwemu i sprawiedliwemu wskaźnikowi, kiedy lepiej jest kupić, a kiedy sprzedać. Obecność wskaźnika Supertrend powyżej wykresu, w rzeczywistości, reprezentuje trend niedźwiedzi, a zatem optymalny moment, w którym należy sprzedawać. Przeciwnie, jego obecność poniżej wykresu reprezentuje byczy trend i dlatego jest to idealny moment do kupna.

Wskaźnik Supertrend służy również do podkreślenia odwrócenia trendu, które ma miejsce, kiedy wskaźnik Supertrend przechodzi z jednej strony wykresu na drugą, przecinając go.

Połączenie kilku wskaźników Supertrend.

Możliwe jest używanie kilku wskaźników Supertrend w tym samym czasie. Oczywiście jest to bezużyteczna operacja, chyba że użyjesz innych ustawień.

Zastosowanie różnych ustawień wskaźników może pomóc w analizie trendu, np. poprzez uwzględnienie krótszych i dłuższych interwałów czasowych i porównanie ich na żywo.

Połączenie wskaźnika Supertrend z innymi narzędziami

Oczywiście jest możliwe i zalecane, aby używać wskaźnika Supertrend razem z innymi narzędziami, w zależności od potrzeb lub priorytetów. Na przykład są tacy, którzy lubią używać narzędzi, które zaznaczają informacje już widoczne za pomocą wskaźnika Supertrend, tylko po to, aby były one natychmiast widoczne i mogły być szybko sprawdzane lub aby zaoszczędzić kilka sekund podczas analizy. Inni, wręcz przeciwnie, wolą analizować diagram z liczbą.

Momentum jest jednym z naprawdę użytecznych narzędzi, które można wykorzystać razem ze wskaźnikiem Supertrend. Jest to przydatne, ponieważ możesz znaleźć się w sytuacji, w której wskaźnik Supertrend sugeruje Ci kupno, ale w tym samym czasie Momentum ostrzega Cię, że może wystąpić wyż.

Ogólnie rzecz biorąc, możliwe jest łączenie dowolnych narzędzi, daliśmy Ci przykład tylko po to, abyś zrozumiał, że nawet jeśli wiele narzędzi służy do oznaczania sygnałów już widocznych, istnieją inne, które w połączeniu między sobą są w stanie dostarczyć informacji, które mogą zapobiec dokonywaniu złych operacji.

Podsumowując, zdecydowanie zalecamy korzystanie ze wskaźnika Supertrend ze względu na jego ogromną użyteczność, a także zachęcamy do rozważenia możliwości korzystania z wielu z nich jednocześnie lub łączenia go z innymi narzędziami, aby wykorzystać każdą okazję, która może pojawić się przed Tobą.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!